Київщина розвиває муніципальні послуги — навіть без бюджету
Київщина розвиває муніципальні послуги — навіть без бюджету

Дата: 27.10.2024

Автор: Наталія Вінничук

Фото: "U-LEAD"

Близько 40% мешканців Київщини живуть не у столиці, а за її межами — у громадах. І весь спектр муніципальних послуг отримують саме у громадах. А їхній розвиток в умовах воєнного стану — справа ентузіастів, які готові шукати ресурс поза бюджетом.

Практика залучення зовнішніх ресурсів у громад Київщини дуже неоднорідна. Можна навіть сказати, що кожна громада з нуля винаходить свій велосипед — свій спосіб розвивати чи відновлювати, а також впроваджувати нові послуги для мешканців. Досвід залучення ресурсів для розвитку муніципальних послуг на Київщині вивчали очільники громад Черкаської, Кіровоградської областей в рамках візиту з обміну досвідом, організованого «U–LEAD з Європою».

Розвиток муніципальних послуг завдяки залученню зовнішніх ресурсів — один з небагатьох шляхів для громад. Три громади — три моделі, кожна з яких працює, тож може бути корисною іншим. Протягом тижня учасники візиту відвідали Ірпінську, Фастівську та Боярську громади на Київщині.

Ірпінська громада: проєктний офіс і повернення людей

Першою громадою, що поділилась досвідом відновлення та покращення муніципальних послуг стала Ірпінська міська рада. Тут насамперед розповіли, що в умовах сьогодення для розвитку та покращення якості муніципальних послуг, необхідно впровадити проєктний підхід. Тож розпочали знайомство з громадою із нещодавно створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» Проєктного офісу в Ірпінській громаді, принципів роботи проєктної команди та компетенцій проєктних менеджерів. За словами міського голови Ірпеня Олександра Маркушина, U-LEAD є стратегічним партнером громади.

Цим досвідом одразу зацікавилась одна з учасниць візиту, голова Аджамської сільської ради Кіровоградської області Тетяна Зайченко.

«У нас теж є багато проблемних питань у громаді, маємо допомагати і місцевим жителям, і внутрішньо переміщеним особам. А для цього потрібно залучати кошти та інші ресурси, адже наша громада дотаційна. Тому шукаємо партнерів, які б допомогли нам. Сподіваємось у цьому нам допоможе Ірпінь, поділиться більш детально досвідом. Плануємо співпрацювати з проєктним офісом Ірпінської громади щодо налагодження проєктного менеджменту в нашій громаді», — поділилася вона.

Міський голова Ірпеня акцентував, що одним із базових моментів успішної співпраці з донорськими міжнародними організаціями, меценатами та благодійниками була наявність проєктів, експертизи та подолання недовіри до України через високий рівень корупції. Останнє вдалось завдяки відмові міської ради від прерогативи на проведення тендерів на закупівлю обладнання, роботи та послуги і проведення європейкого аудиту реалізованих проєктів.

Як приклад проєктів із залучення позабюджетних коштів у покращення освітніх послуг, в Ірпені продемонстрували відновлення ЗДО «Рута», а також впровадження зелених технологій у Ірпінському ліцеї №3. У сфері медичних послуг Ірпінська громада презентувала свій досвід відновлення Центральної міської лікарні, яка була сильно пошкоджена під час наступу окупантів. За рахунок донорських коштів, програм МТД, благодійників вдалось відбудувати приміщення, покращити рівень безбар’єрності простору лікарні, а також встановити нове медичне обладнання.

Учасники візиту відвідали Ірпінський історико-краєзнавчий музей та Меморіальний комплекс на виїзді до Романівського мосту, який з’єднує Бучу та Ірпінь з Києвом. Він був підірваний на початку повномасштабного вторгнення і більш відомий як «дорога життя», а зараз неформально називається «кладовищем машин». На його місці зараз інсталяція з розстріляних окупантами автомобілів цивільних мешканців, над проєктом упорядкування якої зараз також працюють.

