Наталія Петренко: окупанти зривали наклейки європейських донорів у нашому селі
Наталія Петренко: окупанти зривали наклейки європейських донорів у нашому селі

Дата: 24.11.2023

Автор: Дмитро Прокопчук

Фото: "U-LEAD"

Інтерв'ю з очільницею Шульгинської сільської військової адміністрації та представницею Всеукраїнської Асоціації ОТГ, що взяла участь у конференції ACT NOW у Брюсселі.

Голови українських територіальних громад взяли участь у конференції ACT NOW, яку Програма «U-LEAD з Європою» організувала 8-10 листопада у Брюсселі. Про враження, практичну користь та основні висновки від цього заходу ми поспілкувалися з представницею Всеукраїнської Асоціації ОТГ, Головою Платформи «Тимчасово окупованих та деокупованих громад», очільницею Шульгинської сільської військової адміністрації (Луганщина) Наталією Петренко.

Наскільки складною була дорога до Брюсселя?

Це була не перша моя поїздка за кордон, оскільки така ситуація в країні, коли потрібно говорити про українські справи на всіх міжнародних майданчиках. Рашка забрала у нас змогу швидше долати відстані. Бентежить, що ми багато втрачаємо в дорозі. Але вже сама подорож дуже знакова. Адже ми їхали до Брюсселя, в серце європейської демократії.

Їхали з одним настрОєм: що треба буде щось доводити міжнародним партнерам, але в перший же вечір нам сказали, що Єврокомісія рекомендувала почати переговори про прийняття України в Євросоюз. Градус розмови одразу став значно позитивніший.

Вас приймали у Європейському комітеті регіонів. Розкажіть про загальне перше враження.

Найбільше вразило, що європарламентарі їздять на велосипедах, під будівлями європейських інституцій цілі велопарковки. Це вразило, бо посадовці там зовсім не їздять на «мерседесах» чи VIP-таксі. Ти бачиш обличчя людей, які намагаються допомогти, задають запитання, готові вислухати. От таким було враження: що я прийшла не в якусь «царську палату» на поклон, а до рівних, де тебе вислухають. Треба уважно дивитися, як у європейців працює система спілкування з людьми і робити так у нас.

Фактично, 5% від усього нашого самоврядування були представлені на цій конференції. Майже 70 делегатів були в Брюсселі від малих громад, як моя, до великих міст, мастодонтів управління. Але ми були рівні на цьому заході. Ми спільно доносили європейцям про переваги нашої реформи і говорили про те, що вона не повинна зупинятися.

Одним із завдань конференції було надати майданчик для обміну думками між самими представниками органів самоврядування. Що Ви винесли з цього спілкування цього разу?

Я взагалі вдячна міжнародним партнерам за змогу спілкуватися з українськими головами громад, бо завдяки проектній діяльності в рамках децентралізації ми нарешті одне одного «побачили». Ми побачили, що голова із заходу чи сходу, півночі чи півдня такий самий, як і ти. У них ті самі проблеми.

Зроблю невеликий відступ. Коли до нас в село зайшли «орки», вони побачили багато дисклеймерів на будівлях, на ЦНАПі «це зроблено за гроші ЄС», «це зроблено за гроші USAID», для них це було, як хрест для вампірів. Вони намагалися зідрати ці наклейки, знищити значки Євросоюзу. У них всі ці написи викликали агресію. У мене була велика печаль від того, хотілося сказати, що нас же ці люди [працівники західних організацій – Ред.] навчили спілкуванню, виходити зі своїх ракушок, ділитися досвідом і переймати досвід своїх колег.

Ви очолюєте військову адміністрацію. Як це вплинуло на Вашу участь у заході?

Я колишня голова села і для мене це найважливіше, бо колишніх голів не буває.

Завдяки таким подорожам є змога донести, що військові адміністрації – це не «страшно». Це не є узурпацією влади чи навіть чимсь цілковито військовим. Європейці, коли чують, що я представляю військову адміністрацію, кажуть «це не про нас, ми тут про місцеве самоврядування». Я ж розповідаю свою історію, пояснюю. Тоді вони прислухаються, розуміють, що я така ж, як і вони.

Що, на Вашу думку, було найважливішим на ACT NOW?

Мене надихало те, що європейці готові прислухатися до нашого місцевого самоврядування.

Я потрапила на цю конференцію як представниця Всеукраїнської Асоціації ОТГ. У нашій асоціації створено 19 платформ, і всі платформи створювалися у відповідності до потреб часу. Нині створена нова платформа окупованих і деокупованих громад, де колеги вибрали мене очільницею. Тож я мала честь і представляти асоціацію, і говорити про Луганщину.

На третій день була запрошена на зустріч із представниками Єврокомісії, які відповідають за Ukraine Facility [фонд на загальну суму до 50 мільярдів євро – Ред]. 15% коштів, що виділяються на Ukraine Facility, буде спрямовано на розвиток місцевого самоврядування. Єврокомісія хотіла почути саме наш голос щодо того, чи потрібен наглядовий орган у розподілі цих коштів. Зі мною були представники двох інших асоціацій – АМУ та ВАГ – і наші голоси звучали в унісон.

Виступали й депутати Європарламенту, які перед цим відвідували захід в U-LEAD, приємно було з ними зустрітися також у Брюсселі. Це такий собі острівець довіри, що не просто центральні органи влади всім керують і все контролюють. Але й доступ представників самоврядування є, ми ділилися візитівками, ділилися своїми поглядами, нас почули. На особисту пошту прийшло багато листів із пропозиціями подальшої співпраці.

Цікаво почути детальніше про ці перспективи, зокрема про те, чи вдалося домовитися до більш тісної співпраці?

На конференції були представлені 36 муніципалітетів з різних країн. Італійці, данці, німці… Була змога у перервах між панелями напряму поспілкуватися з ними. Залюбки обмінювалися з ними контактами. Звісно, їх турбує безпекова складова, але вони готові допомагати і прифронтовим громадам, і деокупованим. Це тривалий процес, бюрократична процедура, але вона рухається: мери звертаються до місцевих рад і повідомляють, що така-то українська громада хоче бути нашим партнером, у них там зараз біда, давайте допоможемо. Потрібні кілька сесій, кілька підключень онлайн. Але це працює. Вони допомагають надаючи оснащення для лікарень або техніку для комунальних підприємств. Це ті речі, які напрацьовуються між мерами тут і зараз. Я бачу у соцмережах багато дописів колег, що це працює.

