Особливості обліку та оцінки запасів
Особливості обліку та оцінки запасів

Дата: 25.06.2024

Автор: Інна Святна

Фото: "Freepik"

Експертки U-LEAD Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова і далі надають консультаційну підтримку. Цього разу вони відповіли на ряд питань щодо бухгалтерського обліку та оцінки запасів в бюджетних установах.

Ми продовжуємо цикл порад експерток U-LEAD Ірини Дрозд та Тетяни Ларікової.

Якщо вам цікаво, у яких випадках потрібно створювати централізовану бухгалтерію, яким чином її краще організувати, читайте за цим посиланням.

А якщо хочете побачити рекомендації установам громад щодо особливостей обліку основних засобів, читайте тут.

 

Під час інформаційної сесії на тему «Облік та оцінка запасів», що відбулася 24 квітня для працівників бухгалтерських служб органів місцевого самоврядування та розпорядників коштів нижчого рівня, експертки Програми «U-LEAD з Європою» Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова дали відповіді на ряд питань щодо бухгалтерського обліку та оцінки запасів в бюджетних установах.

Найбільше питань в учасників заходу виникало з обліком та списанням акумуляторів, шин для автомобілів, якими нормами списання керуватися при списанні паливно-мастильних матеріалів, обліком продуктів харчування для передачі ВПО, про призначення матеріально-відповідальної особи.

1. Як правильно обліковувати та списувати акумулятори, шини для автомобілів при їх заміні?

Акумулятор/шини у складі авто як окремий об’єкт не обліковується, їх вартість входить до складу первісної вартості відповідного авто.

У момент, коли акумулятор/шини досягають свого граничного технічного стану на заміну придбаваються нові, які обліковуються в складі запасів як запасні частини на субрахунку 1515 «Запасні частини».

Облік акумуляторів/шин після встановлення на службове авто можливий за одним з двох варіантів:

  1. Списати вартість на витрати звітного періоду одразу після встановлення.
  2. Продовжувати обліковувати акумулятор/шини у складі запасів до моменту списання (виходу з ладу).

Відрізняють облік акумуляторів/шин вимоги, які визначені для ресурсів експлуатації цих запасних частин (Наказ Мінтрансу та зв’язку «Про затвердження Експлуатаційних норм середнього ресурсу акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі» від 20.05.2006 р. № 489.)

Керівник установи має призначити особу, відповідальну за облік і контроль обігу акумуляторів/шин в установі (п. 8.4 Правил експлуатування акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджені наказом Мінтрансу та зв’язку від 02.07.2008 р. № 795), та їх утилізацію (п. 9.2 Правил № 795).

Для обліку руху акумуляторів/шин доцільно передбачити їх відображення на аналітичних рахунках з урахуванням таких станів: зберігання на складі, перебування в експлуатації, ремонт або ТО, списання, утилізація.

Ведення по акумуляторам Картки обліку наробітку та відстежування обігу (додаток 12 до Правил 795), Журналу обліку операцій з технічного обслуговування і ремонту (додаток 10 до Правил № 795).

Визначення придатності чи непридатності акумулятора здійснюється комісією, уповноваженою визначати технічний стан акумуляторів (п. 8.4 Правил № 795). Вона призначається наказом керівника установи.

Підстави для списання відображаємо в Картці обліку з висновками комісії. Картка виступатиме Актом на його списання (п. 8.4 Правил № 795).

Таким чином, списувати акумулятори/шини можна за рішенням комісії при досягненні цими запчастинами граничного стану та/або вичерпаному ресурсі експлуатації.

Відпрацьовані акумулятори належать до небезпечних відходів та підлягають обов’язковій утилізації спецпідприємствами або реалізації як брухт свинцю.

2. Якими нормами списання керуватися при списанні паливно-мастильних матеріалів?

2 листопада 2023 р втратив чинність наказ Мінтрансу від 10.02.98 № 43 «Про затвердження норм витрат палива та мастильних матеріалів на автомобільному транспорті», яким було затверджено норми витрат палива та мастильних матеріалів на автомобільному транспорті (наказ Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 02.11.2023 № 1011 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства транспорту України від 10 лютого 1998 року № 43»).

Причина — норми Положення № 43 не враховують показників для суттєвої кількості нових моделей колісних транспортних засобів.

Оскільки загальнодержавних норм витрат немає, в установах є вибір, що саме вважати за норму. Тож суб'єктам господарювання варто зафіксувати власним наказом своє рішення.

Орієнтиром можуть бути розроблені ДП «Державний автотранспортний науково-дослідний і проектний інститут»:

  • Методичні рекомендації з нормування витрат палива, електричної енергії, мастильних, інших експлуатаційних матеріалів автомобілями та технікою;
  • Базові норми витрат (доповнення до Методичних рекомендацій).

Методрекомендації та Базові норми не є обов'язковими для використання підприємствами, адже це не нормативно-правовий акт, виданий уповноваженим органом влади. Це лише орієнтири і чи звертати на них увагу — власна справа кожної юридичної особи.

Сфера контролю фіксується в договорі: витрати на пальне, ремонт, обслуговування тощо. Рішення має бути зафіксовано в Положенні про облікову політику. Контроль за нормами та відповідальність за використання пального несе орендодавець.

3. Як вести облік гуманітарної допомоги (продукти харчування) для передачі ВПО?

Підставою для започаткування процедури визнання допомоги гуманітарною є письмова пропозиція донора про її надання. Підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги» (ст. 3 Закон України Про гуманітарну допомогу від від 22.10.199 1192-XIV).

Одним із прав дарувальника, згідно зі ст. 725 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV є право вчинення на користь третьої особи (передати грошову суму чи інше майно у власність). Тож у договорі дарування має бути зазначено, що набувачами допомоги є конкретні установи чи заклади або ті, які найбільше її потребують, тощо.

За своєю сутністю передання за актом приймання-передачі натуральної гуманітарної допомоги є безоплатним переданням активів від фізичних або юридичних осіб. Облік активів, що придбані (вироблені, отримані) та утримуються з метою подальшого розподілу, передачі або продажу, ведеться на субрахунку 1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу».

Таким чином, в обліку отримувача потрібно спочатку оприбуткувати матеріальні цінності на субрахунку 1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу» із одночасним виникненням доходу за субрахунком 7511 «Доходи за необмінними операціями».

Відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затв. Міністерством фінансів України від 23.08.2012 № 938, отримувач (розпорядник бюджетних коштів) має подати довідку про надходження в натуральній формі до Казначейства.

В Положенні про облікову політику в частині обліку запасів, потрібно зафіксувати, що матеріальні цінності (продукти харчування), отримані у вигляді гуманітарної допомоги з метою їх подальшої передачі, розподілу або продажу відображається на субрахунку 1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу»

Одночасно, в Положенні про облікову політику потрібно визначити одиницю натурального виміру запасів для кожної одиниці бухгалтерського обліку, для прикладу:

  • одиниця виміру для надходження — палет або партія;
  • одиниця виміру — вага, об’єм, кількість.

Передача гуманітарної допомоги іншим отримувачам/набувачам відповідає визначенню господарської операції. Отже, господарську операцію розподілу має посвідчувати первинний документ, що містить обов’язкові реквізити згідно з вимогами ч. 2 ст. 9 Закону Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні Закон України від 16.07.1999 № 996-XIV

Передача гуманітарної допомоги набувачам-фізичним особам необхідно оформлювати відповідними видатковими документами — ордерами, накладними, дорученнями. Зазначені нормативні документи мають містити приписи лише щодо передачі предметів гуманітарної допомоги набувачам-фізичним особам.

За наказом керівника пропонуємо створити комісію, яка буде відповідати за процес отримання та документального оформлення передачі (видачі) гуманітарної допомоги.

Через відсутність типових облікових форм вибуття гуманітарної допомоги такі форми та зміст потрібно розробити отримувачу та закріпити їх у формі додатка до розпорядчого документа про організацію бухгалтерського обліку.

