Збереження здоров'я громади як основна мета її керівників
Збереження здоров'я громади як основна мета її керівників

Дата: 01.11.2021

Автор: Василь Височанський та Євген Мешко

Фото: ""

В цій статті йтиметься про часто неусвідомлену потребу кожного з нас – збереження власного здоров'я

Якою є основна мета діяльності територіальної громади в сфері охорони здоров’я? Найбільш очевидною здається наступна відповідь: забезпечення жителів громади доступними та якісними медичними послугами. І логічно, що займатися цим мають, насамперед, заклади охорони здоров’я. Однак в цій статті йтиметься про дещо іншу, не менш важливу, але часто неусвідомлену, потребу кожного з нас – збереження власного здоров'я. Саме цією потребою займається такий окремий розділ медичної науки, як «Громадське здоров'я».

«Якщо лікар врятував одну людину, про нього говорять. Якщо він вилікував 10-15 осіб, його прославляють. Але якщо він відвернув захворювання тисяч і тисяч людей, цього ніхто не оцінить. Адже як можна оцінити те, що не відбулося?» – писав Лев Васильович Громашевський, видатний український епідеміолог. Якраз громадське здоров'я і є про те, що не відбулося, що можна і потрібно попереджувати. Дуже важко викликати усвідомлення та мотивацію у людини для того, аби працювати над попередженням ефемерної хвороби, коли її ще навіть не існує у людини.

Основа профілактичної медицини, громадське здоров’я включає в себе наступні теми:

  • захист здоров’я,
  • профілактику захворювань,
  • зміцнення (збереження) здоров’я.

За своїм визначенням, це запобігання захворюванням, травматизму, інвалідності та продовження тривалості життя, за умови ведення здорового способу життя в здоровому середовищі й умовах життєдіяльності для теперішнього та майбутніх поколінь.

Наразі в Україні визначено п’ять основних напрямків розвитку сфери громадського здоров’я: (https://www.kmu.gov.ua/npas/249618799)

  1. Сприяння запровадженню політики здоров’я;
  2. Формування персональних навичок здорового способу життя;
  3. Створення сприятливого природнього і соціального середовища;
  4. Розвиток активності громад і організацій;
  5. Переорієнтація пріоритетів системи охорони здоров’я.

На жаль, відомо не так багато практичних прикладів, коли українські органи місцевого самоврядування інвестують саме в збереження людського капіталу. Адже це, як правило, непопулярні інвестиції, які не дають швидкого результату, а в більшості випадків термін очікування ефекту може вимірюватися роками чи навіть десятиліттями. Часто це стається, в тому числі, і через брак належного розуміння необхідних заходів.

Пропонуємо читачам розглянути конкретні приклади по кожному з п’яти напрямків.