Чого передовсім українським громадам слід було би повчитися у колег в ЄС?

Дуже цікавий досвід країн, які переживали певні військові події, адже у них більше досвіду у розбудові. Не хотілося би повертатися до радянщини і будувати все, як було. Використовувати правильно свої ресурси – те, з чого нам слід було би повчитися. Ти тільки в’їжджаєш у Польщу – бачиш вітряки, сонячні станції і подібне. Окрім того, цікавий підхід до оптимізації освіти та інших сфер, адже ми бачимо, як комфортно живе маленька гміна в Польщі або невеликі громади в Німеччині.

Який би загальний практичний висновок Ви зробили би з конференції ACT NOW для українських громад?

Іти в ногу з часом, постійно навчатися – це найголовніше. На конференції багато звучало запитань про боротьбу з корупцією. Органи місцевого самоврядування найпершими позбавляються корупції, бо нас вчили прозорості в проектному менеджменті і звітності. Саме ці проекти показали: якщо нам надають ресурс, а ми по ньому звітуємо і показуємо сталість нашої роботи, ми доводимо партнерам, що ми достойні.

Але також потрібно бути активним у прийнятті рішень. Потрібно на своїх територіях робити так, як для себе. Щоби тобі було не соромно серед людей.

25.04.2024
Громади Закарпаття презентували свої транскордонні проєкти
В умовах воєнного часу громади Закарпатської області вибудовують стратегії економічного розвитку. В цьому вони спираються на свій потенціал, використовують грантові можливості й культурну спадщину, допомагають релокованому бізнесу та переселенцям. А також діляться досвідом з колегами з інших областей.
#міжнародне співробітництво
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
17.04.2024
Підтримати і допомогти: повноваження ОМС в реалізації ветеранської політики
Сформувати комплексний підхід у підтримці ветеранів/ветеранок та їх сімей, вибудовувати якісну ветеранську політику, організувати системну роботу у наданні послуг ветеранам та їх родинам на належному рівні – ці завдання вимагають від ОМС значних людських, фінансових та організаційних ресурсів. Експерти U-LEAD розповіли, як ефективно впроваджувати цю політику в громаді.
#війна
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
11.04.2024
Фастівська громада Київщини впроваджує «Єдине вікно ветерана»
Ветеран — не «клеймо» з купою питань, які ніхто не знає як вирішувати, а почесний статус, шанобливе ставлення та реальна підтримка. Еволюцію від першого до другого, цивілізованого підходу, зараз проходить чи не кожна громада в Україні. Фастівська громада здолала шлях від волонтерських ініціатив до комплексних змін у ветеранській політиці.
#війна
#омс
#законодавство
Перейти
11.04.2024
Партнерство громади з Закарпаття із французьким муніципалітетом – результат ініціативи «Мости довіри»
Кам’янська громада та муніципалітет Порто-Веккьо підписали договір щодо міжнародного партнерства, в рамках якого діти з громади поїдуть на оздоровлення до Франції, а громада отримає генератори та інше обладнання для енергобезпеки. Також планують збір коштів у партнерстві з асоціацією «Solidarité Corse Ukraine» для майбутньої співпраці.
#Мости довіри
#міжнародна співпраця
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
09.04.2024
Interreg Europe 2021-2027: новий інструмент розвитку став доступним для українських громад
Україна вже має доступ до багатьох програм, які фінансуються з бюджету ЄС, але можливості розширюються. Вже з 2024 року всі українські громади мають право брати участь в Програмі Interreg Europe 2021-2027. Про пріоритети, умови участі та особливості подання проєктів розповіли під час інформаційної сесії, організованої U-LEAD.
#міжнародна допомога
#омс
#міжнародна співпраця
Перейти
05.04.2024
Масштабна ініціатива від U-LEAD допомагає у відновленні 100 постраждалим від війни громадам
Програма «U-LEAD з Європою» спільно з Міністерством відновлення і за фінансової підтримки німецького уряду впроваджує ініціативу «Зміцнення стійкості на місцях. Підтримка екстрених ремонтів у громадах». Її перша частина — надання громадам транспортних засобів. Друга – необхідних для відновлення інструментів.
#новини
#міжнародна допомога
#війна
#відбудова
Перейти
05.04.2024
U-LEAD зміцнює та розвиває нові форми співпраці з громадами Донеччини
Регіональний офіс Програми у Донецькій області надає комплексну консультаційну та методичну підтримку місцевим громадам ще з початку реформи децентралізації.
#війна
#омс
#партнерство
Перейти
02.04.2024
Війна увиразнила роль старости
На тематичній інформ-сесії керівники офісів U-LEAD, експерти, голови громад та старости обговорили, як зросла роль старост після початку повномасштабної війни, перерахували повноваження старост під час воєнного стану, а також виокремили муніципальні послуги, зашифровані у їхніх посадових обов’язках.
#старости
#війна
#омс
#поради
Перейти
29.03.2024
Оксана Сілюкова про внутрішню комунікацію під час війни: важливе своєчасне інформування
Комунікація під час війни — це про безпеку та надання населенню своєчасної інформації. В наш час комунікація є не розвагою, а базовою потребою, від якої часто залежить безпека мешканців громад, і навіть їхнє життя. Про це детально розповіла та поділилася своїм досвідом керівниця Регіонального офісу U-LEAD на Херсонщині.
#війна
#комунікація
#омс
#поради
Перейти
29.03.2024
U-LEAD надала українським громадам шкільні автобуси
Повномасштабна війна завдала великої шкоди нашим школам та освітній логістиці. Щоб закрити цю потребу, на кошти донорів U-LEAD змогла придбати шкільні автобуси для семи громад.
#війна
#освіта
#відбудова
Перейти
29.03.2024
Діти і війна: як громадам забезпечити належний догляд і опіку?
Експерти U-LEAD систематизували інформацію щодо повноважень органів місцевого самоврядування у сфері захисту прав дітей, а також розповіли про основні функції органу опіки та піклування під час воєнного стану.
#війна
#безпека
#законодавство
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
25.03.2024