Також доцільним є розробка схеми (графіка) документообігу, що також може бути додатком до розпорядчого документа про організацію обліку.

Залежно від того, хто є набувачем (юридична чи фізична особа) здійснюється оформлення відповідних документів. Передачу гуманітарної допомоги напряму набувачеві-юридичній особі доцільно оформлювати актом приймання-передачі, типова форму за наказом Мінфіну від 13.09.2016 № 818. Набувачеві-фізичній особі оформлювати відомістю роздачі гуманітарної допомоги.

Передачу гуманітарної допомоги набувачам-фізичним особам через представників отримувачів, наприклад коли роздача гуманітарного вантажу проводиться з виїздом до місця проживання (тимчасового розміщення) набувачів, потрібно оформлювати:

  • наказом керівника установи про роздачу гуманітарної допомоги із зазначенням відповідальних осіб (комісією);
  • звітом про роздачу гуманітарної допомоги;
  • відомістю роздачі гуманітарної допомоги між набувачами - фізичними особами;
  • актом списання гуманітарної допомоги, яким посвідчити списання гуманітарної допомоги з балансу отримувача.

Гуманітарний вантаж, що надходить у змішаних палетах, слід розкомплектувати, провести зважування та сортування й комплектувати для передачі згідно із заявками іншим отримувачам/набувачам у змішані або однорідні палети. Такі витрати не пов’язані з отриманням активів, а пов’язані з підготовкою до вибуття, передачі активів. Такі витрати визнаються витратами звітного періоду і обліковуються на субрахунку 8411 «Інші витрати за обмінними операціями».

4. Хто може бути в установі матеріально-відповідальною особою, якщо відсутні посади/виконувані роботи, які вказані в Переліку № 447/24, але є основні засоби, ІНМА, МШП?

Обов’язковість призначення матеріально-відповідальної особи визначена вимогою ведення кількісного обліку матеріальних цінностей та організації їх відповідального зберігання в установі у матеріально відповідальних осіб, які призначаються наказом керівника суб'єкта державного сектору (п. 2 розд. II Методрекомендацій з бухобліку основних засобів, п. 3 розд III Методрекомендацій з бухобліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 11).

При визначенні працівника, з яким може укладатись Договір про повну матеріальну відповідальність зважають на дві умови:

  • наявність посади, яку займає працівник, або роботи, яку він виконує, у Переліку посад і робіт, що заміщуються чи виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, переданих їм на збереження, обробку, продаж (відпуск), перевезення або застосування в процесі виробництва, затвердженому постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріатом Всесоюзної ВЦРПС від 28.12.77 р. № 447/24 (Постанова діє до сьогодні відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 № 1545 «Про порядок тимчасової дії на території України деяких актів законодавства Союзу РСР»;
  • виконання обов'язків згідно з посадою, виконання роботи за фахом має бути безпосередньо пов'язане зі збереженням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням чи застосуванням в процесі виробництва довірених працівникам цінностей (стаття 135 /1 Кодексу законів про працю України).

Тобто або посада за Переліком, або зміст функціональних обов’язків слугує підставою для призначення працівника матеріально-відповідальною особою. У разі, якщо серед працівників немає таких, де передбачено посадовою інструкцією функції збереження цінностей по ст. 135 /1 КзП України, то можна їх розширити, керуючись загальними положеннями Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, які містяться у Випуску 1 «Професії працівників, які є спільними для всіх видів економічної діяльності», затвердженим наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336. Тут наведено конкретний перелік посадових (робочих) обов'язків (робочих) інструкціями працівників усіх категорій, які розробляють та затверджують на основі типової кваліфікаційної характеристики роботодавці, враховуючи конкретні завдання та обов'язки, функції, права, відповідальність працівників цих груп та особливості штатного розкладу підприємства, установи, організації.

Тобто зміст трудової функції працівника визначається розділом «Завдання та обов'язки» посадової (робочої) інструкції.

Однак слід зазначити, якщо для працівника в установленому порядку (відповідно до робочої інструкції, наказу, розпорядження) передбачається розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт видами робіт, пов'язаними із зберіганням, обробкою, продажем, перевезенням або застосуванням у процесі виробництва довірених працівникам цінностей, то з ним може бути укладено договір, відповідно до якого працівник несе матеріальну відповідальність.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 № 1545 «Про порядок тимчасової дії на території України деяких актів законодавства Союзу РСР», якою встановлено, що до ухвалення відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульованим законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції та законам України.

На цій підставі Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 № 1545 Постанова Ради Міністрів СРСР «Про порядок та умови поєднання професій (посад)» та Інструкція Держкомпраці, Мінфіну СРСР ВЦРПС щодо застосування Постанови Ради Міністрів СРСР від 4 грудня 1981 р. № 1145 «Про порядок та умови поєднання професій (посад)» продовжують діяти у частині тих пунктів, які містять загальні принципи цієї форми роботи працівників: визначення понять суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування, виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника.

