Чому спільні комунальні підприємства «не злітають»?
Чому спільні комунальні підприємства «не злітають»?

Дата: 04.07.2024

Автор: Марина Гавриленкова

Фото: "Freepik"

Радниця U-LEAD наводить громадам переваги створення СПК, а також причини, через які для значної кількості громад цей шлях став довгим і тернистим.

З моменту закінчення в 2020 році останнього етапу адміністративно-територіальної реформи наступні 4 роки були найважчими як новосформованих громад, так і для їхніх мешканців. У цей період довелося долати виклики, спричинені COVID-19, а згодом і повномасштаним вторгненням рф. Громадам довелося шукати нові можливості співробітництва та об’єднання ресурсів з іншими задля забезпечення належного рівня послуг, впровадження спільних проєктів тощо.

«Однією з форм об’єднання ресурсів громад є запуск спільних комунальних підприємств, які очевидно мають декілька важливих переваг», — впевнена Вікторія Копчак, радниця із питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD у Херсонській області.

Про переваги такої співпраці громад — далі, у коментарях радниці:

  • Громади-засновники через програми фінансової підтримки можуть фінансувати СКП напряму. Здавалося б, що в цьому такого? Але на сьогодні, якщо, до прикладу, КНП ЦПМСД однієї громади обслуговує жителів іншої громади, остання може профінансувати КНП лише через передачу міжбюджетного трансферту громаді, яка є засновником цього КНП.
  • Засновники можуть передавати спільному КП майно на праві господарського відання (або оперативного управління в КНП). Якщо ж громада не є засновником КП, то передача такому підприємству об’єктів комунального майна можлива лише на умовах оренди, яка, згідно вимог Закону України «Про оренду державного та комунального майна», не може бути безкоштовною.
  • Працівники СКП, наприклад, проєктні менеджери, можуть працювати над комплексними інфраструктурними проєктами, важливими для громад-засновників. Станом на зараз написанням проєктів для залучення позабюджетних ресурсів в громадах найчастіше займаються посадові особи місцевого самоврядування, для яких ця функція є додатковою до основних обов’язків та повноважень. Якщо декілька громад-засновників утворюють СКП, до прикладу, в сфері розвитку громад, написанням проєктів, залученням інвестицій, підтримкою місцевого бізнес-середовища можуть займатися працівники спільного КП, на основі комплексного підходу, систематично здійснюючи моніторинг оголошених можливостей по залученню таких коштів. Це, в свою чергу, сприятиме тому, що невластиві функції з посадовців ОМС будуть зняті й це забезпечить їм можливість якісніше виконувати свої посадові обов’язки.

На перший погляд, ці переваги є очевидними, як і потреба громад співпрацювати і об’єднувати ресурси в деяких сферах. Але виникає питання: чому на сьогоднішній день спільних КП в Україні досі так мало?

Вікторія Копчак пояснює, що для того, щоб проаналізувати, чому спільні КП «не злітають», можна проаналізувати досвід Програми «U-LEAD з Європою» у впровадженні програм підтримки зі створення СКП у сфері охорони здоров’я, житлово-комунального господарства, розвитку громад, туризму в 2023-2024 рр.:

«Протягом цих років в Програмі взяли участь 19 команд, кожна з яких складалася з 2-6 громад-партнерів, готових створити СКП в одній із зазначених сфер. Станом на 1 червня цього року, 2 команди зареєстрували СКП та успішно запустили їх роботу (1 — в сфері ЖКГ, 1 — в сфері розвитку громад), 1 команда з 4 громад зареєструвала СКП в сфері розвитку громад, але не змогла виділити на нього фінанси, ще 2 команди перебувають на стадії прийняття рішень про створення СКП в сфері туризму. Решта команд відмовилася від створення спільних КП в процесі переговорів між потенційними громадами-засновниками», — зазначає радниця.

І тут виникає питання: чому попри всі переваги, СКП — це непростий шлях і чому багатьом громадам так і не вдається його пройти? Далі — приклади від Вікторії Копчак:

  • Неспроможність потенційних засновників домовитися про ключові засади партнерства. Частка фінансової підтримки кожної з громад-засновників, призначення та звільнення з посади директора СКП, штатний розпис, місцезнаходження та назва СКП — це п'ять аспектів, які всі разом або кожен окремо стає каменем спотикання для громад, які в цілому висловлюють готовність працювати над створенням СКП. В той же час, доки громади у вигляді протоколу, договору, меморандуму, іншого письмового документу, не досягнуть домовленостей щодо цих ключових питань, немає сенсу переходити до наступних етапів, як от розробка статуту та винесення питання на розгляд сесій рад громад.
  • Завелика кількість громад-засновників. Як показує практика, для створення спільного КП в будь-якій сфері оптимальними є 2-3 громади-засновники. Із збільшенням їх кількості зростає необхідність збільшення часу й ресурсів на погоджувальні процедури, що негативно відображається як на процесі створення, так і функціонування спільного КП.
  • Брак реальних офлайн зустрічей для погодження ключових позицій. Ця причина логічно витікає з першої, але хочеться виділити її окремо. Досвід реалізації програм підтримки зі створення спільних КП від U-LEAD впевнено демонструє, що там, де створення СКП і початок його роботи неодноразово обговорювалися на спільних зустрічах на рівні голів громад, їх заступників із залученням фінансистів, юристів, там спільні КП розпочали свою роботу. В тих громадах, де створення спільного КП в певній сфері визнавали «корисною ідеєю», але керівництва громад-партнерів ні разу не зустрічалися, або обмежувалися епізодичними онлайн-зустрічами, там створення СКП так і лишилося декларацією.
  • Відсутність широкого інформування. Для роботи над створенням СКП і підготовкою відповідного документу громади-засновники зазвичай виділяють 1-2 посадові особи, відповідальних за напрям, в якому це підприємство буде працювати. Часто, якщо створення СКП не є пріоритетом № 1 для громади, робота щодо СКП, інформування про її стадії обмежуються цими 1-2 посадовими особами. Подекуди, коли робоча група вже напрацювала установчий договір, статут і готова до винесення його на сесію, ані громада, ані депутати не в курсі, в чому справа і для чого взагалі таке підприємство потрібне, розглядають його як зайвий фінансовий тягар. Відтак, надзвичайно важливо, щоби на всіх стадіях, від ідеї створення і до винесення питання на розгляд сесії, громадяни і депутати були проінформовані про переваги і можливості, які спільне КП створить для громад-засновників.
  • Нерозуміння, що спільне КП — це гра «в довгу». Це, на жаль, найбільш характерно для спільних КП у сфері розвитку. Громади-засновники створюють спільне КП, але, з тих чи інших, причин, не виділяють фінансів для його запуску, посилаючись на можливість такого фінансування за рахунок, наприклад, донорських програм. Має бути очевидно, що для того, аби працівник почав писати проєкт і залучив позабюджетні кошти, він, перш за все, має бути працевлаштований і отримувати заробітну плату за свою працю. Тому очевидно, що для запуску СКП вкрай потрібна фінансова підтримка підприємства з місцевого бюджету. Спільне КП в сфері розвитку — це гра «в довгу»: знайшовши міжнародних партнерів, напрацювавши досвід написання проєктів, надавши послуги місцевому бізнесу таке підприємство вочевидь стане щонайменше самоокупним, але для того, щоб це сталося, саме засновники мають закласти надійну основу. Досвід впровадження програм підтримки від U-LEAD переконливо показав, що зареєструвати спільне КП не дорівнює запустити його в роботу, а неспроможність громад-засновників прийняти рішення про виділення фінансів зумовлює існування зареєстрованого спільного КП лише на папері.
  • Відсутність кадрового потенціалу на жаль, доволі поширена і найбільш важко вирішувана проблема для потенційних громад- засновників, особливо невеликих і розташованих на значній відстані від обласних центрів. Загальної рекомендації тут немає, та й не може бути. Єдине, на що дійсно варто звернути увагу, це можливість працевлаштування молоді, оскільки для працівників КП, на відміну від посадовців ОМС, немає вимоги щодо обов’язкової наявності вищої освіти, а також, працевлаштування «нових» мешканців громади з числа ВПО.