ЦНАПи Дніпропетровщини розширюють коло міжнародних партнерів за підтримки U-LEAD
Для функціонування Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) на належному рівні та впровадження нових програм необхідна системна робота по залученню матеріально-технічної допомоги.
#ЦНАП
#міжнародна співпраця
#омс
Перейти
15.03.2024
Межівська громада одною з перших в Україні прийняла Програму відновлення і відбудови
Майже рік тут тривала робота над Програмою комлексного відновлення. Стартували у квітні 2023, а затвердили готовий документ у березні 2024. Відтепер Межівська громада – одна з перших в Україні має план відновлення та відбудови.
#війна
#відбудова
Перейти
13.03.2024
У п'яти областях переселенці можуть отримати підтримку з працевлаштуванням або відновленням бізнесу
Проєкт «Підтримка відновлення соціальної та фінансової стійкості громад, постраждалих від війни на сході та заході України» реалізують у Хмельницькій, Сумській, Тернопільській, Харківській та Полтавській областях. Ця ініціатива вплине на розвиток громад та інтеграцію в них вимушених переселенців.
#війна
#відбудова
Перейти
05.03.2024
Зміни у законодавстві про гуманітарну допомогу: кого стосується і як діяти?
Експерти U-LEAD проінформували представників місцевого самоврядування щодо важливих змін у законодавстві стосовно гуманітарної та благодійної допомоги, її ввезення, обліку та використання.
#законодавство
#поради
#війна
Перейти
05.03.2024
Відродження надії: роль Програми U-LEAD у відбудові українських громад
Дізнайтеся про масштабний Механізм підготовки проєктів для громад, що допоможе Україні у відбудові і вплине на життя сотень тисяч мешканців.
#війна
#відбудова
Перейти
01.03.2024
«Розбудова сталих громад — що для цього потрібно?»
«U-LEAD з Європою» має за честь запросити вас приєднатися до нашого практичного обговорення під назвою «Розбудова сталих громад». Відбудуймо Україну та зробимо її процвітаючою — разом!
#анонси
#міжнародне співробітництво
#міжмуніципальна співпраця
#відбудова
Перейти
01.03.2024
Припинення права власності на знищене комунальне майно: U-LEAD роз’яснює алгоритм дій
Багато українських громад зазнали руйнувань після початку повномасштабної агресії рф, тож питання припинення права власності на знищене комунальне майно є нагальним. Програма U-LEAD присвятила цій темі декілька заходів для фахівців ОМС, з роз’ясненнями алгоритмів дій у конкретних випадках.
#війна
#омс
#законодавство
#відбудова
Перейти
29.02.2024
Фіксація руйнувань та пошкоджень майна: алгоритм дій для ОМС
Ворог продовжує ракетні атаки та обстріли територій громад, і завдає чимало руйнувань та пошкоджень інфраструктури й приватного майна. Для повноцінного відновлення необхідні не лише кошти, але й специфічний процес фіксації, в якому органи місцевого самоврядування відіграють ключову роль. Про алгоритм дій під час фіксації руйнувань та його особливості читайте в коментарі експерта U-LEAD.
#війна
#омс
#законодавство
Перейти
28.02.2024
Рекордний врожай під час війни: Зноб-Новгородська громада про досвід створення Аграрної служби
Під час війни важливість продовольчої безпеки неможливо переоцінити. Зноб-Новгородська громада на Сумщині за підтримки Програми U-LEAD створила Аграрну сервісну службу й змогла не тільки забезпечити мінімальний запас продукції для незахищених верств населення, а й перевиконати заплановане — зібрати рекордний врожай.
#продовольча безпека
#війна
Перейти
27.02.2024
Громади не можуть підтримувати переселенців лише гуманітарною допомогою
За даними Мінсоцполітики на третьому році повномасштабної війни кількість внутрішньо перемішених осіб (ВПО) в Україні досягла майже 4,9 млн. людей. Половині з них нема куди повертатися. Безпечніші громади, які прихистили ці мільйони, стикаються з труднощами. Але існують механізми та інструменти для того, щоб ВПО стали частиною громади, її «точкою росту».
#війна
#внутрішньо переміщені особи
#омс
#поради
Перейти
27.02.2024
Проєкти транскордонного співробітництва для сільських територій: пошук партнерів та особливості заявок
Розвиток сільських територій є пріоритетним завданням для ОМС. Сьогодні транскордонне співробітництво відкриває для українських громад нові можливості.
#міжнародне співробітництво
#омс
#поради
Перейти
16.02.2024
Як французькі та іспанські міста зміцнюють зв’язки з Україною через «Мости довіри»
Низовий підхід в основі «Мостів довіри» U-LEAD — «партизанська» стратегія: її задум, створення і результати.
#Мости довіри
#міжмуніципальна співпраця
#міжнародне співробітництво
#партнерство
Перейти
13.02.2024
Вплив повномасштабного вторгнення на освіту: дослідження
U-LEAD разом з партнерами дослідили, як велика війна повпливала на нашу освіту. За результатами, учні набагато застресованіші і помітно менш щасливі, ніж вважають їхні батьки, а вчителі масово заявляють про погіршення успішності.
#війна
#освіта
#аналітика
Перейти
08.02.2024
Італійські муніципалітети підтримають своїх колег з України через ініціативу «Мости довіри»
Пари мерів-компаньйонів з Італії та України презентують свої спільні стратегії, зобов'язуються працювати разом та планують докладати зусиль до нашої післявоєнної відбудови.
#Мости довіри
#міжмуніципальна співпраця
#війна
#відбудова
Перейти
06.02.2024
За ініціативи U-LEAD та благодійного фонду «Сміливі» в Україні відновили 12 шкіл
Ці школи у містах і селах Харківської, Чернігівської та Київської областей безпосередньо постраждали від російського вторгнення чи окупації. Організатори прагнули зробити їх навіть кращими, ніж вони були до війни.
#війна
#освіта
#відбудова
Перейти
31.01.2024
U-LEAD та «Сміливі» відновили Балаклійський ліцей на Харківщині
У співпраці «U-LEAD з Європою» та БФ «Сміливі» та за фінансової підтримки Служби зовнішньополітичних інструментів Єврокомісії відбудовано Балаклійський ліцей №5.
#освіта
#війна
#відбудова
Перейти
10.01.2024
U-LEAD допомогла громаді з Вінниччини знайти партнерів у Словенії
Гніванська громада з Вінниччини та муніципалітет Домжале (Словенія) домовилися про співпрацю у сфері цивільного захисту та управління проєктами, обмін досвідом та взаємний розвиток потенціалу.