10.10.2024
Розробка містобудівної документації в громаді: алгоритм дій
На заході від U-LEAD представили покроковий алгоритм розробки містобудівної документації відповідно до законодавчих вимог. Експерти пояснили важливість містобудівних документів для раціонального використання територій, розвитку інфраструктури, захисту інтересів громади та залучення інвестицій.
#планування
#поради
#омс
Перейти
07.10.2024
Волонтерський менеджмент закриє нагальні потреби громади
Експерти «U-LEAD з Європою» продовжують допомагати громадам напрацьовувати ефективні механізми взаємодії та співпраці ОМС з волонтерами. Цього разу представникам ОМС розповідали про основи волонтерської діяльності та волонтерського менеджменту.
#волонтерство
#поради
#омс
Перейти
26.09.2024
Як громадам підготувати ЖКГ до роботи в осінньо-зимовий період?
Підготовка житлово-комунального господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2024-2025 рр. є надзвичайно важливим завданням. Через значні пошкодження енергетичної інфраструктури ця зима може бути ще складнішою, ніж попередні. Для допомоги громадам, Програма U-LEAD провела серію заходів, щоб забезпечити ефективну підготовку цього сектору до холодів.
#війна
#комунальні служби
#поради
#енергетична безпека
Перейти
25.09.2024
Новації в управлінні персоналом: Закон про службу в ОМС
Експертки U-LEAD роз'яснили новації Закону України № 3077-IX «Про службу в органах місцевого самоврядування», та чому ОМС потрібно вже зараз готуватися до їх впровадження.
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
20.09.2024
Як відобразити у фінансовій звітності гуманітарну допомогу?
Експертки U-LEAD Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова пояснюють, що таке гуманітарна допомога та якими законами регулюється її використання.
#законодавство
#поради
#фінанси
#волонтерство
Перейти
31.08.2024
Правовий куточок. Серпень 2024
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 31.08.2024 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
05.09.2024
Як взяти на облік безхазяйне майно?
Експертки U-LEAD Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова пояснюють, що таке безхазяйна річ, та що робити органам місцевого самоврядування, коли вони виявили та ідентифікували безхазяйне майно.
#законодавство
#поради
Перейти
03.09.2024
Розподіл витрат на загальновиробничі та адміністративні
Як розподіляти витрати для підприємства? На це питання розгорнуто відповідають експертки програми «U-LEAD з Європою» Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова.
#поради
#законодавство
#фінанси
Перейти
29.08.2024
Громади працюють над застосуванням стратегічної екологічної оцінки для програмних документів
Стратегічна екологічна оцінка документів — це інструмент реалізації екологічної політики. Громади спільно із експертами U-LEAD ознайомилися із законодавчим підґрунтям тематики та розглядали питання, що виникають під час проведення процедури СЕО.
#законодавство
#поради
#екологія
Перейти
29.08.2024
U-LEAD завершує «Кроки для спеціалістів. Оплата праці в ОМС»
Введення воєнного стану суттєво вплинуло на ситуацію з кадрами, адже масова міграція населення призвела до гострої нестачі фахівців, особливо в сільських громадах. Саме тому Програма U-LEAD організовує навчальні програми для підтримки та навчання фахівців громад на різні тематики.
#навчальні програми
#кроки для спеціалістів
#омс
#фінанси
#трудові відносини і організація праці
Перейти
22.08.2024
Матеріальна допомога працівникам ОМС
Відпустки та літній відпочинок зазвичай пов’язаний із виплатою матеріальної допомоги. На питання «Як оподаткувати таку виплату?» відповідають експертки програми «U-LEAD з Європою» Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова.
#поради
#законодавство
#омс
#фінанси
Перейти
22.08.2024
Врахувати інтереси дитини — завдання органів місцевого самоврядування
Експертки «U-LEAD з Європою» провели інформаційну сесію «Розвиток альтернативних форм сімейного виховання в територіальних громадах», на якій ознайомили учасників із повноваженнями ОМС у реформуванні системи інституційного догляду дітей та іншим.
#омс
#діти
#законодавство
#поради
Перейти
21.08.2024
Набули чинності зміни до закону «Про місцеве самоврядування в Україні»
Державна мова на пленарних засіданнях рад і засіданнях депутатських комісій, їх відеофіксація, зберігання та оприлюднення відеозапису, а також регулярне оновлення інформації у формі відкритих даних щодо об’єктів права власності громад. Для роз’яснення ключових норм Закону U-LEAD провела серію відкритих інформаційних заходів.
#законодавство
#поради
#новини
Перейти
09.08.2024
Як оформити відповідальність за цінності у період відпустки відповідальної особи?
Триває пора відпусток, і експертки U-LEAD Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова радять, як організувати приймання і видачу матеріальних цінностей установи у разі відпустки матеріально відповідальної особи.
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
06.08.2024
Бути громадському бюджетуванню під час воєнного стану, чи ні?
Радниця з децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD на Вінниччині Людмила Гурба ділиться своїми думками щодо громадського бюджетування в умовах воєнного стану.
#війна
#місцеві бюджети
#фінанси
Перейти
31.07.2024
Правовий куточок. Липень 2024
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 31.07.2024 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
02.08.2024
Запрошуємо на «Бізнес-середовище територіальної громади»!
Це програма оцінювання та розвитку від «U-LEAD з Європою», яка допоможе виявити реальний стан та наявні проблеми бізнес-середовища у вашій громаді, налагодити співпрацю з бізнесом та зрозуміти, яким чином будувати подальшу взаємодію.
#навчальні програми
#фінанси
#бізнес
Перейти
02.08.2024
Облік зелених насаджень після первісного визнання в бюджетних установах
Експертки програми «U-LEAD з Європою» Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова продовжують надавати відповіді на нагальні запитання представників бухгалтерських служб бюджетних установ громад, зокрема в частині подальшого обліку зелених насаджень, після їх первісного визнання.
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
30.07.2024
Пирятинська громада поділилася досвідом залучення зовнішніх ресурсів
Бюджет громади завжди обмежений і знайти у ньому кошти на розвиток складно. Під час заходу з обміну досвідом «Інструменти залучення додаткових ресурсів для розвитку громад», організованого Регіональним офісом U-LEAD на Полтавщині, у Пирятинській громаді розповіли, як реалізовувати проєкти та залучати для них позабюджетні кошти.
#навчальний візит
#грант
#фінанси
Перейти
26.07.2024
Проєктна діяльність освітян: можливості, виклики та історії успіху
Учасники інформаційної сесії від U-LEAD дізналися, як проєктна діяльність впливає на життя школи та громади. В ході заходу освітяни отримали рекомендації експертів з проєктного менеджменту, надихнулися досвідом колег та дізналися про актуальні конкурси грантів.
#освіта
#проєктний менеджмент
#поради
Перейти
26.07.2024
На Рівненщині ознайомилися з моделями надання адміністративних послуг
Регіональний офіс U-LEAD на Рівненщині разом з місцевою ОДА організували діалоговий захід для представників сільських та селищних рад, аби в майбутньому максимально покращити надання адміністративних послуг в місцевих громадах.
#ЦНАП
#навчальний візит
#поради
Перейти
26.07.2024
Конятинська громада: коли проєкти стають ресурсом для розвитку
Проєктний підхід — не джин з лампи. Але за умови системної роботи він може зробити чимало чудес. Це доводить досвід громади на Буковині, де кожнен працівник ОМС також частково проєктний менеджер. Про свої успіхи вони розповіли колегам під час заходу з обміну досвідом.
#проєктний менеджмент
#навчальний візит
#поради
Перейти
22.07.2024
Повернення середньострокового бюджетного планування
Понад 660 фахівців громад дізналися про підготовку до середньострокового планування місцевих бюджетів на 2025-2027 роки, отримали рекомендації та поради експертів U-LEAD. Йшлося про формування прогнозу місцевого бюджету, організацію цього процесу за допомогою ІАС «LOGICA».
#фінанси
#поради
#місцеві бюджети
Перейти
19.07.2024
У U-LEAD реалізували програму підтримки для громад з розробки та впровадження громадського бюджету
Фінальний семінар допоміг підвести проміжні підсумки, обговорити досягнення учасників, виклики та подальші цілі.