  1. До формування політики здоров’я можна віднести як державну, так і місцеву політику. На національному рівні в Україні схвалена Концепція розвитку системи громадського здоров’я (30.11.2016) (https://www.kmu.gov.ua/npas/249618799) та розпочата її реалізація. Для прикладу можна навести законодавче нормування щодо якості пластикової ємності для гарячих страв та напоїв, що попереджає розвиток раку при дотриманні унормованих стандартів, боротьба з курінням в публічних місцях, заборона переходити вулицю поза межами переходів. Таким самим прикладом може бути урядова програма «Доступні ліки», яка спрямована на забезпечення доступної для населення вторинної профілактики ускладнень цукрового діабету та гіпертензії. Прикладом політики на локальному рівні може бути досвід розроблених місцевих програм у Мукачівській міській територіальній громаді. Там міський голова з 2016 року відмовився інвестувати в латання «дірок» в бюджеті лікарні, які раз за разом виникали через неефективне управління. Натомість ці кошти – більше 45 млн грн на рік – були спрямовані на такі потреби громади, як закупівля пільгових медикаментів та покриття витрат з дороговартісного лікування для жителів громади.  
  2. Нелегкою задачею все ще залишається потреба мотивувати населення громади дбати про своє здоров’я і дотримуватись рекомендацій спеціалістів щодо ведення здорового способу життя. Один з успішних прикладів – ранкові руханки з відомими особами, відкриття спортивних майданчиків у громадах, підтримка та заохочення до занять фізичною культурою і спортом. Цікавими прикладами є досвід із створення та реалізації місцевих програм Коропської громади (Чернігівська область, Новгород-Сіверський район) - https://cutt.ly/0E1mu3R та Броварської міської ради Київської області - http://surl.li/ajgkq.
  3. Екологія та турбота про навколишнє середовище тісно пов’язані з громадським здоров’ям. Від цього значною мірою залежить стан здоров’я громади. Гарними прикладами національних заходів у цьому напрямку є нормування викидів в атмосферу, ґрунт чи воду виробничими підприємствами. В одному з польських міст фахівці з охорони здоров’я виявили, що рівень захворювання на рак легенів у муніципалітеті перевищує вдвічі середній показник по країні. Почали аналізувати ситуацію і шукати причину. Як виявилось, 90% домогосподарств муніципалітету обігрівали помешкання пічним опалення і саме згубна дія вуглекислого газу викликала такий значний ріст онкологічної проблеми. На основі цих даних муніципалітет інвестував додаткові кошти у газифікацію помешкань. За 10 років було відмічено, що рівень онкологічного ураження легень різко знизився і відповідає середньому по країні.
  4. Важливу роль у розвитку сфери громадського здоров’я відіграє сектор громадянського суспільства. Самоорганізація громадян часто є противагою будь-яких потенційно згубних впливів на навколишнє середовище чи стан здоров’я громади. Одним із прикладів може бути дослідження, проведене громадськими організаціями щодо підвищеної небезпеки зовнішніх виступаючих елементів машин для пішоходів у випадку наїзду на них (посилання). Це, в свою чергу, призвело до нормування щодо вимог до виробництва авто. Тому зараз такі елементи, як висувні фари, позначки бренду на капоті стали рідкісним явищем. Багато країн (але, на жаль, не Україна), наприклад, прямо заборонили обладнання автомобілів жорсткою додатковою арматурою на передній частині машини, так званими «кенгурятниками».
  5. В останні 4-5 років надзвичайно яскраво простежується переорієнтація пріоритетів у системі охорони здоров’я. Система, яка раніше було орієнтована переважно на лікування, починає робити значні акценти на онкопревенцію, вакцинацію, розвиток сектору громадського здоров’я, профілактику неінфекційних хвороб, пропагування здорового способу життя. Одним із дійсно історичних кроків було створення Центру громадського здоров’я та становлення його як інституції. Це справді важливе рішення, яке дало початок офіційному визнанню важливості питань та заходів, пов’язаних із збереженням здоров’я на відміну від старої системи, коли всі ресурси в медичній системі спрямовувались на лікування пацієнтів. Ця подія сприяла формуванню широкої регіональної системи закладів у сфері громадського здоров’я.

З’являються доказові скринінгові програми на рівні первинної медичної допомоги щодо виявлення на ранніх стадіях різних захворювань (для прикладу – колоректальний рак, рак простати, рак шийки матки, цукровий діабет, ішемічна хвороба серця) та на рівні спеціалізованої медичної допомоги у вигляді пакетів на пріоритетні послуги (мамографія для діагностики раку молочної залози, ендоскопія для діагностики раку слизової шлунково-кишкового тракту та дихальних шляхів).

В збереженні здоров’я громади надзвичайно важливу роль відіграють органи місцевого самоврядування. Адже саме вони володіють інформацією, що в центрі населеного пункту є перехрестя, на якому постійно збивають пішоходів (не вистачає регульованого переходу), або біля парку є поле з «борщівником» і постійно в лікарню попадають люди з хімічними опіками від цієї рослини і т.д. Прикладом може бути і місцева програма додаткового забезпечення медикаментами, покращення доступу до обстежень, що покликані виявляти захворювання на ранніх стадіях, покращувати харчування та побутові умови в освітніх закладах, організовувати систему навчання населення щодо здорового способу життя і т.д. Для зручності додаємо посилання на посібник, в якому сконцентровані експертні знання щодо розробки регіональних та місцевих програм у сфері громадського здоров’я (http://surl.li/ajgkv).