#Мости довіри
#міжнародна співпраця
#новини
Перейти
26.12.2023
Налагодження транскордонного співробітництва: відбулася координаційна зустріч голів громад Закарпаття
Під час зустрічі за підтримки «U-LEAD з Європою» говорили про можливості залучення позабюджетних коштів та налагодження транскордонного партнерства муніципалітетів, покроковий алгоритм організації такого співробітництва для реалізації конкретних проєктів, посилення горизонтальної комунікації між головами громад та можливості співпраці з Програмою U-LEAD.
#міжнародне співробітництво
Перейти
15.12.2023
Благоустрій під час війни: візит з обміну досвідом для громад Полтавщини
Як організувати роботу комунального підприємства у сфері благоустрою під час воєнного стану? Програма U-LEAD долучається до пошуку і підтримки кращих практик місцевого самоврядування та організовує заходи з обміну досвідом. Один з таких заходів відбувся у Мачухівській громаді на Полтавщині.
#міжмуніципальна співпраця
#омс
#новини
Перейти
05.12.2023
Доставляємо гуманітарку та плануємо відновлення згідно до вимог ЄС, — Павло Божко
Голови українських громад взяли участь у конференції ACT NOW, яку Програма «U-LEAD з Європою» організувала 8-10 листопада у Брюсселі. Керівник Красноріченської селищної військової адміністрації Луганської області Павло Божко, що був у складі делегації, поділився враженнями та досвідом європейських муніципалітетів.
#міжнародна співпраця
#відбудова
#інтерв'ю
Перейти
29.11.2023
Нові вимоги до забезпечення укриттів в громадах: роз'яснюють експерти U-LEAD
1 листопада вступили в силу нові норми щодо укриттів. Як ці новації вплинуть на відбудову та капітальний ремонт захисних споруд? Які додаткові обмеження при їхньому оснащенні відтепер мають враховувати ОМС?
#законодавство
#війна
Перейти
28.11.2023
«Стажування у Польщі дало розуміння змін в Україні після набуття членства в ЄС»
Анна Луценко, представниця Новобузької громади, пройшла відбір на стажування у Польщі, де вивчала їхній досвід перетворень, розподілу обов'язків у муніципалітетах та піклування про екологію.
#міжнародна співпраця
#навчальні програми
#інтерв'ю
Перейти
15.11.2023
Щорічна зустріч на «Мостах довіри»: підтримуємо стійкість та співпрацю
Велика зустріч у Брюсселі об'єднала представників європейських і українських громад, громадських асоціацій та мерів європейських міст у намаганні укріпити міжнародне співробітництво.
#Мости довіри
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
31.10.2023
Громада, дружня до бізнесу: як і для чого громадам працювати над проєктами з підтримки та розвитку підприємництва?
Читайте про те, як органам місцевого самоврядування залучати кошти міжнародних фондів на власні проєкти та розвивати спроможності до освоєння цих коштів.
#аналітика
#омс
#війна
#відбудова
Перейти
26.10.2023
U-LEAD враховує потреби громад Донеччини та продовжує їхню інституційну підтримку
Програма працює над підтримкою громад на всіх підконтрольних українському уряду територіях.
#війна
#відбудова
Перейти
15.09.2023
«Нам варто було б повчитися в України цифровізації», — Марко Функль
Інтерв'ю з мером словенського муніципалітету Храстник про участь у проєкті "Мости довіри", співпрацю з українською громадою та про наслідки нещодавньої повені.
#міжнародна співпраця
#інтерв'ю
#Республіка Словенія
Перейти
25.08.2023
Чи може громада фінансувати потреби військових за рахунок місцевих бюджетів? Роз’яснює U-LEAD
На заході для громад Черкащини обговорили гостру тему: вирішення фінансових питань в умовах воєнного стану. Учасники ознайомилися зі змінами законодавства у сферах фінансово-бюджетних відносин ОМС, опрацювали нагальні питання реалізації повноважень ОМС та обговорили повноваження щодо фінансування потреб військових за рахунок місцевих бюджетів.
#фінанси
#війна
#поради
#законодавство
Перейти
21.08.2023
Війна руйнує місцеві бюджети громад Херсонщини
Експерти U-LEAD проаналізували бюджети 49 громад регіону за 6 місяців 2023 року: хоча деякі громади мають перевиконання, загальна ситуація невтішна.
#війна
#місцеві бюджети
#новини
Перейти
27.07.2023
Стабілізація місцевого бюджету: приклад Вільнянської громади
Завдяки участі в навчальній програмі U-LEAD для фінансистів «План бюджетної стабілізації», Вільнянська громада Запорізької області збільшила надходження до бюджету за перше півріччя 2023 року на 2,5% від планових показників.
#місцеві бюджети
#війна
#відбудова
Перейти
20.07.2023
9 грантових можливостей у сфері продовольчої безпеки
Експерти Програми «U-LEAD з Європою» і далі готують підбірки актуальних грантових можливостей щодо різних сфер діяльності під час війни. Цього разу — гранти для фермерів та підприємців, пов'язаних з виробництвом їжі.
#грант
#інвестиції
#міжнародна співпраця
Перейти
17.07.2023
«Планувати та зменшувати енерговитрати — це економія бюджетних коштів», — Городнянський міський голова Андрій Богдан
Навіщо громаді муніципальний енергетичний план, як економити на енергоносіях вже сьогодні та як з бюджетної сфери енергоефективні новації переносяться у побут? Про це у бліц-інтерв’ю з головою Городнянської міської ради на Чернігівщині Андрієм Богданом.
#інтерв'ю
#енергетична безпека
#місцеві бюджети
Перейти
14.07.2023
Про спрощену процедуру для місцевих податків та зборів на період дії воєнного стану
Про особливості регуляторної політики під час війни, можливість прийняття актів місцевих рад за спрощеною процедурою, а також підводні «камені» таких послаблень дізналися учасники інформаційної сесії, яку U-LEAD провела в партнерстві з Південним міжрегіональним відділом Державної регуляторної служби України.
#фінанси
#війна
#поради
#законодавство
Перейти
10.07.2023
Аналітика: Координація реконструкції та відновлення з політикою регіонального розвитку в Україні
Читайте матеріал про поєднання відбудови України з політикою її регіонального розвитку, про виклики, вертикальну та горизонтальну координації, про наявні фінансові інструменти та планування відновлення на регіональному та місцевому рівнях.