Фастівська громада: згуртованість і взаємодія – шлях кращого результату

У Фастівській громаді запорукою успішного залучення зовнішніх ресурсів називають проєктний підрозділ та тісну взаємодію з мешканцями, бізнесом, релігійними конфесіями. Як результат — впровадження нових муніципальних послуг та приклади успішного соціального підприємництва.

Для постійного залучення і грамотного використання коштів у громаді створили управління проектного менеджменту та аудиту. У багатьох відділах, комунальних закладах та підприємства сьогодні також є спеціалісти, які закріплені за проектами. А управління допомагає їм формувати проектні ідеї, писати проєктні заявки, здійснює контроль за реалізацією усіх проєктів. Багато соціальних проєктів у громаді розпочинались з волонтерських ініціатив і лише згодом отримали донорську або грантову підтримку для розвитку і подальшої роботи.

Один з прикладів — Центр життєстійкості «Родина 4.5.0.» у приміщенні КНП ФМР «Фастівський міський Центр первинної медичної допомоги». Тут військові та їх родини можуть отримати консультації психолога, соціального працівника, окремі медичні та терапевтичні послуги, консультацію фахівця з перекваліфікації та правову допомогу. Також тут працює кейс-менеджер, який безпосередньо допомагає військовим визначити обсяг необхідної допомоги та скеровує до відповідних фахівців команди і лікарів. Поруч на території ЦПМД діє прихисток для сімей ВПО та сімей в кризових обставинах, який сформовано під патронатом римо-католицької церкви. За словами голови громади, саме тут задаються стандарти по підтримці соціально незахищених громадян, як в частині надання їм допомоги, так і в частині умов для перебування в прихистку.

Інший непересічний проєкт — створення інфраструктури для реабілітації дітей на базі комунального закладу «Фастівський навчально-реабілітаційний центр «Крила надії». Тут діти з розладами аутичного спектру та опорно-рухового апарату мають можливість навчатись та соціалізуватись. Розвиток цього закладу відбувається завдяки додатковому залученню донорських коштів, налагодженню зв’язків із соціально-відповідальним бізнесом, міжнародними організаціями та людьми, які бажають допомогти закладу.

А прикладом соціального підприємництва у громаді є майстерня-пекарня крафтового печива «Коржик», створена за підтримки греко-католицької церкви. Власне головним кухарем і автором печива є хлопець із синдромом Дауна, який завдяки соціалізації та підтримці повноцінно допомагає розвивати бізнес.

Бояркська громада: синергія громадської, приватної та муніципальної ініціатив

Унікальність досвіду Боярської громади в залученні ресурсів для розвитку у тому, що підтримуються всі починання. Іншими словами, всі методи хороші, якщо вони дають результат для будь-якої сфери муніципальних послуг. Це й індивідуальні ініціативи окремих керівників закладів, і робота ОМС з партнерськими муніципалітетами з-за кордону, і співпраця з громадськими організаціями та благодійними фондами.

Перший цікавий кейс для учасників візиту — досвід проєктної діяльності у закладах культури у співпраці з БФ «Фонд Боярської громади» на прикладі Музею Миколи Пимоненка в селі Малютянка. Музей фактично вийшов за межі основного призначення і став культурним та громадським простором. Різноманітні проєкти — це ініціатива керівниці закладу, яка самостійно і у співпраці з міської радою та благодійним фондом готує грантові заявки на конкурси та успішно реалізувала вже не один проєкт. Також у музеї активно працюють з місцевими мешканцями, які допомагають музею як меценати.

Кардинально інший досвід у Боярського молодіжного простору «МолодьSpace». Він був створений завдяки допомозі партнерських муніципалітетів Боярської міської ради. І ця співпраця має продовження у вигляді проєктів з проведенням спільних молодіжних таборів з партнерськими муніципалітетами Словаччини та Шотландії. Зараз громада створює молодіжну раду за участю місцевих молодіжних ГО та планує на базі молодіжного простору створити молодіжний центр.

