Як Сергіївська громада використовує закордонний досвід для розвитку локальної економіки

Дата: 31.08.2023

Автор: Марина Гавриленкова

Фото: "Freepik"

Історія успіху громади, яка разом із U-LEAD активно працює над пошуком інструментів, ресурсів та можливостей для розвитку місцевої економіки.

Маленька сільська Сергіївська громада на Полтавщині попри війну вже другий рік поспіль має значний показник бюджету розвитку: у 2022 році – 40% від бюджету, у 2023 році – 60%. Таких результатів громаді вдалося досягнути за рахунок розвитку місцевої локальної економіки. Про це зазначив голова громади Ігор Лідовий.

Він розповів, що громада працює над пошуком інструментів, ресурсів та можливостей для розвитку місцевої економіки та вже має певні результати. Стартову ідею у цьому процесі громаді дав досвід отриманий під час стаді-туру до Німеччини, який організувала Програма U-LEAD.

«Нам показали, як живе маленька громада, яка знайшла інструменти для розвитку своєї місцевої економіки. Раніше доходи громади залежали від місцевого кар’єру, а тепер громада має невеличкі промислові індустріальні парки, підвела туди воду та електрику, створила умови для дрібного та середнього бізнесу. Як результат – 80% бюджету громади залежить від місцевого бізнесу, рівень життя мешканців підвищився. Цей досвід був гарним прикладом для нас, ми дякуємо Програмі U-LEAD за це, а також за те, що вона з нами від початку створення нашої громади», - поділився Ігор Лідовий.

Щодо інструментів, які використовує громада, голова розповів про комунальний Фонд підтримки підприємництва, створений спільно з іншими сусідніми громадами в рамках міжмуніципального співробітництва. Фонд здійснює приємницьку діяльність на території Сергіївської громади, Великобудищанської, Краснолуцької, Лютенської та Петрівсько-Роменської громади. Згідно з підписаними меморандумами про співпрацю з територіальними громадами та умов співфінансування 50/50.

«За допомогою Фонду ми намагаємося підтримувати місцевий та релокований бізнес, пропонуємо підприємцям 300 тисяч поворотної безвідсоткової фінансової допомоги. А за створення одного робочого місця – 50 тисяч гривень. Цей інструмент дає змогу підтримувати та розвивати місцеву економіку, залучати нових учасників до цього процесу, збільшуючи таким чином надходження до місцевого бюджету та створюючи умови для збільшення людського потенціалу», - зазначив Ігор Лідовий.

Фонд працює у співпраці з інвестиційним відділом кожної з громад, що є його засновницями. Зазначені відділи допомагають потенційним підприємцям у реєстрації бізнесу, розробці бізнес-проєктів, у пошуку та отриманні грантів. За словами голови, за період війни Фонд надав допомогу не тільки місцевому, а й релокованому бізнесу. Наприклад, громада допомогла підприємцям з Костянтинівської громади Донецької області перевезти корів, зареєструвати свою справу та  відкрити власну молочну ферму. А підприємці з Боромлянської громади Сумської області отримали від Сергіївської громади 2 гектари землі та займаються овочівництвом та ягідництвом.

За словами Ігоря Лідового, економічний розвиток і підтримка малого підприємництва – була однією зі стратегічних цілей першої Стратегії розвитку, яку громада розробляла спільно з Програмою U-LEAD:

«Це важливо, адже локальна, місцева, автономна економіка – запорука успіху людей та громади, вона базується на середніх, дрібних виробниках. Місцеві підприємці маючи власну справу, швидше адаптуються до змін та можуть передавати свій бізнес у спадщину, бути незалежними від політичних чи інших факторів. На мою думку, майже у кожному дворі громади мають жити підприємці, потрібно створювати для цього всі умови, ми працюємо над цим та маємо певні результати, наприклад, у вигляді показників бюджету розвитку», - зазначив Ігор Лідовий.

Зараз разом з обласною програмою громада також підтримує агровиробників, відшкодовуючи від 70 до 100% витрат, через створений кооператив допомагає аграріям-початківцям купувати обладнання: сушарки, промислові холодильники тощо. Це також сприяє реєстрації підприємців, створенню робочих місць.