#відбудова
#війна
#аналітика
Перейти
07.07.2023
Звіт: "У пошуках «стратегій успіху» в післявоєнній Україні"
Цей матеріал — скорочена версія Звіту про реформу місцевого самоврядування у повоєнній Україні, а саме про актуальні стратегії реконструкції в контексті надзвичайних ситуацій та з урахуванням місцевості (матеріал доступний лише англійською).
#аналітика
#війна
#відбудова
Перейти
06.07.2023
Сприяння релокації бізнесу ВПО: громади отримають економічний розвиток
Про організацію роботи з розвитку бізнесу ВПО у громаді та переваги від такої співпраці, про можливості для переселенців, а також і для жителів громади та ветеранів війни створити власну справи, про державну та міжнародну грантову допомогу в цьому процесі – у нашому матеріалі.
#війна
#внутрішньо переміщені особи
#бізнес
#поради
Перейти
04.07.2023
Що робити, якщо працівник ОМС залишився на тимчасово окупованій території і змушений був отримати паспорт рф?
Експерти U-LEAD надали роз’яснення про кадрові питання щодо роботи місцевого самоврядування в умовах окупації.
#війна
#законодавство
#поради
Перейти
21.06.2023
U-LEAD спільно з податковою роз’яснює громадам Харківщини особливості сплати податків і зборів в умовах воєнного стану
Регіональний офіс «U-LEAD з Європою» та Головне управління ДПС у Харківській області під час спільної інформаційної сесії говорили про зміни до податкового законодавства в умовах воєнного стану та про здатність представників ОМС забезпечити надходження власних ресурсів місцевих бюджетів.
#війна
#законодавство
#фінанси
#місцеві бюджети
Перейти
23.06.2023
Як побудувати ефективну систему управління та реалізації коштів ЄС - уроки Польщі
Читайте у аналітичному матеріалі про підготовку до вступу в ЄС у контексті децентралізації, регіональної політики та координації структурних інструментів.
#поради
#міжнародна співпраця
#аналітика
Перейти
15.06.2023
Соціальні гуртожитки: як громада може забезпечити житлом переселенців
Про перетворення звичайного житла в соціальне та на яких умовах внутрішньо переміщені особи його можуть отримати дізналися учасники інформаційної сесії, організованої Програмою "U-LEAD з Європою".
#внутрішньо переміщені особи
#війна
#відбудова
#поради
Перейти
06.06.2023
Укладено меморандуми про відбудову шкіл, що постраждали від війни
Благодійний фонд “Сміливі” і шість громад Київської та Чернігівської областей закріпили домовленість про відбудову шкіл, пошкоджених в результаті повномасштабної російської агресії в 2022-2023 роках. Це буде здійснюватися в рамках програми «U-LEAD з Європою» за фінансової підтримки Служби зовнішньополітичних інструментів Європейської комісії.
#міжнародна співпраця
#війна
#відбудова
Перейти
31.05.2023
На питання про тривалість навчального процесу, повернення учнів та оцінювання їхніх знань відповідає експерт U-LEAD
Завершення навчального року 2022-2023, оцінювання учнів, що вчилися у двох школах та формування річної оцінки — про це та інше в нашому матеріалі.
#освіта
#війна
#поради
#школи
Перейти
31.05.2023
За підтримки U-LEAD громада з Херсонщини відновлює енергетичну незалежність
У Бериславській громаді створять підприємство з виробництва паливних брикетів із соломи. Ними будуть обігрівати дитячий садочок. Також будуть впроваджувати систему енергоменеджменту та поширювати досвід використання біопалива на інші комунальні заклади та домогосподарства регіону.
#енергетична безпека
#війна
#відбудова
Перейти
30.05.2023
Експертка: громади попри війну мають оприлюднювати передбачену законодавством публічну інформацію
Про баланс між прозорістю та безпекою, вимоги до ОМС щодо оприлюднення інформації під час воєнного стану та використання в цьому процесі "трискладового тесту", а також про те, як громаді визначити, чи обмежувати до неї доступ — у нашому матеріалі.
#поради
#законодавство
#війна
Перейти
26.05.2023
Представники українських громад стажувалися в муніципалітетах Данії та вивчали їхній досвід
Протягом тижня фахівці дев'яти українських громад перебували в данському муніципалітеті Гульборгсунн, де пройшли стажування та ознайомилися з його роботою.
#міжнародна співпраця
#Данія
#новини
Перейти
23.05.2023
Програми транскордонного співробітництва для громад
В умовах воєнного стану залучення міжнародних коштів для розвитку та відновлення територій виходить на перше місце. Програма «U-LEAD з Європою» надає громадам експертну підтримку у підготовці проєктних заявок та пошуку діючих програм міжнародної технічної підтримки.
#грант
#міжнародна співпраця
#інвестиції
Перейти
22.05.2023
10 грантів у сфері безпеки, культури, аграрної сфери, відновлення територій під час війни
Проєктна діяльність та допомога у залученні міжнародних коштів — Програма «U-LEAD з Європою» продовжує експертну підтримку громад щодо відновлення та розвитку територій у воєнний час.
#грант
#інвестиції
#міжнародна співпраця
Перейти
17.05.2023
10 грантів для медіа, громадських та волонтерських організацій
Експерти Програми «U-LEAD з Європою» і далі готують підбірки актуальних грантових можливостей щодо різних сфер діяльності під час війни.
#грант
#інвестиції
#міжнародна співпраця
Перейти
15.05.2023
Війна впливає на освіту: що таке освітні та психологічні втрати?
Як правильно завершити найважчий у нашій історії навчальний рік та чи мусять ОМС компенсувати дітям втрачені можливості?
#війна
#освіта
#поради
#школи
Перейти
03.05.2023
Циркунівська громада з Харківщини отримала від U-LEAD міжнародну допомогу на понад 30 тисяч євро
Територія Циркунівської сільської ради суттєво постраждала під час війни, громада була окупована з першого дня вторгнення, а після звільнення – постійно піддається обстрілам.
#міжнародна допомога
#новини
#війна
#відбудова
Перейти
26.04.2023
Евакуація населення: громади повинні мати готовий комплекс документів
Про вимоги до ОМС під час організації евакуаційних заходів — у інтерв'ю з членом робочої групи з цивільного захисту та громадської безпеки Програми U-LEAD.
