Для громад України все важливішим стає формування Центрів підтримки бізнесу (або ЦПБ), які є додатковим інструментом активізації малих і середніх підприємств та місцевого економічного розвитку. Експерти Володимир Воробей та Мирослава Даньків попрацювали з фахівцями громад із шести областей заходу України на інформаційній сесії, організованій у регіональному офісі «U-LEAD з Європою» в Закарпатській області.
Як зазначив Володимир Воробей, зараз практично кожна громада хоче мати ЦПБ на своїй території, але потрібно знати алгоритм його утворення та формат роботи.
"У таких Центрах фахівці спершу надають представникам бізнесу менторство та консультування, а потім інформують про нові можливості, проведення навчальних заходів чи ділових подій", — додав він.
Експерт розповів, що Центри можуть бути організовані в різних форматах. Досить поширеною є практика формування на базі наявної організації підтримки бізнесу чи агенції розвитку території. Це можуть бути діючі комунальні установи, як от Центр надання адміністративних послуг, де поміж адміністраторів буде працівник, що відповідатиме за роботу з бізнесом.
Іноді практикується формат роботи Центру як сервісу — контрактування підприємця, громадської організації або компанії, які працюватимуть із місцевими підприємцями.
"У багатьох громадах ЦПБ функціонують як окремі організації. У будь-якому випадку, важливо, щоб вони були організовані відповідно до потреб громад, бізнесу та відповідали ситуації на місцях. Усе це потрібно враховувати, у тому числі їхню юридичну форму", — наголосив експерт.
Експерти розповіли учасникам інформаційної сесії про основні етапи заснування ЦПБ і презентували ключові маркери ефективної роботи цих інституцій: фокус на місцевий бізнес, зрозумілий функціонал, інформаційне кураторство, неконкурентність тощо.
«U-LEAD і далі розбудовує громади в напрямі «Громада дружня до бізнесу». Ми працюємо над удосконаленням та запровадженням нових інструментів його підтримання. Центри є одним із таких інструментів і вони вже діють у деяких громадах, але більшість лише задумуються над їх формуванням. Наші експерти готові надати консультаційний супровід на всіх етапах організації цієї інституції», — наголосив керівник регіонального офісу U-LEAD у Закарпатській області Микола Сюсько.
Також учасники заходу ознайомилися із практичним досвідом створення Центрів підтримки бізнесу на прикладах пілотного проєкту організації ЦПБ при ЦНАПах (FORBIZ) та Дія.Бізнес у Бучі.