«Як бачимо, шлях створення СКП для громад-засновників є досить складним і тернистим, але це однозначно інвестиція у майбутнє, чудовий індикатор сталості громад, їх здатності стратегічно планувати, знаходити компроміси й об’єднувати ресурси для досягнення спільних важливих результатів для покращення якості життя своїх жителів», — підсумувала Вікторія Копчак.

05.07.2024
Як громадам запобігти конфлікту інтересів?
Під час виконання працівниками органів місцевого самоврядування своїх повноважень може бути присутнім конфлікт інтересів. Найчастіше він виникає через нестачу знань законодавства щодо політики доброчесності. Програма U-LEAD організувала захід з метою роз’яснень законодавства та його практичного застосування.
#законодавство
#омс
#боротьба з корупцією
#поради
Перейти
04.07.2024
Які місцевому самоврядуванню забезпечити стійкість громади?
Експерти U-LEAD навчають фахівців ОМС комплексному підходу, синхронізації різних структур та планів дій, прорахунку ризиків та інших показників стійкості критичної інфраструктури.
#енергетична безпека
#омс
#поради
Перейти
03.07.2024
Громада Житомирської області створює добровольчу пожежну команду
У Курненській громаді добровольчий рух з цивільного захисту набирає обертів. Створено громадську організацію, добровольці пройшли навчання у Польщі, чекають на транспорт. А почалася вся ця історія з навчального візиту до громад Рівненської області, який торік організувала «U-LEAD з Європою».
#добровільні пожежні бригади
#новини
#поради
Перейти
01.07.2024
U-LEAD та управління інспекційної діяльності в Запорізькій області розповіли про безпеку та гігієну праці
Представники громад дізналися про основні аспекти реалізації державної політики у сфері трудових відносин в режимі воєнного стану: трудове законодавство, гігієну праці та психосоціальну допомогу на робочому місці.
#трудові відносини і організація праці
#законодавство
#поради
#охорона здоров’я
Перейти
01.07.2024
Безбар’єрне середовище в громаді: від комунікації до універсального дизайну просторів та послуг
На платформі U-LEARN стартувала програма підтримки «Створення інституції з безбар’єрності в територіальній громаді». Під час першого семінару експерти U-LEAD розповіли про базові принципи і нормативно-правове регулювання створення безбар’єрного середовища в Україні.
#навчальні програми
#поради
#законодавство
Перейти
27.06.2024
Первісне визнання зелених насаджень в бюджетних установах
Консультації експерток Програми «U-LEAD з Європою» Ірини Дрозд та Тетяни Ларікової тривають. На цей раз ми отримали від них ряд рекомендацій бюджетним установам щодо первісного визнання зелених насаджень.
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
26.06.2024
На Донеччині розібралися, як впроваджувати військовий облік
Експерти U-LEAD продовжують роз’яснювати повноваження органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану. Разом з громадами Донеччини вони розібрали особливості впровадження систему військового обліку, строки внесення працівників у списки та відповідальних за це осіб.
#війна
#омс
#поради
#законодавство
Перейти
26.06.2024
Хто у громаді відповідає за підтримку ветеранів і їхніх родин?
Відповідаючи на запит органів місцевого самоврядування, експерти U-LEAD розробили цикл інформаційних сесій, які допоможуть громадам організувати роботу з ветеранами і підтримати членів їхніх сімей на належному рівні.
#війна
#омс
#поради
Перейти
25.06.2024
Особливості обліку та оцінки запасів
Експертки U-LEAD Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова і далі надають консультаційну підтримку. Цього разу вони відповіли на ряд питань щодо бухгалтерського обліку та оцінки запасів в бюджетних установах.
#поради
#законодавство
#фінанси
Перейти
19.06.2024
У Кушугумській громаді добровільну пожежну команду створили за 23 години
Організація місцевих пожежно-рятувальних підрозділів є завданням місцевого самоврядування. U-LEAD познайомив представників ОМС з теорією і практикою заснування місцевої пожежної охорони.
#добровільні пожежні бригади
#законодавство
#поради
Перейти
19.06.2024
Мобілізація і військовий облік: експерти U-LEAD роз’яснили ОМС їхні повноваження та відповідальність
Оборонна і мобілізаційна робота, а також військовий облік громадян належать до компетенції державних органів та місцевого самоврядування. У зв’язку зі змінами до законодавства та продовженням в Україні особливого періоду роль ОМС в цих процесах стає дедалі вагомішою.
#війна
#законодавство
#омс
#поради
Перейти
18.06.2024
Освітяни Хмельниччини поділилися досвідом оптимізації шкіл та створення ліцеїв
Учасники навчального візиту ознайомилися з кращими практиками формування мережі ліцеїв в громадах різного типу і можливостей.
#навчальний візит
#освіта
#поради
#омс
Перейти
18.06.2024
Експерти U-LEAD ознайомили представників ОМС із напрямами підтримки в рамках програми IPARD-III
Ця програма дає можливість країнам-кандидатам на вступ до ЄС підготуватися до впровадження Спільної аграрної політики. Підтримка стосується розвитку сільських територій та сталого сільськогосподарського сектору.
#стратегія розвитку
#законодавство
#омс
#поради
Перейти
12.06.2024
Клуб 2.0 чи творчий простір: створення у громаді Центру культурних послуг
Реформа сфери культури — одна з найменш помітних під час війни. Її ключовий етап триває прямо зараз: реформування базової мережі закладів культури на рівні громад і утворення центрів культурних послуг. Експерти U-LEAD і представники Міністерства культури та інформаційної політики роз’яснюють, з якими труднощами стикаються громади та як їх подолати.
#омс
#законодавство
#поради
#культура
Перейти
10.06.2024
Прості правила цифрової безпеки для ОМС
Якщо користуєтеся смартфоном або комп’ютером, то ви потенційно потрапляєте в зону цифрової небезпеки. Експерти U-LEAD пояснюють, як захистити особисті дані, не стати жертвами кібершахрайства і чому все безкоштовне в інтернеті є потенційною загрозою.
#омс
#поради
#безпека
Перейти
07.06.2024
Громади можуть створювати установи з надання безоплатної первинної правничої допомоги
Органи місцевого самоврядування надають своїм мешканцям широкий спектр адміністративних, соціальних та інших послуг. Безоплатна первинна правнича допомога також належить до їхніх повноважень.
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
07.06.2024
Рекомендації установам громад: особливості обліку основних засобів
Експертки U-LEAD Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова продовжують надавати консультаційну підтримку. Цього разу обговорення стосується залишкової вартості основних засобів, строків корисного використання та обліку земельних ділянок.
#поради
#законодавство
#фінанси
Перейти
06.06.2024
Як організувати бухгалтерський облік у бюджетних установах громад?
Експертки U-LEAD розкривають, в яких випадках потрібно створювати централізовану бухгалтерію, яким чином її краще організувати, та роз'яснюють обов'язки розпорядників бюджетних коштів.
#поради
#законодавство
#фінанси
Перейти
05.06.2024
Податок на гостинність: хто, де та як має контролювати туристичний збір
За словами представників громад туристичний збір наразі не став розвитковим податком. Експерти U-LEAD провели обговорення, щоб з’ясувати, за яких умов індустрія туризму буде приносити дохід, а потенціал громад розкриється в повній мірі.
#туризм
#законодавство
#поради
Перейти
05.06.2024
На Кіровоградщині поділилися кращими практиками надання освітніх, медичних, соціальних та культурних послуг
У «U-LEAD з Європою» організували навчальний візит для представників громад Миколаївщини та Херсонщини, які протягом трьох днів вивчали на Кіровоградщині кращі практики надання освітніх, медичних, соціальних та культурних послуг в умовах війни.
#міжмуніципальна співпраця
#навчальний візит
#освіта
#війна
Перейти
03.06.2024
Рівненщина поділилася досвідом фінансової автономії закладів освіти