#поради
#омс
#новини
#інтерв'ю
Перейти
21.04.2023
В Домі Децентралізації голови українських громад зустрілися з представниками уряду ФРН
Представники німецького міністерства, посольства Німеччини та мери з трьох різних областей зустрілися в офісі U-LEAD і обговорили виклики воєнного часу та принципи майбутньої відбудови.
#новини
#міжнародна співпраця
#відбудова
Перейти
14.04.2023
Громади із шести областей зможуть узяти участь у «Програмі Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027»
Велика програма транскордонного співробітництва фінансуватиме їхні проєкти у сферах «Довкілля» та «Здоров'я» на гроші Євросоюзу.
#анонси
#міжнародна співпраця
#грант
#інвестиції
#новини
Перейти
11.04.2023
У 9-ти громадах запровадять систему енергетичного менеджменту
В умовах російської агресії енергоефективність та ощадливий підхід до використання ресурсів вийшли на перший план.
#новини
#міжнародна співпраця
#енергетична безпека
Перейти
04.04.2023
Чортківська громада одержить більше 5 млн гривень
Кошти, що підуть на закупівлю техніки та обладнання для комунальних установ, виділить уряд Німеччини завдяки співпраці чортківців із німецьким містом.
#міжнародна допомога
#новини
#міжнародна співпраця
Перейти
03.04.2023
"ВПО - це наші люди!" - онлайн-візит до Нехворощі
Відвідайте громаду, що має стратегічний підхід до роботи з ВПО.
#внутрішньо переміщені особи
#війна
#навчальні програми
Перейти
29.03.2023
Навіщо громаді стратегічні енергетичні документи?
Цикл навчально-консультативних заходів з енергетичної безпеки триває.
#енергетична безпека
#поради
#війна
#новини
Перейти
24.03.2023
Генератори влітку – світло взимку
Як громада на Вінниччині прихистила ВПО та допомагала не впасти духом у найтемнішу зиму.
#війна
#енергетична безпека
#екстрена допомога
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
17.03.2023
Диджиталізація українських громад: лідери цифрової трансформації обговорили можливості та перспективи
Стартувала програма «Акселератор цифрової стійкості «Громада 4.0», розроблена міжнародною організацією SocialBoost за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та Програми «U-LEAD з Європою». Лідери цифрової трансформації обговорювали роль диджиталізації у відбудові та відновленні громад.
#новини
#цифровізація
#цифрова трансформація
#Міністерство цифрової трансформації
#війна
Перейти
14.03.2023
Атестація посадовців ОМС під час воєнного стану
Експерти U-LEAD розповіли про особливості її проведення.
#війна
#поради
#законодавство
Перейти
09.03.2023
Як воєнний стан впливає на доступ до публічної інформації, пояснюють експерти U-LEAD
В дні повномасштабного вторгнення важливим викликом для ОМС стало питання захисту інформації, особових даних та протидія дезінформуванню жителів громад.
#війна
#публічна інформація
#законодавство
Перейти
03.03.2023
9 грантів для медіа та громадських організацій
Експерти Програми «U-LEAD з Європою» і далі готують підбірки актуальних грантових можливостей щодо різних сфер діяльності під час війни.
#грант
#інвестиції
#міжнародна співпраця
Перейти
01.03.2023
Оцінка ефективності бюджетних програм: як це має відбуватися під час воєнного стану?
Цю тему обговорювали під час заходу «Виконання паспортів бюджетних програм: звітність та оцінка ефективності», яку для громад Донецької, Луганської, Харківської, Сумської, Полтавської та Черкаської областей організувала Програма U-LEAD.
#місцеві бюджети
#війна
#поради
Перейти
28.02.2023
Розпочато цикл навчально-консультативних заходів з енергетичної безпеки у громадах
Експерти допоможуть проаналізувати їхній енергетичний потенціал, визначити цілі на шляху підвищення рівня енергетичної безпеки та зорієнтуватись у доцільності проектів з відновлювальних джерел енергії.
#енергетична безпека
#поради
#війна
#новини
Перейти
28.02.2023
Заборона чи дозвіл на виїзд за кордон: на кого у громадах розповсюджується новий Закон
Уряд запровадив нові правила перетину кордону, якими введено ряд обмежень, що торкнулися і місцевого самоврядування.
#законодавство
#новини
#війна
Перейти
24.02.2023
Юрій Бова: Сильне місцеве самоврядування як основа стійкості України – приклад Тростянця
Минув рік повномасштабної війни в Україні. Це були 12 місяців дуже інтенсивних боїв між військами, але водночас ця війна продемонструвала героїчний спротив і стійкість багатьох мирних жителів та громад України. Серед найважливіших стовпів оборони – місцеве самоврядування.
#війна
#відбудова
#інтерв'ю
Перейти
23.02.2023
Народна дипломатія: у містах світу пройдуть маніфестації на підтримку України - українців за кордоном просять долучатися
З 23 по 26 лютого у 95 містах 29 країн світу відбудуться маніфестації на підтримку України.
#міжнародна співпраця
#новини
Перейти
23.02.2023
Двостороння співпраця між данським та українськими муніципалітетами продовжує розвиватись
3-тя зустріч Керівної групи відзначила важливу віху проекту та продемонструвала готовність усіх сторін до подальшої співпраці.
#міжнародна співпраця
#новини
#Данія
Перейти
22.02.2023
2,59 мільйона гривень залучили проєктні менеджери Радомишльської громади у 2022 році
У місцевих фахівців та підприємців справді є чому повчитися.
#грант
#інвестиції
#новини
#міжнародна співпраця
#бізнес
Перейти
21.02.2023
U-LEAD продовжує надавати допомогу у побудові “Мостів довіри”
Цього разу у великій інформаційній сесії, присвяченій розвитку міжнародних партнерств, взяли участь представники громад одразу п'яти областей.
#партнерство
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
#новини
Перейти
15.02.2023
Розпочинається другий етап ініціативи «Мости довіри»
Разом зі своїми партнерами U-LEAD оголошує про нову сторінку у побудові «Мостів довіри». Ця ініціатива допоможе відбудувати 30 українських громад, які постраждали від російської агресії.
#партнерство
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
Перейти
15.02.2023
9 грантових можливостей для громад у сфері культури, освіти, безпеки та медицини