Також багато зовнішніх ресурсів в реалізації соціальних проєктів громада залучає через Центр соціальних служб Боярської міської ради. Центр став окремою структурою і охоплює кілька напрямків роботи — підтримка ВПО, молодих сімей, дітей, осіб постраждалих від насильства. Більшість ресурсів для його створення та підтримки роботи, відкриття нових напрямків залучається ззовні. Так само як і у створеному за підтримки ПРООН та МОМ на базі Лікарні інтенсивного лікування Боярської міської ради реабілітаційному центрі для військових. обладнанням та фахівцями, що дозволяє проводити не лише фізичну реабілітацію, але й адаптацію та соціалізацію військових з різноманітними травмами та втратами кінцівок.

А на завершення дня гості ознайомились з масштабним проєктом підтримки та інтеграції ВПО Містечко Хансена. Це житловий комплекс побудований американським меценатом Деллом Лоєм Хансеном. Громада для цього надала територію та бере участь у оплаті комунальних платежів мешканців містечка. Тут безкоштовно надали житло з усім необхідним понад 300 потребуючим родинам ВПО, серед яких і дитячі будинки сімейного типу із Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської, Сумської та Харківської областей.

«Візит на Київщину був дуже корисним, практично. Голови громад розповіли про багато моментів, які тільки з практики можна почерпнути. Побачили хороші приклади, як організувати у себе робоче місце для фахівця, який би займався інвестиційними проєктами. Головне, що в кожній громаді ці питання вирішуються по-різному, є декілька варіантів і свої особливості. Нам просто необхідно залучати ресурси. Війна внесла свої корективи, проте ми намагаємось щось робити для своїх людей», - поділилась учасниця візиту голова Сагунівської сільської громади Черкаської області Ірина Бодяненко.

1.

1.

2.

2.

3.

3.

4.

4.

5.

5.

6.

6.

7.

7.

8.

8.

9.

9.

10.