#навчальні програми
#фінанси
#місцеві бюджети
Перейти
12.07.2024
30 громад навчаються в рамках Кроків для спеціалістів «Оплата праці в ОМС»
Ці Кроки є інтенсивним онлайн-навчанням для посадових осіб місцевого самоврядування, відповідальних за ведення бухгалтерської та кадрової роботи в ОМС.
#кроки для спеціалістів
#навчальні програми
#омс
#фінанси
#трудові відносини і організація праці
Перейти
11.07.2024
Як громади виробляють «політичну волю» до протидії корупції? Висновки із дослідження
Зовнішня експертка U-LEAD аналізує, як місцевим органам вдається ініціювати та підтримувати значущі антикорупційні зусилля. У цій статті вона досліджує процеси в шести регіонах України, які демонструють стійкі зусилля з реформування в період з 2014 по 2021 рік, а також пропонує три рекомендації для міжнародних та місцевих політичних акторів, які прагнуть підтримати реформи.
#дослідження
#боротьба з корупцією
#поради
#омс
Перейти
10.07.2024
U-LEAD запускає інтерактивний онлайн-курс «Громада, дружня до бізнесу: від виклику до проєктної ідеї»
Курс надасть громадам практичний інструментарій для генерування якісних ідей проєктів в сфері підтримки і розвитку підприємництва та буде особливо корисним для тих громад, які уже розуміють переваги від співпраці та підтримки місцевого бізнесу й свою вирішальну роль в місцевому економічному розвитку.
#анонси
#навчальні програми
#фінанси
#бізнес
Перейти
30.06.2024
Правовий куточок. Червень 2024
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 30.06.2024 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
05.07.2024
Як громадам запобігти конфлікту інтересів?
Під час виконання працівниками органів місцевого самоврядування своїх повноважень може бути присутнім конфлікт інтересів. Найчастіше він виникає через нестачу знань законодавства щодо політики доброчесності. Програма U-LEAD організувала захід з метою роз’яснень законодавства та його практичного застосування.
#законодавство
#омс
#боротьба з корупцією
#поради
Перейти
04.07.2024
Чому спільні комунальні підприємства «не злітають»?
Радниця U-LEAD наводить громадам переваги створення СПК, а також причини, через які для значної кількості громад цей шлях став довгим і тернистим.
#комунальні служби
#міжмуніципальна співпраця
#поради
Перейти
04.07.2024
Як місцевому самоврядуванню забезпечити стійкість громади?
Експерти U-LEAD навчають фахівців ОМС комплексному підходу, синхронізації різних структур та планів дій, прорахунку ризиків та інших показників стійкості критичної інфраструктури.
#енергетична безпека
#омс
#поради
Перейти
03.07.2024
Громада Житомирської області створює добровольчу пожежну команду
У Курненській громаді добровольчий рух з цивільного захисту набирає обертів. Створено громадську організацію, добровольці пройшли навчання у Польщі, чекають на транспорт. А почалася вся ця історія з навчального візиту до громад Рівненської області, який торік організувала «U-LEAD з Європою».
#добровільні пожежні бригади
#новини
#поради
Перейти
01.07.2024
U-LEAD та управління інспекційної діяльності в Запорізькій області розповіли про безпеку та гігієну праці
Представники громад дізналися про основні аспекти реалізації державної політики у сфері трудових відносин в режимі воєнного стану: трудове законодавство, гігієну праці та психосоціальну допомогу на робочому місці.
#трудові відносини і організація праці
#законодавство
#поради
#охорона здоров’я
Перейти
01.07.2024
Безбар’єрне середовище в громаді: від комунікації до універсального дизайну просторів та послуг
На платформі U-LEARN стартувала програма підтримки «Створення інституції з безбар’єрності в територіальній громаді». Під час першого семінару експерти U-LEAD розповіли про базові принципи і нормативно-правове регулювання створення безбар’єрного середовища в Україні.
#навчальні програми
#поради
#законодавство
Перейти
27.06.2024
Первісне визнання зелених насаджень в бюджетних установах
Консультації експерток Програми «U-LEAD з Європою» Ірини Дрозд та Тетяни Ларікової тривають. На цей раз ми отримали від них ряд рекомендацій бюджетним установам щодо первісного визнання зелених насаджень.
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
26.06.2024
На Донеччині розібралися, як впроваджувати військовий облік
Експерти U-LEAD продовжують роз’яснювати повноваження органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану. Разом з громадами Донеччини вони розібрали особливості впровадження систему військового обліку, строки внесення працівників у списки та відповідальних за це осіб.
#війна
#омс
#поради
#законодавство
Перейти
26.06.2024
Хто у громаді відповідає за підтримку ветеранів і їхніх родин?
Відповідаючи на запит органів місцевого самоврядування, експерти U-LEAD розробили цикл інформаційних сесій, які допоможуть громадам організувати роботу з ветеранами і підтримати членів їхніх сімей на належному рівні.
#війна
#омс
#поради
Перейти
21.06.2024
Громади Вінничини презентували добрі практики управління фінансами закладів освіти
Мурафська, Липовецька та Немирівська громади ообмінялися досвідом щодо впровадження фінансової автономії освітніх закладів, обговорили моделі управління фінансами, поділилися перевагами та викликами обох форм бухгалтерського обліку.
#бухгалтерія
#омс
#навчальний візит
#фінанси
#освіта
Перейти
19.06.2024
У Кушугумській громаді добровільну пожежну команду створили за 23 години
Організація місцевих пожежно-рятувальних підрозділів є завданням місцевого самоврядування. U-LEAD познайомив представників ОМС з теорією і практикою заснування місцевої пожежної охорони.
#добровільні пожежні бригади
#законодавство
#поради
Перейти
19.06.2024
Мобілізація і військовий облік: експерти U-LEAD роз’яснили ОМС їхні повноваження та відповідальність
Оборонна і мобілізаційна робота, а також військовий облік громадян належать до компетенції державних органів та місцевого самоврядування. У зв’язку зі змінами до законодавства та продовженням в Україні особливого періоду роль ОМС в цих процесах стає дедалі вагомішою.
#війна
#законодавство
#омс
#поради
Перейти
18.06.2024
Освітяни Хмельниччини поділилися досвідом оптимізації шкіл та створення ліцеїв
Учасники навчального візиту ознайомилися з кращими практиками формування мережі ліцеїв в громадах різного типу і можливостей.
#навчальний візит
#освіта
#поради
#омс
Перейти
18.06.2024
Експерти U-LEAD ознайомили представників ОМС із напрямами підтримки в рамках програми IPARD-III
Ця програма дає можливість країнам-кандидатам на вступ до ЄС підготуватися до впровадження Спільної аграрної політики. Підтримка стосується розвитку сільських територій та сталого сільськогосподарського сектору.
#стратегія розвитку
#законодавство
#омс
#поради
Перейти
17.06.2024
Петрівська громада змінила підхід до роботи з майном відумерлої спадщини
У Програмі підтримки від U-LEAD її спеціалісти напрацювали пакети документів та покрокові алгоритми з виявлення, обліку та набуття у комунальну власність громади майна відумерлої спадщини.
#житловий фонд
#омс
#навчальні програми
#законодавство
Перейти
12.06.2024
Клуб 2.0 чи творчий простір: створення у громаді Центру культурних послуг
Реформа сфери культури — одна з найменш помітних під час війни. Її ключовий етап триває прямо зараз: реформування базової мережі закладів культури на рівні громад і утворення центрів культурних послуг. Експерти U-LEAD і представники Міністерства культури та інформаційної політики роз’яснюють, з якими труднощами стикаються громади та як їх подолати.
#омс
#законодавство
#поради
#культура
Перейти
10.06.2024
Прості правила цифрової безпеки для ОМС
Якщо користуєтеся смартфоном або комп’ютером, то ви потенційно потрапляєте в зону цифрової небезпеки. Експерти U-LEAD пояснюють, як захистити особисті дані, не стати жертвами кібершахрайства і чому все безкоштовне в інтернеті є потенційною загрозою.
#омс
#поради
#безпека
Перейти
10.06.2024
U-LEAD запрошує на Навчальну програму «Кроки для спеціалістів. Оплата праці в органах місцевого самоврядування»
Бажаєте, щоб розрахунок і нарахування заробітної плати, заохочувальних та компенсаційних виплат були простими, зрозумілими та логічними? Прагнете створити гідні умови для оплати праці працівників? Бажаєте приймати ефективні рішення щодо використання бюджетних коштів? Долучайтеся до нової Навчальної програми!
#навчальні програми
#кроки для спеціалістів
#омс
#фінанси
#анонси
Перейти
07.06.2024