Протягом трьох днів представники громад з Волинської, Львівської та Тернопільської областей ознайомлювалися з досвідом громад Рівненщини у запровадженні фінансової автономії такиз закладів у рамках візиту, який організовувала Програма U-LEAD.
#навчальний візит
#міжмуніципальна співпраця
#освіта
Перейти
31.05.2024
Три громади Закарпаття об’єдналися заради здоров’я своїх мешканців
Батівська, Косоньська та Великоберезька громади завдяки експертній підтримці U-LEAD офіційно оформили співробітництво у сфері охорони здоров’я та налагоджують співпрацю заради якісних послуг.
#охорона здоров’я
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
30.05.2024
Клієнтоорієнтованість і сервісний підхід у соціальній сфері: досвід громад Полтавщини
Учасники навчальної програми U-LEAD «Кроки для спеціалістів. Організація надання соціальних послуг в територіальній громаді» познайомилися з добрими практиками громад у Полтавській області.
#міжмуніципальна співпраця
#кроки для спеціалістів
#навчальні програми
#навчальний візит
Перейти
24.05.2024
Чому для освітян у 2024 році важливі цифри 35 і 24?
Експерт U-LEAD пояснив ключові моменти, які необхідно врахувати при завершенні навчального року у школах, нагадав, коли застосовується норма «24 учні в класі», чому важливо вчитися 35 тижнів та як мінімізувати освітні втрати.
#освіта
#поради
Перейти
23.05.2024
Залучення бізнесу до розвитку територій: візит на Львівщину
Громади Волині та Рівненщини взяли участь у навчальному візиті до Львівської області для вивчення успішних практик та інноваційних рішень у сфері розвитку сільських територій. Візит відбувся за підтримки Програми U-LEAD.
#міжмуніципальна співпраця
#стратегія розвитку
#бізнес
#омс
Перейти
23.05.2024
Протимінна діяльність ОМС: убезпечити, інформувати, сприяти гуманітарному розмінуванню
З початку повномасштабного вторгнення в Україні від мін та вибухових предметів постраждало майже 28,5 тисяч цивільних. Дії або бездіяльність ОМС можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом. Які повноваження та обов’язки ОМС у сфері протимінної діяльності та як громадам убезпечити своїх дітей та дорослих, розповідаємо далі.
#війна
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
23.05.2024
Як та навіщо ОМС укладати договори з волонтерами?
Волонтерська діяльність все ще є для громад одночасно новою та надважливою. Саме тому Програма U-LEAD продовжує організовувати для посадових осіб ОМС заходи, присвячені цій темі, та залучати до роз'яснень фахівців.
#волонтерство
#омс
#поради
#законодавство
Перейти
21.05.2024
Що для ОМС врегульовує закон «Про доступ до публічної інформації»
Публічна інформація та вільний доступ до неї є одним з основоположних принципів демократичного суспільства та європейських підходів до відносин влади з громадянами. Але не вся інформація в розпорядженні ОМС є відкритою. І публічна інформація не завжди означає відкрита. Про відмінності — у нашому матеріалі.
#публічна інформація
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
16.05.2024
Як пройти перевірки в умовах воєнного часу
Ревізія, аудит та моніторинг закупівель: представники громад Запорізької області дізналися, як без проблем проходити перевірки контролюючих органів.
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
10.05.2024
Громади створюють комісії з питань безпеки
Для забезпечення належного рівня цивільного захисту громади створюють спеціальні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Експерти U-LEAD надали роз’яснення щодо створення таких комісій, розглянули основні повноваження та проаналізували механізми фінансування.
#безпека в громаді
#поради
#омс
#законодавство
Перейти
03.05.2024
Проблеми та виклики громад північного прикордоння
Голови громад північного прикордоння Волинської області зустрілися для обміну досвідом щодо воєнного стану, безпеки та для спільного пошуку шляхів розв'язання проблем ОМС. Зустріч організувала Програма U-LEAD.
#війна
#міжмуніципальна співпраця
#омс
Перейти
03.05.2024
Громади Львівщини поділилися досвідом розвитку сільських територій
Львівські громади приділяють чимало уваги підтримці сільських територій, враховують їхній потенціал та залучають додаткові ресурси. Ці практичні кейси можуть бути корисним для інших муніципалітетів, які прагнуть працювати з такими територіями системно.
#міжмуніципальна співпраця
#навчальний візит
#поради
Перейти
25.04.2024
Громади Закарпаття презентували свої транскордонні проєкти
В умовах воєнного часу громади Закарпатської області вибудовують стратегії економічного розвитку. В цьому вони спираються на свій потенціал, використовують грантові можливості й культурну спадщину, допомагають релокованому бізнесу та переселенцям. А також діляться досвідом з колегами з інших областей.
#міжнародне співробітництво
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
19.04.2024
Локальна історія, сіль та нафта: як комунальні підприємства розвивають туризм на Львівщині
Кухня, історія, мистецтво, видовища та рекреація — це головні туристичні магніти. Але щоб вони стали туристичними атракціями та приносили прибуток громаді, необхідна стратегія, що поєднує сервіси, вибудувану логістику та маркетинг.
#туризм
#комунальне майно
#поради
Перейти
17.04.2024
Підтримати і допомогти: повноваження ОМС в реалізації ветеранської політики
Сформувати комплексний підхід у підтримці ветеранів/ветеранок та їх сімей, вибудовувати якісну ветеранську політику, організувати системну роботу у наданні послуг ветеранам та їх родинам на належному рівні – ці завдання вимагають від ОМС значних людських, фінансових та організаційних ресурсів. Експерти U-LEAD розповіли, як ефективно впроваджувати цю політику в громаді.
#війна
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
11.04.2024
Партнерство громади з Закарпаття із французьким муніципалітетом – результат ініціативи «Мости довіри»
Кам’янська громада та муніципалітет Порто-Веккьо підписали договір щодо міжнародного партнерства, в рамках якого діти з громади поїдуть на оздоровлення до Франції, а громада отримає генератори та інше обладнання для енергобезпеки. Також планують збір коштів у партнерстві з асоціацією «Solidarité Corse Ukraine» для майбутньої співпраці.
#Мости довіри
#міжнародна співпраця
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
09.04.2024
Interreg Europe 2021-2027: новий інструмент розвитку став доступним для українських громад
Україна вже має доступ до багатьох програм, які фінансуються з бюджету ЄС, але можливості розширюються. Вже з 2024 року всі українські громади мають право брати участь в Програмі Interreg Europe 2021-2027. Про пріоритети, умови участі та особливості подання проєктів розповіли під час інформаційної сесії, організованої U-LEAD.
#міжнародна допомога
#омс
#міжнародна співпраця
Перейти
04.04.2024
U-LEAD роз’яснює ОМС переваги спільної агарної політики Європейського Союзу
Програма U-LEAD продовжує серію інформаційних сесій у співпраці з проєктом ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA). Остання з них була присвячена сільському розвитку та спільній агарній політиці Європейського Союзу.
#омс
#поради
Перейти
02.04.2024
Війна увиразнила роль старости
На тематичній інформ-сесії керівники офісів U-LEAD, експерти, голови громад та старости обговорили, як зросла роль старост після початку повномасштабної війни, перерахували повноваження старост під час воєнного стану, а також виокремили муніципальні послуги, зашифровані у їхніх посадових обов’язках.
#старости
#війна
#омс
#поради
Перейти
01.04.2024
Якісні медичні послуги у селі: досвід Полицької громади
Громада з Рівненщини створила власний Центр первинної медико-санітарної допомоги, незважаючи на те, що згідно із рекомендаціями експертів малі сільські громади неспроможні на створення таких закладів. Їм допомогли експерти місцевого Регіонального офісу U-LEAD. Центр вже має кілька пакетів підтримки від НЗСУ та вийшов на самоокупність.
#охорона здоров’я
#омс
#поради
Перейти
29.03.2024