Експерти Програми «U-LEAD з Європою» продовжують підготовку підбірок актуальних грантових можливостей щодо різних сфер діяльності ОМС під час війни.
#грант
#інвестиції
#міжнародна співпраця
Перейти
12.01.2023
Інтерв'ю з Володимиром Москаленком, мером Коростеня, про підтримку литовського міста-побратима Укмерге
Нові міста-побратими з’являються в українських громадах після початку вторгнення Росії всупереч обставинам. Програма «U-LEAD з Європою» допомагає українським громадам знайти таких партнерів у країнах ЄС та налагодити з ними сталі відносини.
#громада
#міжнародна співпраця
Перейти
28.12.2022
Дві громади з Харківщини започаткували міжнародне партнерство за підтримки U-LEAD
Мереф’янська та Первомайська міські територіальні громади досягли домовленості про співпрацю з італійськими муніципалітетами. Це стало можливим в рамках ініціативи «Мости довіри» від U-LEAD, яка направлена на допомогу громадам з України знайти партнерів серед муніципалітетів країн ЄС та налагодити співпрацю.
#громада
#міжнародна співпраця
#Італія
Перейти
23.12.2022
Бережанська громада налагоджує партнерство з іспанським муніципалітетом Сафра
Українські громади продовжують знаходити міжнародних партнерів за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
#новини
#міжнародна співпраця
#Іспанія
Перейти
20.12.2022
Організація процесу поводження з відходами від руйнувань в громадах: як правильно здійснити перші кроки
“U-LEAD з Європою” допомагає громадам долати щоденні негативні наслідки агресії російської федерації (рф). Серед цих наслідків особливої уваги потребує питання поводження з відходами від руйнувань.
#поради
#війна
#побутові відходи
Перейти
16.12.2022
Калуська громада розвиває співпрацю з італійським муніципалітетом Куарту-Сант’Елена
Завдяки ініціативі «Мости довіри», яку започаткували у Програмі «U-LEAD з Європою», територіальні громади України знаходять нові партнерські муніципалітети з Європейського Союзу.
#міжнародна співпраця
#новини
#Мости довіри
Перейти
09.12.2022
Кутська громада розвиватиме співпрацю з муніципалітетом з Італії
Українські громади за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» знаходять нових партнерів з країн Європейського Союзу. Нещодавно відбулася перша онлайн-зустріч голови Кутської громади та представників італійською муніципалітету Коллезано.
#міжнародна співпраця
#новини
#Італія
Перейти
12.12.2022
«Мости довіри»: орієнтовані на практичну співпрацю
9 грудня під час саміту «Світ за Україну», що відбувся у Жешуві, Польща, заступник директора «U-LEAD з Європою» Андрей Хорват презентував ініціативу «Мости довіри». Дискусійна панель високого рівня була присвячена ролі міжмуніципального партнерства у відродженні України.
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
#новини
Перейти
08.12.2022
Роменська громада започатковує партнерство з італійським муніципалітетом міста Монреалє
Нещодавно відбулася перша онлайн-зустріч голів громад та їхніх команд за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Під час зустрічі майбутні партнери обговорили чіткі кроки для подальшого налагодження тісного співробітництва.
#Мости довіри
#міжнародна співпраця
#новини
Перейти
01.12.2022
Як громадам відновити втрачені через війну документи?
Експерти U-LEAD дають відповідь на це питання.
#поради
#документообіг
#війна
Перейти
30.11.2022
Громади навчаються забезпечувати своїх жителів укриттями
Необхідність захисних споруд, їх види та пов'язане з побудовою законодавство у останній інформаційній сесії від U-LEAD.
#війна
#укриття
#новини
Перейти
29.11.2022
Жіноче лідерство під час війни: внесок у перемогу на місцевому рівні
Про виклики великої війни, роботу жінок-голів громад та підтриманий U-LEAD Шостий Український Жіночий Конгрес – у нашому великому матеріалі.
#війна
#гендерні аспекти
#жіноче лідерство
Перейти
26.11.2022
Фахівці громад з Одеської та Запорізької областей навчаються у сусідів забезпеченню продовольчої безпеки
Експерти U-LEAD допомагають їм розробляти програми для підвищення стійкості та самодостатності в умовах воєнного часу.
#продовольча безпека
#війна
#поради
Перейти
18.11.2022
Що робить громади стійкими – перші уроки після 24 лютого
Вже очевидно, що повномасштабне вторгнення в Україну відбувається далеко не за початковим сценарієм. Про малообговорюваний, але критично важливий чинник, що допоміг країні вистояти - у спеціальному матеріалі від Vox Ukraine.
#аналітика
#війна
Перейти
15.11.2022
Муніципалітети Одещини та Італії налагоджують співпрацю
10 листопада відбулася перша ознайомча онлайн зустріч між представниками українського та італійського муніципалітетів, організована Одеським регіональним офісом «U-LEAD з Європою» в рамках ініціативи «Мости довіри».
#новини
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
Перейти
14.11.2022
Громада з Дніпропетровщини будує мости довіри з іспанським муніципалітетом Більбао
«U-LEAD з Європою» нарощує спроможності українських громад, будуючи партнерства з муніципалітетами країн Європи. Днями Новомосковська громада (Дніпропетровська область) зустрілася з партнерами з країни Басків в Іспанії, якими стали EUDEL-Асоціація баскських муніципалітетів та Водний консорціум Більбао Біскайя.
#новини
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
Перейти
31.10.2022
Експерти U-LEAD допомагають громадам розробляти програми продовольчої безпеки
Програма «U-LEAD з Європою» продовжує комплексно допомагати територіальним громадам долати виклики, зумовлені війною.
#продовольча безпека
#війна
#поради
Перейти
28.10.2022
«Мости довіри»: Як громади ЄС та України будують партнерства
28 жовтня відбувся онлайн форум “Мости довіри між європейськими та українськими громадами задля відбудови та відновлення України”, на якому презентуватимуться партнерства громад України та муніципалітетів країн Європейського Союзу.
#новини
#міжнародна співпраця
Перейти
22.10.2022
У Межівській громаді ЦНАП на колесах від U-LEAD допомагає постраждалим від обстрілів мешканцям
Межівська селищна рада отримала мобільний ЦНАП однією з перших в Україні.