Громади можуть створювати установи з надання безоплатної первинної правничої допомоги
Органи місцевого самоврядування надають своїм мешканцям широкий спектр адміністративних, соціальних та інших послуг. Безоплатна первинна правнича допомога також належить до їхніх повноважень.
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
07.06.2024
Рекомендації установам громад: особливості обліку основних засобів
Експертки U-LEAD Ірина Дрозд та Тетяна Ларікова продовжують надавати консультаційну підтримку. Цього разу обговорення стосується залишкової вартості основних засобів, строків корисного використання та обліку земельних ділянок.
#поради
#законодавство
#фінанси
Перейти
06.06.2024
Як організувати бухгалтерський облік у бюджетних установах громад?
Експертки U-LEAD розкривають, в яких випадках потрібно створювати централізовану бухгалтерію, яким чином її краще організувати, та роз'яснюють обов'язки розпорядників бюджетних коштів.
#поради
#законодавство
#фінанси
Перейти
31.05.2024
Правовий куточок. Травень 2024
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 31.05.2024 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
05.06.2024
Податок на гостинність: хто, де та як має контролювати туристичний збір
За словами представників громад туристичний збір наразі не став розвитковим податком. Експерти U-LEAD провели обговорення, щоб з’ясувати, за яких умов індустрія туризму буде приносити дохід, а потенціал громад розкриється в повній мірі.
#туризм
#законодавство
#поради
Перейти
29.05.2024
Як громадам забезпечити стійкість критичної інфраструктури?
Експерти U-LEAD пояснили, які плани та програми повинні мати громади у сфері забезпечення стійкості критичної інфраструктури та у сфері цивільного захисту, і як здійснюється контроль за їх дотриманням.
#війна
#енергетична безпека
#законодавство
Перейти
24.05.2024
Чому для освітян у 2024 році важливі цифри 35 і 24?
Експерт U-LEAD пояснив ключові моменти, які необхідно врахувати при завершенні навчального року у школах, нагадав, коли застосовується норма «24 учні в класі», чому важливо вчитися 35 тижнів та як мінімізувати освітні втрати.
#освіта
#поради
Перейти
24.05.2024
Фахівці Держгеокадастру роз'яснили громадам Рівненщини державну політику в сфері земельних відносин
Програма U-LEAD продовжує практику співпраці з державними установами для надання громадам роз’яснень щодо законодавчих ініціатив та новацій. Цього разу Фахівці Держгеокадастру обговорювали з громадами Рівненщини управління земельними ресурсами.
#оренда землі
#законодавство
#омс
#земельна реформа
Перейти
23.05.2024
Протимінна діяльність ОМС: убезпечити, інформувати, сприяти гуманітарному розмінуванню
З початку повномасштабного вторгнення в Україні від мін та вибухових предметів постраждало майже 28,5 тисяч цивільних. Дії або бездіяльність ОМС можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом. Які повноваження та обов’язки ОМС у сфері протимінної діяльності та як громадам убезпечити своїх дітей та дорослих, розповідаємо далі.
#війна
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
23.05.2024
Як та навіщо ОМС укладати договори з волонтерами?
Волонтерська діяльність все ще є для громад одночасно новою та надважливою. Саме тому Програма U-LEAD продовжує організовувати для посадових осіб ОМС заходи, присвячені цій темі, та залучати до роз'яснень фахівців.
#волонтерство
#омс
#поради
#законодавство
Перейти
21.05.2024
Що для ОМС врегульовує закон «Про доступ до публічної інформації»
Публічна інформація та вільний доступ до неї є одним з основоположних принципів демократичного суспільства та європейських підходів до відносин влади з громадянами. Але не вся інформація в розпорядженні ОМС є відкритою. І публічна інформація не завжди означає відкрита. Про відмінності — у нашому матеріалі.
#публічна інформація
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
17.05.2024
Вигодська громада розробила Муніципальний енергетичний план
Фахівці громади працювали протягом 6 місяців за експертного супроводу U-LEAD в рамках мережі з обміну досвідом «Розробка муніципального енергетичного плану».
#енергетична безпека
#законодавство
#навчальні програми
Перейти
16.05.2024
Як пройти перевірки в умовах воєнного часу
Ревізія, аудит та моніторинг закупівель: представники громад Запорізької області дізналися, як без проблем проходити перевірки контролюючих органів.
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
10.05.2024
Громади створюють комісії з питань безпеки
Для забезпечення належного рівня цивільного захисту громади створюють спеціальні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Експерти U-LEAD надали роз’яснення щодо створення таких комісій, розглянули основні повноваження та проаналізували механізми фінансування.
#безпека в громаді
#поради
#омс
#законодавство
Перейти
03.05.2024
Громади Львівщини поділилися досвідом розвитку сільських територій
Львівські громади приділяють чимало уваги підтримці сільських територій, враховують їхній потенціал та залучають додаткові ресурси. Ці практичні кейси можуть бути корисним для інших муніципалітетів, які прагнуть працювати з такими територіями системно.
#міжмуніципальна співпраця
#навчальний візит
#поради
Перейти
30.04.2024
Як використати майно непрацюючих закладів освіти у селах?
Якщо майно непрацюючого закладу загальної середньої освіти не можна використати для потреб освіти, соціального захисту, культури, спорту або охорони здоров’я — громади мають можливість використовувати його для інших потреб. Такі дії передбачені законодавством, але за дотримання низки умов.
#війна
#освіта
#законодавство
#комунальне майно
Перейти
22.04.2024
Нова Програма підтримки: «Розробка Статуту територіальної громади»
Бажаєте унормувати відносини з громадськістю та посилити взаємодію з жителями? Маєте необхідність врегулювати інструменти локальної демократії на місцевому рівні? Прагнете відкрито, прозоро і дієво залучати жителів до прийняття рішень на місцевому рівні? Долучайтеся до Програми підтримки від «U-LEAD з Європою»!
#навчальні програми
#законодавство
#омс
#анонси
Перейти
19.04.2024
Локальна історія, сіль та нафта: як комунальні підприємства розвивають туризм на Львівщині
Кухня, історія, мистецтво, видовища та рекреація — це головні туристичні магніти. Але щоб вони стали туристичними атракціями та приносили прибуток громаді, необхідна стратегія, що поєднує сервіси, вибудувану логістику та маркетинг.
#туризм
#комунальне майно
#поради
Перейти
17.04.2024
Підтримати і допомогти: повноваження ОМС в реалізації ветеранської політики
Сформувати комплексний підхід у підтримці ветеранів/ветеранок та їх сімей, вибудовувати якісну ветеранську політику, організувати системну роботу у наданні послуг ветеранам та їх родинам на належному рівні – ці завдання вимагають від ОМС значних людських, фінансових та організаційних ресурсів. Експерти U-LEAD розповіли, як ефективно впроваджувати цю політику в громаді.
#війна
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
11.04.2024
Фастівська громада Київщини впроваджує «Єдине вікно ветерана»
Ветеран — не «клеймо» з купою питань, які ніхто не знає як вирішувати, а почесний статус, шанобливе ставлення та реальна підтримка. Еволюцію від першого до другого, цивілізованого підходу, зараз проходить чи не кожна громада в Україні. Фастівська громада здолала шлях від волонтерських ініціатив до комплексних змін у ветеранській політиці.
#війна
#омс
#законодавство
Перейти
31.03.2024
Правовий куточок. Березень 2024
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 31.03.2024 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
04.04.2024
U-LEAD роз’яснює ОМС переваги спільної агарної політики Європейського Союзу
Програма U-LEAD продовжує серію інформаційних сесій у співпраці з проєктом ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA). Остання з них була присвячена сільському розвитку та спільній агарній політиці Європейського Союзу.
#омс
#поради
Перейти
02.04.2024
Війна увиразнила роль старости
На тематичній інформ-сесії керівники офісів U-LEAD, експерти, голови громад та старости обговорили, як зросла роль старост після початку повномасштабної війни, перерахували повноваження старост під час воєнного стану, а також виокремили муніципальні послуги, зашифровані у їхніх посадових обов’язках.
#старости
#війна
#омс
#поради
Перейти
01.04.2024
Якісні медичні послуги у селі: досвід Полицької громади