Оксана Сілюкова про внутрішню комунікацію під час війни: важливе своєчасне інформування
Комунікація під час війни — це про безпеку та надання населенню своєчасної інформації. В наш час комунікація є не розвагою, а базовою потребою, від якої часто залежить безпека мешканців громад, і навіть їхнє життя. Про це детально розповіла та поділилася своїм досвідом керівниця Регіонального офісу U-LEAD на Херсонщині.
#війна
#комунікація
#омс
#поради
Перейти
28.03.2024
Проєктний офіс: яким він має бути?
Що таке проєктний офіс і навіщо його створювати громаді? Яким він має бути і які функції на нього можна покласти? Рішення про формат і функції цієї структури є індивідуальним для кожної громади, залежно від ресурсів, амбіцій та потреб.
#проєктний менеджмент
#омс
#поради
Перейти
27.03.2024
Фінансова автономія закладів освіти у Зорянській громаді
Така автономія може бути двох різних варіацій: або у кожен заклад вводиться бухгалтер, або громада створює спеціальний комунальний заклад, який обслуговує усі заклади освіти. Зорянська громада з Рівненщини обрала для себе другий варіант, і на заході з обміну досвідом, що відбувся за підтримки U-LEAD, поділилася своїм позитивним досвідом з іншими громадами області.
#міжмуніципальна співпраця
#фінанси
#поради
Перейти
21.03.2024
Чому місцева влада повинна підтримувати сільський розвиток: законодавство та практики Євросоюзу
Сільські території складають понад 70% всієї площі нашої країни. Їхні добробут і розвиток мають бути для місцевої влади пріоритетною метою. На одному з заходів «Середи з U-LEAD» розповіли, які стандарти сільського розвитку діють у Європейському Союзі та який ефект від них може отримувати місцева влада та держава.
#поради
#законодавство
#омс
Перейти
20.03.2024
Добровільні формування цивільного захисту — ефективний інструмент безпеки
В умовах воєнного стану органи місцевого самоврядування шукають нові можливості для підвищення рівня безпеки. Громади можуть створювати ДФЦЗ, які допомагатимуть іншим службам. Як це зробити — розповідають експерти U-LEAD.
#волонтерство
#омс
#поради
#законодавство
#безпека
Перейти
14.03.2024
Про зміни у програмі медичних гарантій і як використати їх на користь пацієнтів та лікарень
Експерти U-LEAD розповіли учасникам інформаційної сесії про розширення програми медичних гарантій та зміни у фінансуванні послуг, перевірки Національною службою здоров’я медичних закладів та покращення сервісу для пацієнтівї.
#охорона здоров’я
#поради
#законодавство
Перейти
05.03.2024
Зміни у законодавстві про гуманітарну допомогу: кого стосується і як діяти?
Експерти U-LEAD проінформували представників місцевого самоврядування щодо важливих змін у законодавстві стосовно гуманітарної та благодійної допомоги, її ввезення, обліку та використання.
#законодавство
#поради
#війна
Перейти
01.03.2024
«Розбудова сталих громад — що для цього потрібно?»
«U-LEAD з Європою» має за честь запросити вас приєднатися до нашого практичного обговорення під назвою «Розбудова сталих громад». Відбудуймо Україну та зробимо її процвітаючою — разом!
#анонси
#міжнародне співробітництво
#міжмуніципальна співпраця
#відбудова
Перейти
01.03.2024
Декларування у 2024 році для працівників ОМС: терміни, вимоги та роз’яснення
Кампанія декларування за 2023 звітний період триває до 31 березня 2024 року. Декларації про доходи повинні подати працівники ОМС, депутати місцевих рад та інші декларанти.
#законодавство
#омс
#поради
Перейти
29.02.2024
Призначення керівника лікарні: від оголошення конкурсу до підписання контракту
Експерти U-LEAD пояснили представникам громад алгоритм проведення конкурсу на посаду керівника закладів охорони здоров’я і надали роз’яснення щодо сумісництва та проведення конкурсу у період дії воєнного стану.
#охорона здоров’я
#законодавство
#поради
Перейти
27.02.2024
Громади не можуть підтримувати переселенців лише гуманітарною допомогою
За даними Мінсоцполітики на третьому році повномасштабної війни кількість внутрішньо перемішених осіб (ВПО) в Україні досягла майже 4,9 млн. людей. Половині з них нема куди повертатися. Безпечніші громади, які прихистили ці мільйони, стикаються з труднощами. Але існують механізми та інструменти для того, щоб ВПО стали частиною громади, її «точкою росту».
#війна
#внутрішньо переміщені особи
#омс
#поради
Перейти
27.02.2024
Проєкти транскордонного співробітництва для сільських територій: пошук партнерів та особливості заявок
Розвиток сільських територій є пріоритетним завданням для ОМС. Сьогодні транскордонне співробітництво відкриває для українських громад нові можливості.
#міжнародне співробітництво
#омс
#поради
Перейти
22.02.2024
Громади Закарпаття з допомогою U-LEAD впроваджують проєктний підхід у всі сфери діяльності
На останній зустрічі понад 20 голів громад обмінялися досвідом щодо реалізації проєктів та пошуку джерел фінансування.
#новини
#міжмуніципальна співпраця
Перейти
21.02.2024
Ладанська громада та її сміливі і вчасні рішення
Історія становлення та розвитку невеликої, але дуже амбітної та здібної громади, у якої можна багато чому повчитися.
#громада
#омс
#поради
Перейти
21.02.2024
Громадський бюджет: спланувати розвиток і зняти соціальну напругу
Програма U-LEAD працює над тим, щоб підвищити рівень залучення громадян до бюджетного процесу. Одним із інструментів такого залучення є громадський бюджет.
#місцеві бюджети
#омс
#поради
Перейти
19.02.2024
Працівники ОМС мають декларувати майно, розташоване на тимчасово окупованих територіях
Нові роз’яснення НАЗК визначають, що суб’єкт декларування зобов’язаний вносити до декларації відомості про всі об’єкти нерухомості, що належать йому та членам його сім’ї, в тому числі якщо такі об’єкти розташовані на тимчасово окупованій території.
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
16.02.2024
Як французькі та іспанські міста зміцнюють зв’язки з Україною через «Мости довіри»
Низовий підхід в основі «Мостів довіри» U-LEAD — «партизанська» стратегія: її задум, створення і результати.
#Мости довіри
#міжмуніципальна співпраця
#міжнародне співробітництво
#партнерство
Перейти
15.02.2024
Громади мають проводити оцінку ефективності бюджетних програм попри воєнний стан
З 24 лютого 2022 року головні розпорядники коштів місцевих бюджетів працюють в умовах дії режиму воєнного стану. Незважаючи на це, законодавство вимагає проводити оцінку ефективності минулорічних бюджетних програм та надавати її результати місцевим фінансовим органам.
#омс
#поради
#місцеві бюджети
Перейти
08.02.2024
Італійські муніципалітети підтримають своїх колег з України через ініціативу «Мости довіри»
Пари мерів-компаньйонів з Італії та України презентують свої спільні стратегії, зобов'язуються працювати разом та планують докладати зусиль до нашої післявоєнної відбудови.
#Мости довіри
#міжмуніципальна співпраця
#війна
#відбудова
Перейти
12.01.2024
Творчий колектив із Казахстану отримав гран-прі конкурсу «Різдвяна зірка»
У фестивалі-конкурсі «Різдвяна зірка», який проводила Софіївська громада з Дніпропетровщини за інформаційної підтримки U-LEAD, взяли участь понад 80 колективів та митців з 13 областей України. Під час конкурсу тривав збір коштів на ЗСУ.
#новини
#культура
#міжмуніципальна співпраця
Перейти
09.01.2024
Три кроки до продовольчої безпеки у територіальних громадах
Продовольча самодостатність громад в часи війни стає ключовим питанням. І тут ідеться як про прифронтові території, так й про умовно тилові. Керівник Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Луганській області Ігор Агібалов надавав детальні роз’яснення щодо цієї теми.
#продовольча безпека
#поради
Перейти
19.12.2023
Платні соціальні послуги: хто, за що і скільки має платити?
З 2020 року надання соціальних послуг передано на рівень громад. І зовсім не очевидно, звідки брати кошти на оплату цих послуг для окремих категорій отримувачів. У яких випадках соціальні послуги можуть бути платними і як розраховується диференційована плата за них — роз’яснюють експерти U-LEAD.