10.
27.02.2025
Соціальні послуги в громадах: стартують одразу три нові Програми підтримки
U-LEAD з Європою запрошує до участі у Програмах підтримки щодо організації надання соціальних послуг для вразливих категорій  населення в територіальній громаді.
#анонси
#соціальні послуги
Перейти
14.11.2024
Гуманітарні хаби Херсонщини: потреба у нових підходах
В умовах війни гуманітарні хаби стають рятівними острівцями для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та постраждалих громадян. Нещодавній візит представників громад Донеччини, Луганщини та Херсонщини до Дніпропетровської області став етапом у пошуку нових підходів до організації таких гуманітарних хабів.
#війна
#омс
#навчальний візит
#міжмуніципальна співпраця
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
01.11.2024
Де створюють гуманітарні хаби громади Донеччини, Луганщини та Херсонщини?
Представники громад з Донецької, Херсонської та Луганської областей побували на Дніпропетровщині, де познайомилися з діяльністю гуманітарних хабів для мешканців, релокованих з їхніх областей. Візит відбувся за підтримки «U-LEAD з Європою».
#війна
#навчальний візит
#омс
Перейти
31.10.2024
Економічний розвиток по-закарпатськи: курорти і культура VS виробництво та індустрія
Активна міжнародна співпраця та залучення ресурсів через транскордонне співробітництво, готовність «грати вдовгу» з інвестиційними проєктами та залучення ресурсу ВПО – такі інструменти місцевого розвиту в закарпатських громадах використовують найчастіше. Очільники громад Полтавщини побачили різнопланові проєкти в рамках візиту з обміну досвідом, організованого «U-LEAD з Європою».
#навчальний візит
#стратегія розвитку
Перейти
04.10.2024
Інноваційні підходи до безпеки: що взяли для себе з Дніпропетровщини громади Сумщини та Харківщини
У рамках візиту, організованого Програмою U-LEAD, представники громад дізнавалися про новаторські рішення у сфері безпеки, зокрема безбар’єрні простори, енергетичну безпеку та роботу поліцейських офіцерів.
#навчальний візит
#безпека
#війна
Перейти
30.09.2024
Як на Буковині залучають ресурси для надання соціальних послуг
Хотинська, Мамаївська та Вашківецька громади Чернівецької області поділилися досвідом залучення позабюджетних коштів, співпраці з громадськими та міжнародними організаціями для надання якісних соціальних послуг . Візит з обміну досвідом для керівників громад з Вінниччини та Житомирщини організувала Програма «U-LEAD з Європою».
#навчальний візит
#соціальні послуги
Перейти
23.09.2024
Безбар’єрність на практиці: аудит доступності у 8 громадах
Аудит доступності комунальних будівель та громадських просторів став продовженням навчання громад-учасниць програми підтримки від U-LEAD «Створення інституції з безбар’єрності в територіальній громаді». Під час візитів експертки у громади фахівці ОМС вчилися застосовувати методику обстеження об’єктів на предмет доступності для маломобільних груп населення.
#новини
#навчальні програми
#соціальні послуги
Перейти
18.09.2024
Черкащина розвиває соціально-гуманітарну сферу не зважаючи на воєнний стан
За підтримки Програми U-LEAD відбувся візит делегації представників громад Дніпропетровської та Запорізької областей на Черкащину. Мета візиту — вивчення досвіду місцевих громад у розвитку соціально-гуманітарної сфери в умовах воєнного стану.
#навчальний візит
#міжмуніципальна співпраця
Перейти
29.08.2024
Вінниччина поділася планами та досягненнями з колегами з Хмельниччини та Буковини
Представники 16 громад Хмельницької та Чернівецької областей вивчали добрі практики надання муніципальних послуг у Калинівській, Ладижинській та Барській громадах.
#навчальний візит
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
29.08.2024
Згуртованість та синергія: досвід Козельщинської громади Полтавщини
Якісні зміни у громаді відбуваються не лише завдяки фінансовому ресурсу. Визначальну роль відіграє мотивація та згуртованість мешканців, їх готовність працювати спільно для покращення умов життя у громаді.
#навчальний візит
#новини
Перейти
20.08.2024
«Ми вирішили зосередитися на впровадженні KPI», — директорка Козятинської лікарні
Впродовж семи тижнів 89 спеціалістів громад з різних областей України брали участь у навчальній програмі з вдосконалення системи управління охороною здоров’я. Медики і управлінці будували стратегію щодо розвитку закладів охорони здоров’я та комунікацій під час прийняття управлінських рішень. А на завершення взяли участь у візиті до громад Полтавської області.
#охорона здоров’я