#новини
#війна
#ЦНАП
Перейти
21.10.2022
Українські громади вивчали досвід данських партнерів із партисипативних підходів до планування
Данські колеги поділилися своїм досвідом партисипативного підходу до муніципального планування із 9-ма українськими територіальними громадами, розташованими у Закарпатській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях.
#міжнародна співпраця
#Данія
#новини
Перейти
20.10.2022
Управління відходами під час воєнного стану: поради для громад (ІНФОГРАФІКА)
Війна вплинула та змінила громади України, багато наших співвітчизників змушені були залишити свої домівки, що спричинило в більшості громад зміну навантаження на критичну інфраструктуру. Не стала винятком для громад сфера поводження з відходами.
#побутові відходи
#поради
#внутрішньо переміщені особи
#війна
Перейти
19.10.2022
Форум Солідарності з Францією
19 жовтня відбувся онлайн-форум місцевої солідарності Франція-Україна, організований у співпраці між Асоціацією мерів Франції (АМФ), Радою європейських муніципалітетів та регіонів (РЄМР), ПЛАТФОРМОЮ, а також “U-LEAD з Європою”.
#новини
#події
#міжнародна співпраця
#Франція
Перейти
11.10.2022
Соль і Солотвино: муніципальне партнерство як корисний інструмент відбудови України
Йозеф Берта, голова села Соль у Словаччині, одразу зрозумів, що він хоче співпрацювати з Солотвино у сусідній Закарпатській області України.
#міжнародна співпраця
#новини
#Мости довіри
Перейти
04.10.2022
За підтримки U-LEAD Синевирська громада розвиває співпрацю з італійським муніципалітетом Полліна
За сприяння «U-LEAD з Європою» українські громади продовжують розвивати співпрацю з міжнародними муніципалітетами.
#міжнародна співпраця
#новини
Перейти
26.09.2022
Кам’янська громада розвиває партнерство з французьким муніципалітетом Порто-Веккьо
«U-LEAD з Європою» продовжує допомагати громадам розвивати партнерства з муніципалітетами країн Євросоюзу. За сприяння U-LEAD відбулася робоча зустріч голови Кам’янської громади та мера міста Порто-Веккьо (Франція).
#Закарпаття
#новини
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
Перейти
07.12.2021
Українські громади об'єднують зусилля та стають сильнішими - конференція U-LEAD
"U-LEAD з Європою" провела свою головну подію року – "Міжнародне експертне обговорення 2021: Партнерство для розвитку".
#Міжнародне експертне обговорення
#міжнародна співпраця
Перейти
13.09.2021
Червоноградська громада розвиває співпрацю з муніципалітетом із Словенії
Червоноградська громада 14 вересня підписала лист про наміри щодо співпраці з муніципалітетом Трбовлє з Республіки Словенія. Документ підписали голова Червоноградської міської ради Андрій Залівський та міський голова муніципалітету Трбовлє пані Маї Хвала.
#новини
#міжнародна співпраця
#Республіка Словенія
#Мости довіри
Перейти
Показати
##навчальнийвізит ##освіта #4pager #COVID-19 #автономія #адміністративно-територіальний поділ #Азовське море #аналітика #аналітика #анонс #анонси #безпека #безпека #безпека в громаді #безпека руху #бізнес #бізнес #благоустрій #боротьба з корупцією #боротьба з корупцією #бренд #бухгалтерія #бухгалтерія #велоінфраструктура #відбудова #відбудова #війна #війна #внутрішньо переміщені особи #внутрішньо переміщені особи #водопостачання #волонтери #волонтерство #воркшопи #ВПО #Ґендер #гендерні аспекти #гендерні аспекти #грант #громада #громадський діалог #громадський діалог #громадський простір #дайджест #дані #Данія #державне замовлення #державні фінанси #дерусифікація #децентралізація #децентралізація #Дія #добровільні пожежні бригади #документообіг #Донецька область #дослідження #дослідження #еко-туризм #екологія #екологія #економіка #екстрена допомога #екстрена допомога #енергетична безпека #енергетична безпека #енергоефективність #житловий фонд #жіноче лідерство #Закарпаття #законодавство #законодавство #заощадження #запитання - відповідь #Запорізька область #звіт #земельна реформа #зміни до Конституції #інвестиції #інвестиції #інвестиційний паспорт #інвестори #інтерв'ю #Іспанія #Італія #кадрова політика #каталог заходів #Керівний комітет #коментар #комунальне майно #комунальне майно #комунальні послуги #комунальні служби #комунікація #комунікація #корупційні ризики #корупція #кризові ситуації #кроки #кроки для спеціалістів #кроки для спеціалістів #Кроки для старост #культура #Лист для керівників #Магдебурзьке право #магдебурзьке право #міжмуніципальна співпраця #міжмуніципальна співпраця #міжнародна допомога #міжнародна співпраця #міжнародна співпраця #Міжнародне експертне обговорення #міжнародне співробітництво #Міністерство цифрової трансформації #місцевий бюджет #місцеві бюджети #місцеві бюджети #місцеві вибори #мобільність #мобільність #молодіжні ради #молодь #Мости довіри #навчальні програми #навчальні програми #німеччина #новини #оголошення #омс #омс #онлайн-візит #опалення #опалення #опалювальний сезон #організаційна структура #оренда землі #освіта #освіта #охорона здоров'я #охорона здоров’я #партнерство #ПДФО #підприємництво #планування #побутові відходи #поводження з тваринами #податки #події #поради #правила дорожнього руху #правовий куточок #правові питання #презентація #продовольча безпека #проєктний менеджмент #просторове планування #просторове планування #професійна технічна освіта #публічна інформація #публічна політика #пункти незламності #реверсна дотація #результати #Республіка Словенія #реформа місцевого самоврядування #реформа місцевого самоврядування #розвиток спроможності #секторальні реформи #СЕРЕДА #соціальні медіа #соціальні послуги #соціальні послуги #соціологічне дослідження #спеціаліст з безпеки #стала мобільність #старости #статистика #стратегія розвитку #транспорт #Трембіта #трудові відносини і організація праці #туризм #укриття #управління побутовими відходами #управління фінансами #фінанси #фінанси #фінансування #Франція #харчування #Херсонська область #цифрова трансформація #цифровізація #цифровізація #ЦНАП #ЦНАП #шелтер #школи #школи