#законодавство
#поради
#аналітика
#соціальні послуги
Перейти
15.12.2023
Попри війну рішення про місцеві бюджети-2024 підлягають обов’язковому оприлюдненню!
Що необхідно обов’язково оприлюднити в частині бюджетних документів в період правового режиму воєнного стану? Коли та де має бути оприлюднено рішення про бюджет на 2024 рік? Що робити, якщо громада втратила доступ до своїх інтернет-ресурсів, які є альтернативні інформаційні майданчики для публікації такого рішення?
#фінанси
#поради
#законодавство
Перейти
15.12.2023
Благоустрій під час війни: візит з обміну досвідом для громад Полтавщини
Як організувати роботу комунального підприємства у сфері благоустрою під час воєнного стану? Програма U-LEAD долучається до пошуку і підтримки кращих практик місцевого самоврядування та організовує заходи з обміну досвідом. Один з таких заходів відбувся у Мачухівській громаді на Полтавщині.
#міжмуніципальна співпраця
#омс
#новини
Перейти
13.12.2023
Муніципальний енергетичний план: необхідність реалізації та виклики
Робота Мережі з обміну досвідом з розробки місцевих енергетичних планів завершилася. Громади разом з експертами U-LEAD підсумували результати й обговорили вдосконалення методики Мініфраструктури.
#енергетична безпека
#поради
#кроки для спеціалістів
#навчальні програми
Перейти
11.12.2023
Розбудова прозорості та запобігання корупції в закладах охорони здоров’я
Як забезпечити прозоре функціонування лікарні та що заслуговує окремої уваги під час антикорупційних змін — відповіді на ці питання у аналітичному матеріалі від експертів U-LEAD.
#охорона здоров’я
#боротьба з корупцією
#аналітика
#поради
Перейти
08.12.2023
U-LEAD допомагає фінансовим органам громад формувати бюджети на 2024 рік
У цьому матеріалі наші експерти надали практичні рекомендації для вирішення проблемних питань, що їх найчастіше ставили учасники Навчальної програми «Кроки для спеціалістів. Формування та затвердження місцевого бюджету 2024».
#місцеві бюджети
#поради
#кроки для спеціалістів
#навчальні програми
Перейти
01.12.2023
Ворохтянська громада налагодила партнерство з румунською комуною Чугуд
Українські громади за підтримки «U-LEAD з Європою» продовжують розвивати міжнародні партнерства.
#Мости довіри
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
28.11.2023
Громади можуть витрачати вільний залишок бюджету лише на певний перелік напрямів
Президент України підписав Закон «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» № 3428-IX від 08.11.2023 р. Саме він визначає, куди громади можуть спрямовувати вільні залишки місцевого бюджету в умовах воєнного стану.
#законодавство
#місцеві бюджети
#поради
#новини
Перейти
21.11.2023
Енергетичні проєкти громад — довгострокові, складні, вимогливі
Уже майже рік Програма U-LEAD навчає громади впровадженню енергетичної безпеки. На завершальних інформаційних сесіях учасники закріпили навички написання енергетичних проєктів та подання грантових заявок.
#енергетична безпека
#новини
#поради
Перейти
20.11.2023
Взаємодія ОМС з волонтерським середовищем: плюси, мінуси, підводні камені
Чому в одних громадах волонтерський рух на слуху і є впливовим, а в інших волонтерські ініціативи малопомітні? Як ОМС знайти точки дотику для ефективної співпраці з волонтерськими об’єднаннями?
#волонтерство
#омс
#поради
Перейти
15.11.2023
Щорічна зустріч на «Мостах довіри»: підтримуємо стійкість та співпрацю
Велика зустріч у Брюсселі об'єднала представників європейських і українських громад, громадських асоціацій та мерів європейських міст у намаганні укріпити міжнародне співробітництво.
#Мости довіри
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
31.10.2023
Як молочне тваринництво та громадські пасовища формують продовольчу безпеку?
Для підвищення компетентності жителів громад у галузі молочного тваринництва Програма U-LEAD організувала декілька заходів, під час яких експерти роз'яснили, як ця галузь впливає на продовольчу безпеку та місцеву економіку.
#аналітика
#поради
#продовольча безпека
Перейти
25.10.2023
Громади Тернопільщини та Рівненщини вивчали на Прикарпатті роботу комунальних інституцій
Учасники візиту з обміну досвідом, організованого Програмою «U-LEAD з Європою», вивчали на Івано-Франківщині практики управління громадою через комунальні підприємства та установи.
#комунальні служби
#новини
#громадський діалог
Перейти
29.09.2023
Атестація педагогічних працівників: особливості процедури
Як саме проводити атестацію педагогічних працівників у 2023/2024 роках, як проводити чергову атестацію та позачергову за ініціативою працівника або ініціативою керівника? Відповідає експерт Програми U-LEAD.
#поради
#законодавство
#освіта
Перейти
28.09.2023
Організація послуг з психічного здоров’я та реабілітації на рівні громади
Цей аналітичний матеріал присвячено потребі і методам моніторингу психічного здоров'я, пошуку та наданню допомоги.
#охорона здоров’я
#аналітика
#поради
Перейти
27.09.2023
Звільнення з ОМС в умовах воєнного стану
Радник U-LEAD прояснює повноваження роботодавців, права працівників, загальні положення, за якими працівник може припинити службу в органах місцевого самоврядування.
#трудові відносини і організація праці
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
22.09.2023
На Волині з навчальним візитом побували представники громад Львівщини та Закарпаття
За підтримки «U-LEAD з Європою» відбувся черговий офлайн-візит з обміну досвідом. Представники громад Львівської та Закарпатської областей вивчали кращі практики підтримки та співпраці з бізнесом на прикладі громад Волині.
#міжмуніципальна співпраця
#бізнес
#підприємництво
#новини
Перейти
22.09.2023
Результат візиту на Дніпропетровщину — шість угод про співробітництво
Представники 20 громад узяли участь у семінарі про втілення програми продовольчої безпеки, обговорили з експертами теорію, а практичного досвіду набули в Покровській громаді, з якою підписали угоду про співробітництво.
#міжмуніципальна співпраця
#продовольча безпека
#новини
Перейти
21.09.2023
Медицина, освіта, соціальний захист та управління відходами: громади Вінниччини поділилися досвідом
За підтримки U-LEAD сільські, селищні та міські голови з Черкаської та Кіровоградської областей протягом кількох днів здійснювали візит до трьох громад Вінницької області, де вивчали кращі практики надання послуг.
#новини
#міжмуніципальна співпраця
Перейти
11.09.2023
Діагностика системи місцевого оподаткування України: аналітичні підсумки
У цьому великому аналітичному матеріалі наші експерти шукають шляхи зміцнення фінансової спроможності органів місцевого самоврядування.
#аналітика
#місцеві бюджети
#омс
#поради
Перейти
25.08.2023
Представники громад Буковини та Хмельниччини відвідали з навчальним візитом Тернопільщину
Місцеві громади охоче поділилися з делегацією голів та заступників громад з Хмельницької та Чернівецької областей своїми здобутками, реалізованими проєктами та планами на найближче майбутнє.
#міжмуніципальна співпраця
#новини
Перейти
25.08.2023
Чи може громада фінансувати потреби військових за рахунок місцевих бюджетів? Роз’яснює U-LEAD
На заході для громад Черкащини обговорили гостру тему: вирішення фінансових питань в умовах воєнного стану. Учасники ознайомилися зі змінами законодавства у сферах фінансово-бюджетних відносин ОМС, опрацювали нагальні питання реалізації повноважень ОМС та обговорили повноваження щодо фінансування потреб військових за рахунок місцевих бюджетів.
#фінанси
#війна
#поради
#законодавство
Перейти
21.08.2023
Для підвищення продовольчої безпеки громади створили понад 300 комунальних підприємств
Влада працює над тим, щоб такі підприємства могли скористатися грантами на розвиток від держави. Також необхідно розвивати малий бізнес, аби переробляти отриману сировину на продукцію.
#продовольча безпека
#новини
#поради
Перейти
11.08.2023
Працівник ОМС став донором крові — як не порушити його права?