І головне, пам’ятаймо, що будь-яку хворобу кращу попередити, ніж її лікувати, а здорові люди є найвищою цінністю будь-якої громади.

19.04.2024
U-LEAD запрошує до участі у новій Навчальній програмі «Кроки для спеціалістів. Управління охороною здоров’я в громаді»
Вона для тих, хто хоче забезпечити надання якісних медичних послуг в громаді, запровадити стратегічний підхід у плануванні розвитку мережі закладів охорони здоров’я та налагодити ефективну комунікацію в процесі прийняття управлінських рішень.
#навчальні програми
#кроки для спеціалістів
#охорона здоров’я
#анонси
Перейти
08.04.2024
U-LEAD запрошує до участі у новій Програмі підтримки «Розвиток системи громадського здоров’я в територіальній громаді»
Бажаєте запровадити системну роботу з підтримки громадського здоров’я в громаді? Прагнете розробляти відповідно до потреб громади документи локального характеру? Маєте необхідність налагодити міжсекторальну взаємодію для підтримки здоров’я? Долучайтеся до Програми підтримки від «U-LEAD з Європою»!
#охорона здоров’я
#омс
#анонси
Перейти
01.04.2024
Якісні медичні послуги у селі: досвід Полицької громади
Громада з Рівненщини створила власний Центр первинної медико-санітарної допомоги, незважаючи на те, що згідно із рекомендаціями експертів малі сільські громади неспроможні на створення таких закладів. Їм допомогли експерти місцевого Регіонального офісу U-LEAD. Центр вже має кілька пакетів підтримки від НЗСУ та вийшов на самоокупність.
#охорона здоров’я
#омс
#поради
Перейти
14.03.2024
Про зміни у програмі медичних гарантій і як використати їх на користь пацієнтів та лікарень
Експерти U-LEAD розповіли учасникам інформаційної сесії про розширення програми медичних гарантій та зміни у фінансуванні послуг, перевірки Національною службою здоров’я медичних закладів та покращення сервісу для пацієнтівї.
#охорона здоров’я
#поради
#законодавство
Перейти
29.02.2024
Призначення керівника лікарні: від оголошення конкурсу до підписання контракту
Експерти U-LEAD пояснили представникам громад алгоритм проведення конкурсу на посаду керівника закладів охорони здоров’я і надали роз’яснення щодо сумісництва та проведення конкурсу у період дії воєнного стану.
#охорона здоров’я
#законодавство
#поради
Перейти
13.02.2024
Вплив повномасштабного вторгнення на освіту: дослідження
U-LEAD разом з партнерами дослідили, як велика війна повпливала на нашу освіту. За результатами, учні набагато застресованіші і помітно менш щасливі, ніж вважають їхні батьки, а вчителі масово заявляють про погіршення успішності.
#війна
#освіта
#аналітика
Перейти
29.12.2023
Реформування охорони здоров’я з точки зору первинної меддопомоги: що важливо знати органам місцевого самоврядування
Реформування системи охорони здоров’я (ОЗ) та забезпечення доступності первинної медичної допомоги (ПМД) є одними з тих ключових завдань уряду та органів місцевого самоврядування. У цій статті ми пропонуємо розглянути аналітичні матеріали та звіти міжнародних організацій щодо актуальних викликів і тенденцій при забезпеченні надання медичних послуг на території громади в теперішніх надскладних умовах.
#охорона здоров’я
Перейти
19.12.2023
Платні соціальні послуги: хто, за що і скільки має платити?
З 2020 року надання соціальних послуг передано на рівень громад. І зовсім не очевидно, звідки брати кошти на оплату цих послуг для окремих категорій отримувачів. У яких випадках соціальні послуги можуть бути платними і як розраховується диференційована плата за них — роз’яснюють експерти U-LEAD.
#законодавство
#поради
#аналітика
#соціальні послуги
Перейти
11.12.2023
Розбудова прозорості та запобігання корупції в закладах охорони здоров’я