Громада з Рівненщини створила власний Центр первинної медико-санітарної допомоги, незважаючи на те, що згідно із рекомендаціями експертів малі сільські громади неспроможні на створення таких закладів. Їм допомогли експерти місцевого Регіонального офісу U-LEAD. Центр вже має кілька пакетів підтримки від НЗСУ та вийшов на самоокупність.
#охорона здоров’я
#омс
#поради
Перейти
29.03.2024
Оксана Сілюкова про внутрішню комунікацію під час війни: важливе своєчасне інформування
Комунікація під час війни — це про безпеку та надання населенню своєчасної інформації. В наш час комунікація є не розвагою, а базовою потребою, від якої часто залежить безпека мешканців громад, і навіть їхнє життя. Про це детально розповіла та поділилася своїм досвідом керівниця Регіонального офісу U-LEAD на Херсонщині.
#війна
#комунікація
#омс
#поради
Перейти
29.03.2024
Діти і війна: як громадам забезпечити належний догляд і опіку?
Експерти U-LEAD систематизували інформацію щодо повноважень органів місцевого самоврядування у сфері захисту прав дітей, а також розповіли про основні функції органу опіки та піклування під час воєнного стану.
#війна
#безпека
#законодавство
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
28.03.2024
Проєктний офіс: яким він має бути?
Що таке проєктний офіс і навіщо його створювати громаді? Яким він має бути і які функції на нього можна покласти? Рішення про формат і функції цієї структури є індивідуальним для кожної громади, залежно від ресурсів, амбіцій та потреб.
#проєктний менеджмент
#омс
#поради
Перейти
28.03.2024
Громадам важливо розуміти правові підстави залучення волонтерів
Програма U-LEAD організувала для посадових осіб ОМС інформаційну сесію, присвячену особливостям залучення волонтерів, умовам та деталям укладення договорів про провадження волонтерської діяльності, механізмам компенсації витрат волонтерам, процедурі видачі волонтерських посвідчень та практичним поради щодо обліку волонтерів.
#волонтерство
#омс
#законодавство
Перейти
27.03.2024
Фінансова автономія закладів освіти у Зорянській громаді
Така автономія може бути двох різних варіацій: або у кожен заклад вводиться бухгалтер, або громада створює спеціальний комунальний заклад, який обслуговує усі заклади освіти. Зорянська громада з Рівненщини обрала для себе другий варіант, і на заході з обміну досвідом, що відбувся за підтримки U-LEAD, поділилася своїм позитивним досвідом з іншими громадами області.
#міжмуніципальна співпраця
#фінанси
#поради
Перейти
21.03.2024
Чому місцева влада повинна підтримувати сільський розвиток: законодавство та практики Євросоюзу
Сільські території складають понад 70% всієї площі нашої країни. Їхні добробут і розвиток мають бути для місцевої влади пріоритетною метою. На одному з заходів «Середи з U-LEAD» розповіли, які стандарти сільського розвитку діють у Європейському Союзі та який ефект від них може отримувати місцева влада та держава.
#поради
#законодавство
#омс
Перейти
20.03.2024
Добровільні формування цивільного захисту — ефективний інструмент безпеки
В умовах воєнного стану органи місцевого самоврядування шукають нові можливості для підвищення рівня безпеки. Громади можуть створювати ДФЦЗ, які допомагатимуть іншим службам. Як це зробити — розповідають експерти U-LEAD.
#волонтерство
#омс
#поради
#законодавство
#безпека
Перейти
14.03.2024
Про зміни у програмі медичних гарантій і як використати їх на користь пацієнтів та лікарень
Експерти U-LEAD розповіли учасникам інформаційної сесії про розширення програми медичних гарантій та зміни у фінансуванні послуг, перевірки Національною службою здоров’я медичних закладів та покращення сервісу для пацієнтівї.
#охорона здоров’я
#поради
#законодавство
Перейти
05.03.2024
Зміни у законодавстві про гуманітарну допомогу: кого стосується і як діяти?
Експерти U-LEAD проінформували представників місцевого самоврядування щодо важливих змін у законодавстві стосовно гуманітарної та благодійної допомоги, її ввезення, обліку та використання.
#законодавство
#поради
#війна
Перейти
29.02.2024
Правовий куточок. Лютий 2024
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 29.02.2024 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
01.03.2024
Припинення права власності на знищене комунальне майно: U-LEAD роз’яснює алгоритм дій
Багато українських громад зазнали руйнувань після початку повномасштабної агресії рф, тож питання припинення права власності на знищене комунальне майно є нагальним. Програма U-LEAD присвятила цій темі декілька заходів для фахівців ОМС, з роз’ясненнями алгоритмів дій у конкретних випадках.
#війна
#омс
#законодавство
#відбудова
Перейти
01.03.2024
Декларування у 2024 році для працівників ОМС: терміни, вимоги та роз’яснення
Кампанія декларування за 2023 звітний період триває до 31 березня 2024 року. Декларації про доходи повинні подати працівники ОМС, депутати місцевих рад та інші декларанти.
#законодавство
#омс
#поради
Перейти
29.02.2024
Фіксація руйнувань та пошкоджень майна: алгоритм дій для ОМС
Ворог продовжує ракетні атаки та обстріли територій громад, і завдає чимало руйнувань та пошкоджень інфраструктури й приватного майна. Для повноцінного відновлення необхідні не лише кошти, але й специфічний процес фіксації, в якому органи місцевого самоврядування відіграють ключову роль. Про алгоритм дій під час фіксації руйнувань та його особливості читайте в коментарі експерта U-LEAD.
#війна
#омс
#законодавство
Перейти
29.02.2024
Призначення керівника лікарні: від оголошення конкурсу до підписання контракту
Експерти U-LEAD пояснили представникам громад алгоритм проведення конкурсу на посаду керівника закладів охорони здоров’я і надали роз’яснення щодо сумісництва та проведення конкурсу у період дії воєнного стану.
#охорона здоров’я
#законодавство
#поради
Перейти
27.02.2024
Громади не можуть підтримувати переселенців лише гуманітарною допомогою
За даними Мінсоцполітики на третьому році повномасштабної війни кількість внутрішньо перемішених осіб (ВПО) в Україні досягла майже 4,9 млн. людей. Половині з них нема куди повертатися. Безпечніші громади, які прихистили ці мільйони, стикаються з труднощами. Але існують механізми та інструменти для того, щоб ВПО стали частиною громади, її «точкою росту».
#війна
#внутрішньо переміщені особи
#омс
#поради
Перейти
27.02.2024
Проєкти транскордонного співробітництва для сільських територій: пошук партнерів та особливості заявок
Розвиток сільських територій є пріоритетним завданням для ОМС. Сьогодні транскордонне співробітництво відкриває для українських громад нові можливості.
#міжнародне співробітництво
#омс
#поради
Перейти
21.02.2024
Ладанська громада та її сміливі і вчасні рішення
Історія становлення та розвитку невеликої, але дуже амбітної та здібної громади, у якої можна багато чому повчитися.
#громада
#омс
#поради
Перейти
21.02.2024
Громадський бюджет: спланувати розвиток і зняти соціальну напругу
Програма U-LEAD працює над тим, щоб підвищити рівень залучення громадян до бюджетного процесу. Одним із інструментів такого залучення є громадський бюджет.
#місцеві бюджети
#омс
#поради
Перейти
19.02.2024
Працівники ОМС мають декларувати майно, розташоване на тимчасово окупованих територіях
Нові роз’яснення НАЗК визначають, що суб’єкт декларування зобов’язаний вносити до декларації відомості про всі об’єкти нерухомості, що належать йому та членам його сім’ї, в тому числі якщо такі об’єкти розташовані на тимчасово окупованій території.
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
15.02.2024
Громади мають проводити оцінку ефективності бюджетних програм попри воєнний стан
З 24 лютого 2022 року головні розпорядники коштів місцевих бюджетів працюють в умовах дії режиму воєнного стану. Незважаючи на це, законодавство вимагає проводити оцінку ефективності минулорічних бюджетних програм та надавати її результати місцевим фінансовим органам.
#омс
#поради
#місцеві бюджети
Перейти
31.01.2024
Правовий куточок. Січень 2024
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 31.01.2024 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
09.01.2024
Три кроки до продовольчої безпеки у територіальних громадах
Продовольча самодостатність громад в часи війни стає ключовим питанням. І тут ідеться як про прифронтові території, так й про умовно тилові. Керівник Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Луганській області Ігор Агібалов надавав детальні роз’яснення щодо цієї теми.
#продовольча безпека
#поради
Перейти