Експерти U-LEAD надали роз’яснення щодо донорських гарантій працівникам ОМС, які добровільно здають кров та її матеріали. Мова про додатковий день відпочинку, увільнення в день обстеження та донації. Що робити, якщо в день здачі крові працівник мусить бути присутнім на робочому місці?
#законодавство
#омс
#поради
#охорона здоров’я
Перейти
09.08.2023
Потенціал середніх медичних працівників в Україні можна використовувати набагато краще
Експерти U-LEAD провели інформаційну сесію, на якій порівняли кваліфікацію та обов'язки українських медичних сестер з їхніми колегами з Польщі та Фінляндії.
#охорона здоров’я
#поради
Перейти
01.08.2023
У U-LEAD навчають представників громад розбудовувати внутрішню та зовнішню комунікацію
Навчальна програма «Взаємодія для змін» від U-LEAD допомагає громадам вибудувати якісну комунікацію зі своїми мешканцями.
#комунікація
#поради
#новини
Перейти
01.08.2023
Психічне здоров’я як невід’ємний елемент медичної системи в громадах
Дізнайтеся, як психічне здоров'я впливає на економічні показники, чому громадам критично важливо розбудувати для своїх мешканців систему психологічної допомоги, яку користь це принесе у майбутньому та якими принципами керуватися, аби зробити це правильно.
#охорона здоров’я
#поради
Перейти
27.07.2023
“Формування мережі ліцеїв на рівні громад треба розпочинати вже цього літа”, — експерт U-LEAD
Створення мережі закладів старшої школи має завершитися 1 вересня 2027 року. Про кроки, які необхідно здійснити засновникам комунальних ліцеїв, прогнози та ризики, а також кращі практики дізналися учасники інформаційної сесії «Освітня діяльність громад у літній період».
#освіта
#поради
Перейти
26.07.2023
Закон №3050 і встановлення індивідуальних податкових пільг: експертка роз’яснила зміни для ОМС/ВА
Нещодавно вступив у дію Закон №3050 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно». Як він вплине на ОМС та які нові повноваження з’явилися у громад?
#законодавство
#екологія
#поради
Перейти
26.07.2023
U-LEAD організував візит з обміну досвідом між громадами Полтавської та Черкаської областей
Мета візиту — обмін успішними підходами в організації надання муніципальних послуг ОМС під час війни.
#новини
#омс
#міжмуніципальна співпраця
Перейти
25.07.2023
Розробка стратегічної екологічної оцінки: практичні поради для громад
Чому важливо проводити стратегічну екологічну оцінку документів державного планування, зокрема, стратегії розвитку громад, та як нещодавно запущений Єдиний реєстр стратегічної екологічної оцінки покращив цю процедуру?
#екологія
#поради
#планування
Перейти
18.07.2023
Розбудова системи якості медичної допомоги в громадах
Медичну допомогу в Україні аж ніяк не можна назвати найкращою. У цьому матеріалі наші експерти відверто говорять про невизнання медичних помилок та ризики при лікуванні. Якщо громада хоче серйозно покращити якість своїх медичних послуг — як правильно оцінити цю якість та які важливі етапи на шляху до її покращення?
#охорона здоров’я
#поради
#аналітика
Перейти
14.07.2023
Про спрощену процедуру для місцевих податків та зборів на період дії воєнного стану
Про особливості регуляторної політики під час війни, можливість прийняття актів місцевих рад за спрощеною процедурою, а також підводні «камені» таких послаблень дізналися учасники інформаційної сесії, яку U-LEAD провела в партнерстві з Південним міжрегіональним відділом Державної регуляторної служби України.
#фінанси
#війна
#поради
#законодавство
Перейти
11.07.2023
Що треба знати про архівну справу і номенклатуру документів у 2023 році?
Про особливості архівної справи та діловодства в громаді дізналися учасники інформаційної сесії, яку провів U-LEAD у партнерстві з державним архівом Миколаївської області.
#поради
#законодавство
#омс
Перейти
11.07.2023
U-LEAD допомагає громадам розібратися з публічними закупівлями за бюджетні кошти
Про публічні закупівлі за бюджетні кошти, уповноважених осіб та роботу громад із експертами Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД) — читайте в нашому матеріалі.
#місцеві бюджети
#поради
#законодавство
Перейти
10.07.2023
Земельний аудит в громадах від «U-LEAD з Європою»: ділимось покроковим алгоритмом
Про аудит, його значення, важливість та інструменти покрокового втілення — читайте у матеріалі від експертів U-LEAD.
#фінанси
#поради
Перейти
06.07.2023
Сприяння релокації бізнесу ВПО: громади отримають економічний розвиток
Про організацію роботи з розвитку бізнесу ВПО у громаді та переваги від такої співпраці, про можливості для переселенців, а також і для жителів громади та ветеранів війни створити власну справи, про державну та міжнародну грантову допомогу в цьому процесі – у нашому матеріалі.
#війна
#внутрішньо переміщені особи
#бізнес
#поради
Перейти
04.07.2023
Що робити, якщо працівник ОМС залишився на тимчасово окупованій території і змушений був отримати паспорт рф?
Експерти U-LEAD надали роз’яснення про кадрові питання щодо роботи місцевого самоврядування в умовах окупації.
#війна
#законодавство
#поради
Перейти
21.06.2023
На які щорічні відпустки може розраховувати працівник ОМС у 2023 році?
Учасники інформаційної сесії від U-LEAD дізналися про правила надання щорічних відпусток в умовах воєнного стану, обмеження, відмови, компенсації та законодавче регулювання процесу. Дізнайтеся і ви!
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
23.06.2023
Як побудувати ефективну систему управління та реалізації коштів ЄС - уроки Польщі
Читайте у аналітичному матеріалі про підготовку до вступу в ЄС у контексті децентралізації, регіональної політики та координації структурних інструментів.
#поради
#міжнародна співпраця
#аналітика
Перейти
15.06.2023
Соціальні гуртожитки: як громада може забезпечити житлом переселенців
Про перетворення звичайного житла в соціальне та на яких умовах внутрішньо переміщені особи його можуть отримати дізналися учасники інформаційної сесії, організованої Програмою "U-LEAD з Європою".
#внутрішньо переміщені особи
#війна
#відбудова
#поради
Перейти
14.06.2023
Роль обласних департаментів охорони здоров’я на сучасному етапі медичної реформи
Про те, чим займаються обласні департаменти ОЗ, про їхні обов'язки, функції, минуле та майбутнє — в аналітичному матеріалі наших експертів.
#охорона здоров’я
#законодавство
#поради
#аналітика
Перейти
13.06.2023
Новий посібник від U-LEAD: бухгалтерський облік та звітність у громадах
Експерти Програми розробили практичний посібник «Бухгалтерський облік та звітність у територіальних громадах» із рекомендаціями для ефективнішої організації бухобліку та належного відображення розрахунків у фінансовій звітності.
#фінанси
#поради
#бухгалтерія
Перейти
31.05.2023
На питання про тривалість навчального процесу, повернення учнів та оцінювання їхніх знань відповідає експерт U-LEAD
Завершення навчального року 2022-2023, оцінювання учнів, що вчилися у двох школах та формування річної оцінки — про це та інше в нашому матеріалі.
#освіта
#війна
#поради
#школи
Перейти
30.05.2023
Експертка: громади попри війну мають оприлюднювати передбачену законодавством публічну інформацію
Про баланс між прозорістю та безпекою, вимоги до ОМС щодо оприлюднення інформації під час воєнного стану та використання в цьому процесі "трискладового тесту", а також про те, як громаді визначити, чи обмежувати до неї доступ — у нашому матеріалі.
#поради
#законодавство
#війна
Перейти
19.05.2023
Практичні поради для роботодавців при користуванні е-сервісами Пенсійного Фонду України
«U-LEAD з Європою» організувала інформаційну сесію, на якій учасники розібралися з новаціями електронних сервісів ПФУ та особливостями сервісу «е-лікарняний», дізналися про типові помилки під час заповнення е-документів і прояснили тонкощі оплати лікарняних.
#поради
#законодавство
#новини
Перейти
17.05.2023
Громади здатні покращити свою енергоефективність уже зараз
Учасники навчального курсу "Енергетична безпека громад" дізналися про практичні рішення, рекомендації та закономірності споживання енергії.