Як забезпечити прозоре функціонування лікарні та що заслуговує окремої уваги під час антикорупційних змін — відповіді на ці питання у аналітичному матеріалі від експертів U-LEAD.
#охорона здоров’я
#боротьба з корупцією
#аналітика
#поради
Перейти
05.12.2023
Малокомплектні школи у громадах: загрози і маніпуляції, шанси і можливості
Чи завжди якість освіти у селі неналежного рівня? Чи можливо зробити малокомплектний навчальний заклад успішним і потрібним громаді?
#освіта
#аналітика
Перейти
17.11.2023
Покроковий гайд: Як написати грантову заявку на енергетичний проєкт?
Енергетика – це сфера, в якій Україна потребує негайних раціональних рішень та впровадження інновацій. І хоча на рівні громад є розуміння, як це втілювати, проте бракує коштів. Рішення – гранти та конкурси. Як на них податись та написати заявку - читайте поради експертів U-LEAD.
#грант
#аналітика
#енергетична безпека
Перейти
10.11.2023
Перспективи малопотужних лікарень в розрізі медреформи (частина 2): розбудова інтегрованої системи
Про механізми вирішення проблем охорони здоров'я, наведених у першій частині матеріалу, про інтегровану систему ОЗ та приклади її успішного втілення.
#аналітика
#охорона здоров’я
Перейти
07.11.2023
Здоров’я громади як цілісна система: впровадження інтегрованої медичної допомоги
Що таке інтегрована медична допомога та наскільки стан здоров'я громадян насправді залежить від системи охорони здоров'я? Відповіді на ці питання — у аналітичному матеріалі від наших експертів.
#аналітика
#охорона здоров’я
Перейти
31.10.2023
Як молочне тваринництво та громадські пасовища формують продовольчу безпеку?
Для підвищення компетентності жителів громад у галузі молочного тваринництва Програма U-LEAD організувала декілька заходів, під час яких експерти роз'яснили, як ця галузь впливає на продовольчу безпеку та місцеву економіку.
#аналітика
#поради
#продовольча безпека
Перейти
31.10.2023
Громада, дружня до бізнесу: як і для чого громадам працювати над проєктами з підтримки та розвитку підприємництва?
Читайте про те, як органам місцевого самоврядування залучати кошти міжнародних фондів на власні проєкти та розвивати спроможності до освоєння цих коштів.
#аналітика
#омс
#війна
#відбудова
Перейти
06.10.2023
Перспективи малопотужних лікарень в розрізі медреформи (частина 1)
Аналітичний матеріал про проблеми нашої Охорони здоров'я, що тягнуться ще з СРСР, лікарні, існування яких не доцільне, та про реформу системи ОЗ, яка має з усім цим впоратися.
#охорона здоров’я
#аналітика
Перейти
28.09.2023
Організація послуг з психічного здоров’я та реабілітації на рівні громади
Цей аналітичний матеріал присвячено потребі і методам моніторингу психічного здоров'я, пошуку та наданню допомоги.
#охорона здоров’я
#аналітика
#поради
Перейти
21.09.2023
Діагностика системи місцевого оподаткування – аналітичний звіт
У дослідженні, проведеному Growford Institute за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», експерти шукають шляхи зміцнення фінансової спроможності органів місцевого самоврядування
#фінанси
#бухгалтерія
#аналітика
Перейти
11.09.2023
Діагностика системи місцевого оподаткування України: аналітичні підсумки
У цьому великому аналітичному матеріалі наші експерти шукають шляхи зміцнення фінансової спроможності органів місцевого самоврядування.
#аналітика
#місцеві бюджети
#омс
#поради
Перейти
11.09.2023
Про форми та режими освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році
Відкрийте для себе увесь спектр варіантів навчання ваших дітей у аналітичному матеріалі від національного експерта з освіти.
#аналітика
#освіта
Перейти