#навчальний візит
#навчальні програми
Перейти
15.08.2024
На Тернопільщині поділилися кращими практиками розвитку гуманітарно-соціальної сфери
У «U-LEAD з Європою» організували навчальний візит у Тернопільську область для представників громад із Закарпаття та Прикарпаття.
#міжмуніципальна співпраця
#навчальний візит
#омс
Перейти
30.07.2024
Пирятинська громада поділилася досвідом залучення зовнішніх ресурсів
Бюджет громади завжди обмежений і знайти у ньому кошти на розвиток складно. Під час заходу з обміну досвідом «Інструменти залучення додаткових ресурсів для розвитку громад», організованого Регіональним офісом U-LEAD на Полтавщині, у Пирятинській громаді розповіли, як реалізовувати проєкти та залучати для них позабюджетні кошти.
#навчальний візит
#грант
#фінанси
Перейти
26.07.2024
На Рівненщині ознайомилися з моделями надання адміністративних послуг
Регіональний офіс U-LEAD на Рівненщині разом з місцевою ОДА організували діалоговий захід для представників сільських та селищних рад, аби в майбутньому максимально покращити надання адміністративних послуг в місцевих громадах.
#ЦНАП
#навчальний візит
#поради
Перейти
26.07.2024
Конятинська громада: коли проєкти стають ресурсом для розвитку
Проєктний підхід — не джин з лампи. Але за умови системної роботи він може зробити чимало чудес. Це доводить досвід громади на Буковині, де кожнен працівник ОМС також частково проєктний менеджер. Про свої успіхи вони розповіли колегам під час заходу з обміну досвідом.
#проєктний менеджмент
#навчальний візит
#поради
Перейти
19.07.2024
Не лише «первинка»: гості з 9 областей вивчали досвід управління охороною здоров’я в громадах Полтавщини
Як ефективно управляти охороною здоров’я на рівні громади, що дає якісна взаємодія між медичними закладами різних рівнів та як зробити, щоб заклад заробляв на себе? Все це вивчали учасники навчального візиту «Управління закладами охорони здоров’я в громадах Полтавської області», організованого U-LEAD.
#охорона здоров’я
#навчальний візит
#новини
Перейти
21.06.2024
Громади Вінничини презентували добрі практики управління фінансами закладів освіти
Мурафська, Липовецька та Немирівська громади ообмінялися досвідом щодо впровадження фінансової автономії освітніх закладів, обговорили моделі управління фінансами, поділилися перевагами та викликами обох форм бухгалтерського обліку.
#бухгалтерія
#омс
#навчальний візит
#фінанси
#освіта
Перейти
18.06.2024
Освітяни Хмельниччини поділилися досвідом оптимізації шкіл та створення ліцеїв
Учасники навчального візиту ознайомилися з кращими практиками формування мережі ліцеїв в громадах різного типу і можливостей.
#навчальний візит
#освіта
#поради
#омс
Перейти
12.06.2024
Житомирщина поділилася досвідом організації надання соціальних послуг
Учасники навчального візиту побачили різні підходи функціонування соціальної та освітньої сфери в громадах, дізналися як залучати волонтерів до соціальних проєктів та як забезпечити соціальні, медичні, культурні та освітні потреби кожного мешканця.
#соціальні послуги
#омс
#навчальний візит
Перейти
05.06.2024
На Кіровоградщині поділилися кращими практиками надання освітніх, медичних, соціальних та культурних послуг
У «U-LEAD з Європою» організували навчальний візит для представників громад Миколаївщини та Херсонщини, які протягом трьох днів вивчали на Кіровоградщині кращі практики надання освітніх, медичних, соціальних та культурних послуг в умовах війни.
#міжмуніципальна співпраця
#навчальний візит
#освіта
#війна
Перейти
03.06.2024
Рівненщина поділилася досвідом фінансової автономії закладів освіти
Протягом трьох днів представники громад з Волинської, Львівської та Тернопільської областей ознайомлювалися з досвідом громад Рівненщини у запровадженні фінансової автономії такиз закладів у рамках візиту, який організовувала Програма U-LEAD.
#навчальний візит
#міжмуніципальна співпраця
#освіта
Перейти
30.05.2024
Клієнтоорієнтованість і сервісний підхід у соціальній сфері: досвід громад Полтавщини
Учасники навчальної програми U-LEAD «Кроки для спеціалістів. Організація надання соціальних послуг в територіальній громаді» познайомилися з добрими практиками громад у Полтавській області.
#міжмуніципальна співпраця
#кроки для спеціалістів
#навчальні програми
#навчальний візит
Перейти
03.05.2024
Громади Львівщини поділилися досвідом розвитку сільських територій
Львівські громади приділяють чимало уваги підтримці сільських територій, враховують їхній потенціал та залучають додаткові ресурси. Ці практичні кейси можуть бути корисним для інших муніципалітетів, які прагнуть працювати з такими територіями системно.