#енергетична безпека
#поради
#новини
Перейти
15.05.2023
Війна впливає на освіту: що таке освітні та психологічні втрати?
Як правильно завершити найважчий у нашій історії навчальний рік та чи мусять ОМС компенсувати дітям втрачені можливості?
#війна
#освіта
#поради
#школи
Перейти
11.05.2023
Програма U-LEAD започаткувала новий формат комунікацій між Національною службою здоров'я України та засновниками медзакладів
Учасники «Діалогів із НЗСУ» обговорили подальші етапи трансформації системи охорони здоров’я, функціонування медичних закладів та надання послуг в умовах повномасштабної війни.
#новини
#охорона здоров’я
#поради
#комунікація
Перейти
26.04.2023
Евакуація населення: громади повинні мати готовий комплекс документів
Про вимоги до ОМС під час організації евакуаційних заходів — у інтерв'ю з членом робочої групи з цивільного захисту та громадської безпеки Програми U-LEAD.
#поради
#омс
#новини
#інтерв'ю
Перейти
12.04.2023
Запровадження мінімального податкового зобов’язання збільшить надходження до бюджетів громад
Як новий закон №1914 впливає на Податковий кодекс, що змінюється для орендарів сільськогосподарських земель та як правильно сплачувати МПЗ — розповідає радник U-LEAD.
#новини
#законодавство
#поради
Перейти
06.04.2023
Особливості обліку благодійної допомоги для релокованих громад
Про брак законодавства та норми, яких необхідно дотримуватися під час прийому та розподілення гуманітарки розповідає Ігор Агібалов.
#законодавство
#поради
#міжнародна допомога
Перейти
05.04.2023
Організація мережі культурних центрів: від базового рівня і до вершин
Представники ОМС Дніпропетровської області дізналися від U-LEAD про формування мережі таких закладів, багатозадачність і пошук фінансування під час війни.
#культура
#поради
#децентралізація
Перейти
29.03.2023
Навіщо громаді стратегічні енергетичні документи?
Цикл навчально-консультативних заходів з енергетичної безпеки триває.
#енергетична безпека
#поради
#війна
#новини
Перейти
16.03.2023
Захистити працівників та запобігти штрафам
Таке завдання Держпраці поставила громадам на березень.
#законодавство
#поради
#бізнес
#підприємництво
Перейти
15.03.2023
Як органам місцевого самоврядування використовувати інформацію з електронних даних на сайті НСЗУ
Це потрібно під час стратегічного планування та прийняття операційних рішень у сфері охорони здоровʼя.
#охорона здоров’я
#поради
#омс
Перейти
15.03.2023
Як громаді сформувати свою енергетичну безпеку?
Про модернізацію інфраструктури та створення власної генерації говорить U-LEAD.
#енергетична безпека
#поради
#новини
Перейти
14.03.2023
Атестація посадовців ОМС під час воєнного стану
Експерти U-LEAD розповіли про особливості її проведення.
#війна
#поради
#законодавство
Перейти
08.03.2023
З допомогою U-LEAD фахівці громад змінюють підхід до налагодження благоустрою
Згуртованість жителів, нові робочі місця, забезпечення комфортного і безпечного проживання на території — це все результати якісної організації благоустрою в громаді.
#поради
#благоустрій
Перейти
07.03.2023
Громади мають працювати над формуванням продовольчих резервів при взаємодії з військовими адміністраціями
Формування такого резерву — це новий виклик воєнного стану, особливого періоду для ОМС та органів державної влади.
#продовольча безпека
#поради
Перейти
03.03.2023
Дев'ять комунікаційних інструментів для роботи з внутрішніми переселенцями
Комунікація — важливий аспект соціальної інтеграції ВПО в життя громади. Для допомоги у її налагодженні Програма U-LEAD організувала низку заходів та залучила для роз’яснення експертів.
#поради
#комунікація
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
02.03.2023
Що таке Центри підтримки бізнесу — пояснює U-LEAD
Програма допомагає громадам розібратися з основними кроками їхнього створення.
#бізнес
#поради
#підприємництво
#новини
Перейти
01.03.2023
Оцінка ефективності бюджетних програм: як це має відбуватися під час воєнного стану?
Цю тему обговорювали під час заходу «Виконання паспортів бюджетних програм: звітність та оцінка ефективності», яку для громад Донецької, Луганської, Харківської, Сумської, Полтавської та Черкаської областей організувала Програма U-LEAD.
#місцеві бюджети
#війна
#поради
Перейти
28.02.2023
Розпочато цикл навчально-консультативних заходів з енергетичної безпеки у громадах
Експерти допоможуть проаналізувати їхній енергетичний потенціал, визначити цілі на шляху підвищення рівня енергетичної безпеки та зорієнтуватись у доцільності проектів з відновлювальних джерел енергії.
#енергетична безпека
#поради
#війна
#новини
Перейти
23.12.2022
Що робити в разі втрати паспорту, водійських прав та інших особистих документів – відповідають експерти U-LEAD
Через війну та інші надзвичайні непереборні обставини кожен може втратити персональні документи.
#документообіг
#поради
Перейти
22.12.2022
Експерти U-LEAD пояснили фахівцям громад особливості фінансування медичних закладів у 2023 році
Як забезпечити фінансову стійкість закладу охорони здоров’я? Яким має бути фінансовий план і що є необхідним для прибутковості?
#охорона здоров’я
#поради
Перейти
20.12.2022
Організація процесу поводження з відходами від руйнувань в громадах: як правильно здійснити перші кроки
“U-LEAD з Європою” допомагає громадам долати щоденні негативні наслідки агресії російської федерації (рф). Серед цих наслідків особливої уваги потребує питання поводження з відходами від руйнувань.
#поради
#війна
#побутові відходи
Перейти
19.12.2022
Нове у регулюванні земельних відносин - пояснюють експерти U-LEAD
Новий закон, серед іншого, повертає земельні аукціони для передачі сільськогосподарських земель в користування та частково відновлює можливість безоплатної приватизації для власників нерухомого майна.
#земельна реформа
#новини
#поради
Перейти
07.12.2022
Концепція «Vision Zero» допомагає знизити рівень ДТП в громаді
В цьому матеріалі пояснюємо простий алгоритм для аналізу ситуації з безпекою на дорогах вашої громади, а також наводимо перелік засобів, які допоможуть підвищити безпеку руху.
#безпека руху
#поради
Перейти
01.12.2022
Як громадам відновити втрачені через війну документи?
Експерти U-LEAD дають відповідь на це питання.
#поради
#документообіг
#війна
Перейти
26.11.2022
Фахівці громад з Одеської та Запорізької областей навчаються у сусідів забезпеченню продовольчої безпеки
Експерти U-LEAD допомагають їм розробляти програми для підвищення стійкості та самодостатності в умовах воєнного часу.
#продовольча безпека
#війна
#поради
Перейти
24.11.2022
Громади можуть перетворювати занедбані об'єкти у простори для ведення бізнесу
Експерти U-LEAD доводять необхідність таких перетворень та розбирають успішні кейси.
#внутрішньо переміщені особи
#поради
#бізнес
Перейти
09.11.2022
U-LEAD навчає освітні заклади громад фінансовій автономії
Інформаційну сесію, присвячену фінансовій автономії освітніх закладів, організували для громад Харківщини. Говорили також і про бухгалтерське обслуговування автономних закладів освіти та особливості трудових відносин з працівниками освітніх закладів в умовах воєнного стану.
#освіта
#фінанси
#поради
Перейти
31.10.2022
Експерти U-LEAD допомагають громадам розробляти програми продовольчої безпеки
Програма «U-LEAD з Європою» продовжує комплексно допомагати територіальним громадам долати виклики, зумовлені війною.
#продовольча безпека
#війна
#поради
Перейти
27.10.2022
Громади Закарпаття за підтримки U-LEAD працюють над популяризацією велоруху
Останніми роками територіальні громади активно розвивають велосипедну інфраструктуру та сприяють популяризації велоруху. Програма «U-LEAD з Європою» надає усю необхідну для цього методичну підтримку.
#велоінфраструктура
#поради
Перейти
26.10.2022
U-LEAD навчає відновлювати втрачену документацію та налагоджувати ефективний документообіг в громадах
Тема відновлення документообігу та самих документів буде актуальною для громад, що були в окупації та тих, що постраждали від обстрілів.