11.08.2023
Працівник ОМС став донором крові — як не порушити його права?
Експерти U-LEAD надали роз’яснення щодо донорських гарантій працівникам ОМС, які добровільно здають кров та її матеріали. Мова про додатковий день відпочинку, увільнення в день обстеження та донації. Що робити, якщо в день здачі крові працівник мусить бути присутнім на робочому місці?
#законодавство
#омс
#поради
#охорона здоров’я
Перейти
09.08.2023
Потенціал середніх медичних працівників в Україні можна використовувати набагато краще
Експерти U-LEAD провели інформаційну сесію, на якій порівняли кваліфікацію та обов'язки українських медичних сестер з їхніми колегами з Польщі та Фінляндії.
#охорона здоров’я
#поради
Перейти
08.08.2023
Управління комунальними підприємствами в сфері охорони здоров’я: U-LEAD оголошує набір на нову Мережу з обміну досвідом
Спільні комунальні некомерційні підприємства: від ініціативи до старту ефективної роботи! Налагоджуйте співпрацю з іншими громадами, створюючи спільне комунальне некомерційне підприємство для розвитку Ваших громад! У цьому вам допоможе нова Програма підтримки від «U-LEAD з Європою».
#навчальні програми
#кроки для спеціалістів
#охорона здоров’я
#анонси
Перейти
02.08.2023
Тренінг з домедичної допомоги
Запрошуємо освітян громад до участі в навчанні з домедичної допомоги при раптовій зупинці серця та загрозливих життю станах.
#охорона здоров’я
#анонси
#навчальні програми
Перейти
01.08.2023
Психічне здоров’я як невід’ємний елемент медичної системи в громадах
Дізнайтеся, як психічне здоров'я впливає на економічні показники, чому громадам критично важливо розбудувати для своїх мешканців систему психологічної допомоги, яку користь це принесе у майбутньому та якими принципами керуватися, аби зробити це правильно.
#охорона здоров’я
#поради
Перейти
18.07.2023
Розбудова системи якості медичної допомоги в громадах
Медичну допомогу в Україні аж ніяк не можна назвати найкращою. У цьому матеріалі наші експерти відверто говорять про невизнання медичних помилок та ризики при лікуванні. Якщо громада хоче серйозно покращити якість своїх медичних послуг — як правильно оцінити цю якість та які важливі етапи на шляху до її покращення?
#охорона здоров’я
#поради
#аналітика
Перейти
10.07.2023
Аналітика: Координація реконструкції та відновлення з політикою регіонального розвитку в Україні
Читайте матеріал про поєднання відбудови України з політикою її регіонального розвитку, про виклики, вертикальну та горизонтальну координації, про наявні фінансові інструменти та планування відновлення на регіональному та місцевому рівнях.
#відбудова
#війна
#аналітика
Перейти
07.07.2023
Звіт: "У пошуках «стратегій успіху» в післявоєнній Україні"
Цей матеріал — скорочена версія Звіту про реформу місцевого самоврядування у повоєнній Україні, а саме про актуальні стратегії реконструкції в контексті надзвичайних ситуацій та з урахуванням місцевості (матеріал доступний лише англійською).
#аналітика
#війна
#відбудова
Перейти
19.06.2023
Інфраструктурний етап медичної реформи: що найбільше турбує громади
Які проблеми хвилюють представників місцевого самоврядування у сфері охорони здоров’я та на які питання вони шукають відповіді — у нашому матеріалі.
#охорона здоров’я
#омс
#запитання - відповідь
#аналітика
Перейти
23.06.2023
Як побудувати ефективну систему управління та реалізації коштів ЄС - уроки Польщі
Читайте у аналітичному матеріалі про підготовку до вступу в ЄС у контексті децентралізації, регіональної політики та координації структурних інструментів.
#поради
#міжнародна співпраця
#аналітика
Перейти
14.06.2023
Роль обласних департаментів охорони здоров’я на сучасному етапі медичної реформи