31.12.2023
Правовий куточок. Грудень 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 31.12.2023 р.
#законодавство
#правовий куточок
Перейти
19.12.2023
Платні соціальні послуги: хто, за що і скільки має платити?
З 2020 року надання соціальних послуг передано на рівень громад. І зовсім не очевидно, звідки брати кошти на оплату цих послуг для окремих категорій отримувачів. У яких випадках соціальні послуги можуть бути платними і як розраховується диференційована плата за них — роз’яснюють експерти U-LEAD.
#законодавство
#поради
#аналітика
#соціальні послуги
Перейти
15.12.2023
Попри війну рішення про місцеві бюджети-2024 підлягають обов’язковому оприлюдненню!
Що необхідно обов’язково оприлюднити в частині бюджетних документів в період правового режиму воєнного стану? Коли та де має бути оприлюднено рішення про бюджет на 2024 рік? Що робити, якщо громада втратила доступ до своїх інтернет-ресурсів, які є альтернативні інформаційні майданчики для публікації такого рішення?
#фінанси
#поради
#законодавство
Перейти
13.12.2023
Муніципальний енергетичний план: необхідність реалізації та виклики
Робота Мережі з обміну досвідом з розробки місцевих енергетичних планів завершилася. Громади разом з експертами U-LEAD підсумували результати й обговорили вдосконалення методики Мініфраструктури.
#енергетична безпека
#поради
#кроки для спеціалістів
#навчальні програми
Перейти
11.12.2023
Розбудова прозорості та запобігання корупції в закладах охорони здоров’я
Як забезпечити прозоре функціонування лікарні та що заслуговує окремої уваги під час антикорупційних змін — відповіді на ці питання у аналітичному матеріалі від експертів U-LEAD.
#охорона здоров’я
#боротьба з корупцією
#аналітика
#поради
Перейти
08.12.2023
U-LEAD допомагає фінансовим органам громад формувати бюджети на 2024 рік
У цьому матеріалі наші експерти надали практичні рекомендації для вирішення проблемних питань, що їх найчастіше ставили учасники Навчальної програми «Кроки для спеціалістів. Формування та затвердження місцевого бюджету 2024».
#місцеві бюджети
#поради
#кроки для спеціалістів
#навчальні програми
Перейти
29.11.2023
Нові вимоги до забезпечення укриттів в громадах: роз'яснюють експерти U-LEAD
1 листопада вступили в силу нові норми щодо укриттів. Як ці новації вплинуть на відбудову та капітальний ремонт захисних споруд? Які додаткові обмеження при їхньому оснащенні відтепер мають враховувати ОМС?
#законодавство
#війна
Перейти
28.11.2023
Громади можуть витрачати вільний залишок бюджету лише на певний перелік напрямів
Президент України підписав Закон «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» № 3428-IX від 08.11.2023 р. Саме він визначає, куди громади можуть спрямовувати вільні залишки місцевого бюджету в умовах воєнного стану.
#законодавство
#місцеві бюджети
#поради
#новини
Перейти
27.11.2023
Антикорупційне законодавство: що змінилося для ОМС?
Про роз’яснення змін для ОМС з набранням чинності Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».
#законодавство
#боротьба з корупцією
Перейти
30.11.2023
Правовий куточок. Листопад 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 30.11.2023 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
21.11.2023
Енергетичні проєкти громад — довгострокові, складні, вимогливі
Уже майже рік Програма U-LEAD навчає громади впровадженню енергетичної безпеки. На завершальних інформаційних сесіях учасники закріпили навички написання енергетичних проєктів та подання грантових заявок.
#енергетична безпека
#новини
#поради
Перейти
20.11.2023
Взаємодія ОМС з волонтерським середовищем: плюси, мінуси, підводні камені
Чому в одних громадах волонтерський рух на слуху і є впливовим, а в інших волонтерські ініціативи малопомітні? Як ОМС знайти точки дотику для ефективної співпраці з волонтерськими об’єднаннями?
#волонтерство
#омс
#поради
Перейти
17.11.2023
Деколонізація топонімії: громади мають реалізувати її до січня 2024 року
Як саме органи місцевого самоврядування мають виконувати Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
#дерусифікація
#новини
#законодавство
Перейти
31.10.2023
Правовий куточок. Жовтень 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 31.10.2023 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
31.10.2023
Як молочне тваринництво та громадські пасовища формують продовольчу безпеку?
Для підвищення компетентності жителів громад у галузі молочного тваринництва Програма U-LEAD організувала декілька заходів, під час яких експерти роз'яснили, як ця галузь впливає на продовольчу безпеку та місцеву економіку.
#аналітика
#поради
#продовольча безпека
Перейти
29.09.2023
Правовий куточок. Вересень 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Дана версія актуальна станом на 30.09.2023 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
29.09.2023
Атестація педагогічних працівників: особливості процедури
Як саме проводити атестацію педагогічних працівників у 2023/2024 роках, як проводити чергову атестацію та позачергову за ініціативою працівника або ініціативою керівника? Відповідає експерт Програми U-LEAD.
#поради
#законодавство
#освіта
Перейти
28.09.2023
Організація послуг з психічного здоров’я та реабілітації на рівні громади
Цей аналітичний матеріал присвячено потребі і методам моніторингу психічного здоров'я, пошуку та наданню допомоги.
#охорона здоров’я
#аналітика
#поради
Перейти
27.09.2023
Звільнення з ОМС в умовах воєнного стану
Радник U-LEAD прояснює повноваження роботодавців, права працівників, загальні положення, за якими працівник може припинити службу в органах місцевого самоврядування.
#трудові відносини і організація праці
#законодавство
#поради
#омс
Перейти
21.09.2023
Діагностика системи місцевого оподаткування – аналітичний звіт
У дослідженні, проведеному Growford Institute за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», експерти шукають шляхи зміцнення фінансової спроможності органів місцевого самоврядування
#фінанси
#бухгалтерія
#аналітика
Перейти
11.09.2023
Діагностика системи місцевого оподаткування України: аналітичні підсумки
У цьому великому аналітичному матеріалі наші експерти шукають шляхи зміцнення фінансової спроможності органів місцевого самоврядування.
#аналітика
#місцеві бюджети
#омс
#поради
Перейти
05.09.2023
Озера і ставки, гідротехнічні споруди, аквакультура: як громадам управляти "водними ресурсами"
Про управління, історію місцевих водних ресурсів та перебіг реформ у цій сфері дізналися учасники обговорення "Кава з експертами", яке відбулося на базі Регіонального офісу "U-LEAD з Європою" в Одеській області.
#новини
#законодавство
Перейти
05.09.2023
Інфографіки: розробка планів відновлення
Експерти U-LEAD проаналізували законодавство та підготували для вас інфографіки, які зображають етапи й терміни планів відновлення, складові цих планів та хто їх розробляє.
#відбудова
#законодавство
Перейти
28.08.2023
Громади та експерти U-LEAD розібрали новації законодавства у сфері поводження з водними ресурсами
Під час заходу у форматі «Кава з експертами» громади Полтавщини, Харківщини та Черкащини обговорили з експертами Програми U-LEAD з просторового планування та управління природними ресурсами новації законодавства у сфері поводження з водними ресурсами та підходи до управління водними ресурсами.
#новини
#законодавство
Перейти
25.08.2023
Чи може громада фінансувати потреби військових за рахунок місцевих бюджетів? Роз’яснює U-LEAD
На заході для громад Черкащини обговорили гостру тему: вирішення фінансових питань в умовах воєнного стану. Учасники ознайомилися зі змінами законодавства у сферах фінансово-бюджетних відносин ОМС, опрацювали нагальні питання реалізації повноважень ОМС та обговорили повноваження щодо фінансування потреб військових за рахунок місцевих бюджетів.
#фінанси
#війна
#поради
#законодавство
Перейти
21.08.2023
Для підвищення продовольчої безпеки громади створили понад 300 комунальних підприємств
Влада працює над тим, щоб такі підприємства могли скористатися грантами на розвиток від держави. Також необхідно розвивати малий бізнес, аби переробляти отриману сировину на продукцію.
#продовольча безпека
#новини
#поради
Перейти
11.08.2023
Працівник ОМС став донором крові — як не порушити його права?
Експерти U-LEAD надали роз’яснення щодо донорських гарантій працівникам ОМС, які добровільно здають кров та її матеріали. Мова про додатковий день відпочинку, увільнення в день обстеження та донації. Що робити, якщо в день здачі крові працівник мусить бути присутнім на робочому місці?