#поради
#документообіг
Перейти
25.10.2022
U-LEAD роз’яснює громадам особливості дистанційної роботи
Запровадження воєнного стану внесло чимало змін в діяльності органів місцевого самоврядування, особливо це стосується трудових відносин.
#трудові відносини і організація праці
#поради
Перейти
24.10.2022
Експерти U-LEAD навчають старост громад інформаційній безпеці та комунікації з мешканцями
Зберігати критичне мислення та підтримувати якісні комунікації з мешканцями громади в період воєнного стану є важливими навичками старости.
#старости
#поради
#комунікація
Перейти
20.10.2022
Управління відходами під час воєнного стану: поради для громад (ІНФОГРАФІКА)
Війна вплинула та змінила громади України, багато наших співвітчизників змушені були залишити свої домівки, що спричинило в більшості громад зміну навантаження на критичну інфраструктуру. Не стала винятком для громад сфера поводження з відходами.
#побутові відходи
#поради
#внутрішньо переміщені особи
#війна
Перейти
12.10.2022
Експерти U-LEAD пояснили громадам півдня України, як міняти назви об’єктів топоніміки
У представників громад часто виникає запитання про зміну назв вулиць, бульварів, площ та інших об'єктів топоніміки, особливо, враховуючи історичні обставини, в яких ми перебуваємо.
#поради
#правові питання
Перейти
06.10.2022
Вишнівська громада виграла грант на ремонт водогону
Експерти U-LEAD допомогли Вишнівській громаді Дніпропетровської області підготувати проєктну заявку, яка перемогла у конкурсі грантів. Громада отримає 150 тисяч гривень на ремонт водогону.
#водопостачання
#комунальні служби
#новини
Перейти
28.09.2022
Е-договір оренди землі. Як з цим інструментом працювати орендодавцю – місцевій раді?
Андрій Погорілий розглядає процес укладання договору оренди земельної ділянки з позиції орендодавця – органу місцевого самоврядування.
#аналітика
#поради
#оренда землі
Перейти
27.09.2022
Експерти U-LEAD допомагають місцевому самоврядуванню перетворювати занедбане майно в актив громади
Шелтери, тимчасові прихистки, облаштовані у спортивних, освітніх або соціальних закладах громад, гуртожитки дають змогу людям, які рятуються від війни, отримати дах над головою. Але для тривалого проживання не підходять. Тому громади шукають шляхи, як збільшити житловий фонд.
#поради
#житловий фонд
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
16.09.2022
Представникам громад Дніпропетровської області презентували «дорожню карту» по роботі з переселенцями
«Дорожня карта» для внутрішньо переміщених осіб – це один з інструментів, який допомагає в інтеграції зазначеної категорії осіб у громаду.
#поради
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
09.09.2022
Безпечне освітнє середовище: школярі впродовж навчального року можуть змінювати форму навчання
Навчання під час війни є викликом для вчителів й для школярів. Проте створення безпечного освітнього середовища є одним з основних завдань для організаторів освітнього процесу та органів місцевого самоврядування.
#освіта
#школи
#поради
Перейти
08.09.2022
Проєктний менеджмент для громад під час війни: змінено умови і терміни подачі на конкурси міжнародної підтримки
U-LEAD продовжує надавати експертну підтримку територіальним громадам й у питаннях використання інструментів міжнародної технічної допомоги, зокрема й задля залучення додаткових ресурсів для відбудови інфраструктури та підтримки населення під час війни.
#поради
#міжнародна допомога
#проєктний менеджмент
Перейти
12.09.2022
Енергобезпека під час війни: громади під час підготовки до опалювального сезону мають досягти чотирьох головних цілей
Йдеться не тільки про допомогу населенню в підготовці до зими та розробці плану пошуку майбутніх ресурсів на опалення, а й про дії направлені на максимальне зменшення витрат тепла в комунальних закладах при мінімальних затратах та забезпечення будівель альтернативними джерелами енергії під час аварійних ситуацій.
#поради
#опалювальний сезон
Перейти
16.11.2021
Як вистояти громаді в кризових ситуаціях, - поради від експертів U-LEAD
Лідери громад Кіровоградщини і Дніпропетровщини взяли участь у воркшопі "Управління кризовими ситуаціями у громадах", який відбувся на базі Регіонального офісу з Європою в Кіровоградській області.
#поради
#кризові ситуації
#воркшопи
Перейти
26.10.2021
Як організувати благоустрій у громаді, - досвід старости із Запорізької області
Про те, як організована робота старости, за які напрямки та сфери відповідає, розповіла Ірина Недобуга, староста Комиш-Зорянської селищної ради Запорізької області під час семінару "Організація виконання старостою контрольних функцій", який відбувся в рамках навчання "Кроки для старост 2021" від U-LEAD.
#поради
#старости
Перейти
Показати
##навчальнийвізит ##освіта #4pager #COVID-19 #автономія #адміністративно-територіальний поділ #Азовське море #аналітика #аналітика #анонс #анонси #безпека #безпека #безпека в громаді #безпека руху #бізнес #бізнес #благоустрій #боротьба з корупцією #боротьба з корупцією #бренд #бухгалтерія #бухгалтерія #велоінфраструктура #відбудова #відбудова #війна #війна #внутрішньо переміщені особи #внутрішньо переміщені особи #водопостачання #волонтери #волонтерство #воркшопи #ВПО #Ґендер #гендерні аспекти #гендерні аспекти #грант #громада #громадський діалог #громадський діалог #громадський простір #дайджест #дані #Данія #державне замовлення #державні фінанси #дерусифікація #децентралізація #децентралізація #Дія #добровільні пожежні бригади #документообіг #Донецька область #дослідження #дослідження #еко-туризм #екологія #екологія #економіка #екстрена допомога #екстрена допомога #енергетична безпека #енергетична безпека #енергоефективність #житловий фонд #жіноче лідерство #Закарпаття #законодавство #законодавство #заощадження #запитання - відповідь #Запорізька область #звіт #земельна реформа #зміни до Конституції #інвестиції #інвестиції #інвестиційний паспорт #інвестори #інтерв'ю #Іспанія #Італія #кадрова політика #каталог заходів #Керівний комітет #коментар #комунальне майно #комунальне майно #комунальні послуги #комунальні служби #комунікація #комунікація #корупційні ризики #корупція #кризові ситуації #кроки #кроки для спеціалістів #кроки для спеціалістів #Кроки для старост #культура #Лист для керівників #Магдебурзьке право #магдебурзьке право #міжмуніципальна співпраця #міжмуніципальна співпраця #міжнародна допомога #міжнародна співпраця #міжнародна співпраця #Міжнародне експертне обговорення #міжнародне співробітництво #Міністерство цифрової трансформації #місцевий бюджет #місцеві бюджети #місцеві бюджети #місцеві вибори #мобільність #мобільність #молодіжні ради #молодь #Мости довіри #навчальний візит #навчальні програми #навчальні програми #національні меншини #німеччина #новини #оголошення #омс #омс #онлайн-візит #опалення #опалення #опалювальний сезон #організаційна структура #оренда землі #освіта #освіта #охорона здоров'я #охорона здоров’я #партнерство #ПДФО #підприємництво #планування #побутові відходи #поводження з тваринами #податки #події #поради #правила дорожнього руху #правовий куточок #правові питання #презентація #продовольча безпека #проєктний менеджмент #просторове планування #просторове планування #професійна технічна освіта #публічна інформація #публічна політика #пункти незламності #реверсна дотація #результати #релігійні спільноти #Республіка Словенія #реформа місцевого самоврядування #реформа місцевого самоврядування #розвиток спроможності #секторальні реформи #СЕРЕДА #соціальні медіа #соціальні послуги #соціальні послуги #соціологічне дослідження #спеціаліст з безпеки #стала мобільність #старости #статистика #стратегія розвитку #транспорт #Трембіта #трудові відносини і організація праці #туризм #укриття #управління побутовими відходами #управління фінансами #фінанси #фінанси #фінансування #Франція #харчування #Херсонська область #цифрова трансформація #цифровізація #цифровізація #ЦНАП #ЦНАП #шелтер #школи #школи