Про те, чим займаються обласні департаменти ОЗ, про їхні обов'язки, функції, минуле та майбутнє — в аналітичному матеріалі наших експертів.
#охорона здоров’я
#законодавство
#поради
#аналітика
Перейти
11.05.2023
Програма U-LEAD започаткувала новий формат комунікацій між Національною службою здоров'я України та засновниками медзакладів
Учасники «Діалогів із НЗСУ» обговорили подальші етапи трансформації системи охорони здоров’я, функціонування медичних закладів та надання послуг в умовах повномасштабної війни.
#новини
#охорона здоров’я
#поради
#комунікація
Перейти
15.03.2023
Як органам місцевого самоврядування використовувати інформацію з електронних даних на сайті НСЗУ
Це потрібно під час стратегічного планування та прийняття операційних рішень у сфері охорони здоровʼя.
#охорона здоров’я
#поради
#омс
Перейти
06.03.2023
Як адміністративні штрафи за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху розподілялись між бюджетами у 2022 році
З початку лютого 2023 року 10% штрафів за порушення ПДР зараховуватимуться до бюджетів громад. Експерти «U-LEAD з Європою» проаналізували дані за 2022 рік та виявили основні диспропорції у розподілі таких надходжень у минулому році.
#правила дорожнього руху
#аналітика
Перейти
17.01.2023
У Кутській громаді функціонує мобільна медична бригада
Кутська територіальна громада, що на Івано-Франківщині, завдяки виграному гранту, отримала сучасний автомобіль швидкої медичної допомоги. Спецавтомобіль для Кутської міської лікарні передало грецьке представництво асоціації «Médecins du Monde – Greece». Грантову заявку Кутській громаді допомогли підготувати експерти Програми «U-LEAD з Європою».
#новини
#охорона здоров’я
Перейти
03.01.2023
Планування діяльності закладів охорони здоров’я на 2023 рік – відповіді експертів на поширені питання
Протягом четвертого кварталу 2022 року Програма «U-LEAD з Європою» організувала та провела низку онлайн-заходів, присвячених висвітленню останніх змін у процесі реформування системи охорони здоров’я в Україні.
#громада
#охорона здоров’я
#запитання - відповідь
Перейти
22.12.2022
Експерти U-LEAD пояснили фахівцям громад особливості фінансування медичних закладів у 2023 році
Як забезпечити фінансову стійкість закладу охорони здоров’я? Яким має бути фінансовий план і що є необхідним для прибутковості?
#охорона здоров’я
#поради
Перейти
22.11.2022
Експерти U-LEAD пропрацьовують з громадам новий етап реформи охорони здоров’я
Реформа змінює систему охорони здоров'я ґрунтовно і масштабно. «U-LEAD з Європою» навчають фахівців громад Запоріжжя та Дніпропетровщини працювати в умовах змін.
#охорона здоров’я
#новини
Перейти
18.11.2022
Що робить громади стійкими – перші уроки після 24 лютого
Вже очевидно, що повномасштабне вторгнення в Україну відбувається далеко не за початковим сценарієм. Про малообговорюваний, але критично важливий чинник, що допоміг країні вистояти - у спеціальному матеріалі від Vox Ukraine.
#аналітика
#війна
Перейти
28.09.2022
Е-договір оренди землі. Як з цим інструментом працювати орендодавцю – місцевій раді?
Андрій Погорілий розглядає процес укладання договору оренди земельної ділянки з позиції орендодавця – органу місцевого самоврядування.
#аналітика
#поради
#оренда землі
Перейти
20.12.2021
Чи слід платникам податків сплачувати ПДФО за місцем проживання?
Де українці живуть, працюють і сплачують податки - це новий збірник, що містить результати дослідження, проведеного U-LEAD та SKL International.
#ПДФО
#аналітика
Перейти
03.11.2021
Реформа шкільного харчування. Як комунікувати з дітьми