«Ми пишаємося успіхами Сергіївської громади, бо разом з 2017 року, з перших кроків її заснування працювали над об’єднанням, розробляли Стратегію розвитку, програму підтримки підприємств. Досвід Сергіївської громади у розвитку локальної, місцевої економіки може бути корисним й іншим громадам країни. Особливо, враховуючи останні події, які значно впливають на економіку регіонів, країни в цілому: наслідки пандемії COVID-19, військове вторгнення рф», - зазначила  Ірина Балибіна, керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Полтавській області.

На її думку, приклад Сергіївської громади продемонстрував наочно, що робота над формуванням незалежного від політичних чи інших факторів економічного середовища може допомогти громаді вистояти у будь-яких умовах та виконувати головну свою функцію – забезпечувати добробут своїх мешканців.

##навчальнийвізит ##освіта #4pager #COVID-19 #автономія #адміністративно-територіальний поділ #Азовське море #аналітика #аналітика #анонс #анонси #безпека #безпека руху #бізнес #бізнес #благоустрій #боротьба з корупцією #бренд #бухгалтерія #бухгалтерія #велоінфраструктура #відбудова #відбудова #війна #війна #внутрішньо переміщені особи #внутрішньо переміщені особи #водопостачання #волонтери #волонтерство #воркшопи #ВПО #Ґендер #гендерні аспекти #гендерні аспекти #грант #громада #громадський діалог #громадський простір #дайджест #дані #Данія #державне замовлення #державні фінанси #децентралізація #децентралізація #Дія #добровільні пожежні бригади #документообіг #Донецька область #дослідження #дослідження #еко-туризм #екологія #екологія #економіка #екстрена допомога #екстрена допомога #енергетична безпека #енергетична безпека #енергоефективність #житловий фонд #жіноче лідерство #Закарпаття #законодавство #законодавство #заощадження #запитання - відповідь #Запорізька область #звіт #земельна реформа #зміни до Конституції #інвестиції #інвестиції #інвестиційний паспорт #інвестори #інтерв'ю #Іспанія #Італія #кадрова політика #каталог заходів #Керівний комітет #коментар #комунальне майно #комунальні послуги #комунальні служби #комунікація #кризові ситуації #кроки #кроки для спеціалістів #кроки для спеціалістів #Кроки для старост #культура #Лист для керівників #Магдебурзьке право #міжмуніципальна співпраця #міжмуніципальна співпраця #міжнародна допомога #міжнародна співпраця #міжнародна співпраця #Міжнародне експертне обговорення #Міністерство цифрової трансформації #місцевий бюджет #місцеві бюджети #місцеві бюджети #місцеві вибори #мобільність #мобільність #молодіжні ради #молодь #Мости довіри #навчальні програми #навчальні програми #німеччина #новини #оголошення #омс #омс #онлайн-візит #опалення #опалення #опалювальний сезон #організаційна структура #оренда землі #освіта #освіта #охорона здоров'я #охорона здоров’я #партнерство #ПДФО #підприємництво #планування #побутові відходи #податки #події #поради #правила дорожнього руху #ПРАВОВИЙ КУТОЧОК #правові питання #продовольча безпека #проєктний менеджмент #просторове планування #просторове планування #професійна технічна освіта #публічна інформація #публічна політика #пункти незламності #реверсна дотація #результати #Республіка Словенія #реформа місцевого самоврядування #реформа місцевого самоврядування #розвиток спроможності #секторальні реформи #соціальні медіа #соціальні послуги #соціальні послуги #соціологічне дослідження #стала мобільність #старости #статистика #стратегія розвитку #транспорт #Трембіта #трудові відносини і організація праці #туризм #укриття #управління побутовими відходами #управління фінансами #фінанси #фінанси #фінансування #Франція #харчування #Херсонська область #цифрова трансформація #цифровізація #цифровізація #ЦНАП #ЦНАП #шелтер #школи #школи