#міжмуніципальна співпраця
#навчальний візит
#поради
Перейти
19.12.2023
Платні соціальні послуги: хто, за що і скільки має платити?
З 2020 року надання соціальних послуг передано на рівень громад. І зовсім не очевидно, звідки брати кошти на оплату цих послуг для окремих категорій отримувачів. У яких випадках соціальні послуги можуть бути платними і як розраховується диференційована плата за них — роз’яснюють експерти U-LEAD.
#законодавство
#поради
#аналітика
#соціальні послуги
Перейти
12.12.2022
Генератори від U-LEAD у Дашеві працюють у пунктах незламності
Ще влітку Дашівська громада отримала від U-LEAD 9 генераторів, як невідкладну підтримку. Сьогодні ця техніка працює в пунктах незламності.
#пункти незламності
#соціальні послуги
#новини
Перейти
Показати
##навчальнийвізит ##освіта #4pager #COVID-19 #автономія #адміністративна процедура #адміністративно-територіальний поділ #Азовське море #аналітика #аналітика #анонс #анонси #безбар'єрність #безпека #безпека #безпека в громаді #безпека руху #бізнес #бізнес #благоустрій #боротьба з корупцією #боротьба з корупцією #бренд #бухгалтерія #бухгалтерія #велоінфраструктура #відбудова #відбудова #війна #війна #внутрішньо переміщені особи #внутрішньо переміщені особи #водопостачання #волонтери #волонтерство #воркшопи #ВПО #Ґендер #гендерні аспекти #гендерні аспекти #грант #громада #громада #громадський діалог #громадський діалог #громадський простір #дайджест #дані #Данія #державне замовлення #державні фінанси #дерусифікація #децентралізація #децентралізація #діти #Дія #добровільні пожежні бригади #документообіг #Донецька область #дослідження #дослідження #еко-туризм #екологія #екологія #економіка #екстрена допомога #екстрена допомога #енергетична безпека #енергетична безпека #енергоефективність #Еразмус+ #Європейський Союз #житловий фонд #жіноче лідерство #Закарпаття #законодавство #законодавство #заощадження #запитання - відповідь #Запорізька область #звіт #земельна реформа #зміни до Конституції #інвестиції #інвестиції #інвестиційний паспорт #інвестори #інклюзивність #інтерв'ю #Ісландія #Іспанія #Італія #кадрова політика #каталог заходів #Керівний комітет #коментар #комунальна власність #комунальне майно #комунальне майно #комунальні послуги #комунальні служби #комунікація #комунікація #корупційні ризики #корупція #країни ЄС #кризові ситуації #критична інфраструктура #критична інфраструктура #кроки #кроки для спеціалістів #кроки для спеціалістів #Кроки для старост #культура #Лист для керівників #Магдебурзьке право #магдебурзьке право #міжмуніципальна співпраця #міжмуніципальна співпраця #міжнародна допомога #міжнародна співпраця #міжнародна співпраця #Міжнародне експертне обговорення #міжнародне співробітництво #Міністерство цифрової трансформації #місцевий бюджет #місцеві бюджети #місцеві бюджети #місцеві вибори #мобільність #мобільність #Молдова #молодіжні ради #молодь #Мости довіри #навчальний візит #навчальні програми #навчальні програми #національні меншини #німеччина #Новий Європейський Баугауз #новини #Норвегія #оголошення #омс #омс #онлайн-візит #опалення #опалення #опалювальний сезон #організаційна структура #оренда землі #освіта #освіта #охорона здоров'я #охорона здоров’я #партнерство #ПДФО #підприємництво #підтримка ветеранів #планування #планування #побутові відходи #поводження з тваринами #податки #податки #події #Польща #поради #правила дорожнього руху #правовий куточок #правові питання #презентація #Програма Interreg #продовольча безпека #проєктний менеджмент #просторове планування #просторове планування #професійна технічна освіта #публічна інформація #публічна політика #пункти незламності #реверсна дотація #регіональна політика #результати #релігійні спільноти #Республіка Словенія #реформа місцевого самоврядування #реформа місцевого самоврядування #розвиток спроможності #розробка статуту #Румунія #секторальні реформи #СЕРЕДА #Словаччина #соціальні медіа #соціальні послуги #соціальні послуги #соціологічне дослідження #спеціаліст з безпеки #стала мобільність #старости #статистика #статут громади #статут громади #стратегія розвитку #теріторіальна громада #транспорт #Трембіта #трудові відносини і організація праці #Туреччина #туризм #Угорщина #укриття #управління побутовими відходами #управління фінансами #фінанси #фінанси #фінансування #Франція #харчування #Херсонська область #цифрова трансформація #цифровізація #цифровізація #ЦНАП #ЦНАП #шелтер #школи #школи