Від ефективної комунікації з учнями, їхніми батьками, мешканцями громади залежить успіх реформи.
#аналітика
#освіта
#секторальні реформи
#харчування
Перейти
16.07.2021
Перші земельні торги у формі електронних аукціонів вже оголошено
У даній статті йде мова про основні законодавчі нововведення щодо організації та проведення земельних торгів в електронній формі, зокрема, розглянуто перші практики впровадження даного інструменту.
#земельна реформа
#цифровізація
#аналітика
#просторове планування
Перейти
Показати
##навчальнийвізит ##освіта #4pager #COVID-19 #автономія #адміністративно-територіальний поділ #Азовське море #аналітика #аналітика #анонс #анонси #безпека #безпека #безпека в громаді #безпека руху #бізнес #бізнес #благоустрій #боротьба з корупцією #боротьба з корупцією #бренд #бухгалтерія #бухгалтерія #велоінфраструктура #відбудова #відбудова #війна #війна #внутрішньо переміщені особи #внутрішньо переміщені особи #водопостачання #волонтери #волонтерство #воркшопи #ВПО #Ґендер #гендерні аспекти #гендерні аспекти #грант #громада #громадський діалог #громадський діалог #громадський простір #дайджест #дані #Данія #державне замовлення #державні фінанси #дерусифікація #децентралізація #децентралізація #Дія #добровільні пожежні бригади #документообіг #Донецька область #дослідження #дослідження #еко-туризм #екологія #екологія #економіка #екстрена допомога #екстрена допомога #енергетична безпека #енергетична безпека #енергоефективність #житловий фонд #жіноче лідерство #Закарпаття #законодавство #законодавство #заощадження #запитання - відповідь #Запорізька область #звіт #земельна реформа #зміни до Конституції #інвестиції #інвестиції #інвестиційний паспорт #інвестори #інтерв'ю #Іспанія #Італія #кадрова політика #каталог заходів #Керівний комітет #коментар #комунальне майно #комунальне майно #комунальні послуги #комунальні служби #комунікація #комунікація #корупційні ризики #корупція #кризові ситуації #кроки #кроки для спеціалістів #кроки для спеціалістів #Кроки для старост #культура #Лист для керівників #Магдебурзьке право #магдебурзьке право #міжмуніципальна співпраця #міжмуніципальна співпраця #міжнародна допомога #міжнародна співпраця #міжнародна співпраця #Міжнародне експертне обговорення #міжнародне співробітництво #Міністерство цифрової трансформації #місцевий бюджет #місцеві бюджети #місцеві бюджети #місцеві вибори #мобільність #мобільність #молодіжні ради #молодь #Мости довіри #навчальні програми #навчальні програми #німеччина #новини #оголошення #омс #омс #онлайн-візит #опалення #опалення #опалювальний сезон #організаційна структура #оренда землі #освіта #освіта #охорона здоров'я #охорона здоров’я #партнерство #ПДФО #підприємництво #планування #побутові відходи #поводження з тваринами #податки #події #поради #правила дорожнього руху #правовий куточок #правові питання #презентація #продовольча безпека #проєктний менеджмент #просторове планування #просторове планування #професійна технічна освіта #публічна інформація #публічна політика #пункти незламності #реверсна дотація #результати #Республіка Словенія #реформа місцевого самоврядування #реформа місцевого самоврядування #розвиток спроможності #секторальні реформи #СЕРЕДА #соціальні медіа #соціальні послуги #соціальні послуги #соціологічне дослідження #спеціаліст з безпеки #стала мобільність #старости #статистика #стратегія розвитку #транспорт #Трембіта #трудові відносини і організація праці #туризм #укриття #управління побутовими відходами #управління фінансами #фінанси #фінанси #фінансування #Франція #харчування #Херсонська область #цифрова трансформація #цифровізація #цифровізація #ЦНАП #ЦНАП #шелтер #школи #школи