#законодавство
#омс
#поради
#охорона здоров’я
Перейти
31.07.2023
Правовий куточок. Липень 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 31.07.2023 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
09.08.2023
Потенціал середніх медичних працівників в Україні можна використовувати набагато краще
Експерти U-LEAD провели інформаційну сесію, на якій порівняли кваліфікацію та обов'язки українських медичних сестер з їхніми колегами з Польщі та Фінляндії.
#охорона здоров’я
#поради
Перейти
01.08.2023
У U-LEAD навчають представників громад розбудовувати внутрішню та зовнішню комунікацію
Навчальна програма «Взаємодія для змін» від U-LEAD допомагає громадам вибудувати якісну комунікацію зі своїми мешканцями.
#комунікація
#поради
#новини
Перейти
01.08.2023
Психічне здоров’я як невід’ємний елемент медичної системи в громадах
Дізнайтеся, як психічне здоров'я впливає на економічні показники, чому громадам критично важливо розбудувати для своїх мешканців систему психологічної допомоги, яку користь це принесе у майбутньому та якими принципами керуватися, аби зробити це правильно.
#охорона здоров’я
#поради
Перейти
27.07.2023
“Формування мережі ліцеїв на рівні громад треба розпочинати вже цього літа”, — експерт U-LEAD
Створення мережі закладів старшої школи має завершитися 1 вересня 2027 року. Про кроки, які необхідно здійснити засновникам комунальних ліцеїв, прогнози та ризики, а також кращі практики дізналися учасники інформаційної сесії «Освітня діяльність громад у літній період».
#освіта
#поради
Перейти
26.07.2023
Закон №3050 і встановлення індивідуальних податкових пільг: експертка роз’яснила зміни для ОМС/ВА
Нещодавно вступив у дію Закон №3050 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно». Як він вплине на ОМС та які нові повноваження з’явилися у громад?
#законодавство
#екологія
#поради
Перейти
25.07.2023
Розробка стратегічної екологічної оцінки: практичні поради для громад
Чому важливо проводити стратегічну екологічну оцінку документів державного планування, зокрема, стратегії розвитку громад, та як нещодавно запущений Єдиний реєстр стратегічної екологічної оцінки покращив цю процедуру?
#екологія
#поради
#планування
Перейти
18.07.2023
Розбудова системи якості медичної допомоги в громадах
Медичну допомогу в Україні аж ніяк не можна назвати найкращою. У цьому матеріалі наші експерти відверто говорять про невизнання медичних помилок та ризики при лікуванні. Якщо громада хоче серйозно покращити якість своїх медичних послуг — як правильно оцінити цю якість та які важливі етапи на шляху до її покращення?
#охорона здоров’я
#поради
#аналітика
Перейти
14.07.2023
Про спрощену процедуру для місцевих податків та зборів на період дії воєнного стану
Про особливості регуляторної політики під час війни, можливість прийняття актів місцевих рад за спрощеною процедурою, а також підводні «камені» таких послаблень дізналися учасники інформаційної сесії, яку U-LEAD провела в партнерстві з Південним міжрегіональним відділом Державної регуляторної служби України.
#фінанси
#війна
#поради
#законодавство
Перейти
11.07.2023
Що треба знати про архівну справу і номенклатуру документів у 2023 році?
Про особливості архівної справи та діловодства в громаді дізналися учасники інформаційної сесії, яку провів U-LEAD у партнерстві з державним архівом Миколаївської області.
#поради
#законодавство
#омс
Перейти
11.07.2023
U-LEAD допомагає громадам розібратися з публічними закупівлями за бюджетні кошти
Про публічні закупівлі за бюджетні кошти, уповноважених осіб та роботу громад із експертами Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД) — читайте в нашому матеріалі.
#місцеві бюджети
#поради
#законодавство
Перейти
10.07.2023
Земельний аудит в громадах від «U-LEAD з Європою»: ділимось покроковим алгоритмом
Про аудит, його значення, важливість та інструменти покрокового втілення — читайте у матеріалі від експертів U-LEAD.
#фінанси
#поради
Перейти
30.06.2023
Правовий куточок. Червень 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 30.06.2023 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
06.07.2023
Сприяння релокації бізнесу ВПО: громади отримають економічний розвиток
Про організацію роботи з розвитку бізнесу ВПО у громаді та переваги від такої співпраці, про можливості для переселенців, а також і для жителів громади та ветеранів війни створити власну справи, про державну та міжнародну грантову допомогу в цьому процесі – у нашому матеріалі.
#війна
#внутрішньо переміщені особи
#бізнес
#поради
Перейти
04.07.2023
Набуває чинності закон «Про управління відходами»
Фахівці U-LEAD пропонують вам інфографіку, присвячену пов'язаним змінам, вимогам та обов'язкам до органів місцевого самоврядування.
#законодавство
#новини
Перейти
04.07.2023
Що робити, якщо працівник ОМС залишився на тимчасово окупованій території і змушений був отримати паспорт рф?
Експерти U-LEAD надали роз’яснення про кадрові питання щодо роботи місцевого самоврядування в умовах окупації.
#війна
#законодавство
#поради
Перейти
21.06.2023
U-LEAD спільно з податковою роз’яснює громадам Харківщини особливості сплати податків і зборів в умовах воєнного стану
Регіональний офіс «U-LEAD з Європою» та Головне управління ДПС у Харківській області під час спільної інформаційної сесії говорили про зміни до податкового законодавства в умовах воєнного стану та про здатність представників ОМС забезпечити надходження власних ресурсів місцевих бюджетів.
#війна
#законодавство
#фінанси
#місцеві бюджети
Перейти
21.06.2023
На які щорічні відпустки може розраховувати працівник ОМС у 2023 році?
Учасники інформаційної сесії від U-LEAD дізналися про правила надання щорічних відпусток в умовах воєнного стану, обмеження, відмови, компенсації та законодавче регулювання процесу. Дізнайтеся і ви!
#омс
#законодавство
#поради
Перейти
23.06.2023
Як побудувати ефективну систему управління та реалізації коштів ЄС - уроки Польщі
Читайте у аналітичному матеріалі про підготовку до вступу в ЄС у контексті децентралізації, регіональної політики та координації структурних інструментів.
#поради
#міжнародна співпраця
#аналітика
Перейти
15.06.2023
Соціальні гуртожитки: як громада може забезпечити житлом переселенців
Про перетворення звичайного житла в соціальне та на яких умовах внутрішньо переміщені особи його можуть отримати дізналися учасники інформаційної сесії, організованої Програмою "U-LEAD з Європою".
#внутрішньо переміщені особи
#війна
#відбудова
#поради
Перейти
14.06.2023
Роль обласних департаментів охорони здоров’я на сучасному етапі медичної реформи
Про те, чим займаються обласні департаменти ОЗ, про їхні обов'язки, функції, минуле та майбутнє — в аналітичному матеріалі наших експертів.
#охорона здоров’я
#законодавство
#поради
#аналітика
Перейти
13.06.2023
Новий посібник від U-LEAD: бухгалтерський облік та звітність у громадах
Експерти Програми розробили практичний посібник «Бухгалтерський облік та звітність у територіальних громадах» із рекомендаціями для ефективнішої організації бухобліку та належного відображення розрахунків у фінансовій звітності.
#фінанси
#поради
#бухгалтерія
Перейти
31.05.2023
Правовий куточок. Травень 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 31.05.2023 р.
#правовий куточок
#законодавство
Перейти
02.06.2023
U-LEAD допомагає громадам стабілізувати бюджетні процеси в умовах війни
За шість тижнів 100 працівників місцевих фінансових органів навчаться ефективніше управляти ресурсами громади, аналізувати та виявляти резерви, а також пропонувати кроки для стабілізації місцевих бюджетів. У цьому їм допоможуть експерти U-LEAD та досвід інших громад.
#місцеві бюджети
#омс
#фінанси
#кроки для спеціалістів
#навчальні програми
Перейти
31.05.2023
На питання про тривалість навчального процесу, повернення учнів та оцінювання їхніх знань відповідає експерт U-LEAD
Завершення навчального року 2022-2023, оцінювання учнів, що вчилися у двох школах та формування річної оцінки — про це та інше в нашому матеріалі.
#освіта
#війна
#поради
#школи
Перейти
30.05.2023
Експертка: громади попри війну мають оприлюднювати передбачену законодавством публічну інформацію
Про баланс між прозорістю та безпекою, вимоги до ОМС щодо оприлюднення інформації під час воєнного стану та використання в цьому процесі "трискладового тесту", а також про те, як громаді визначити, чи обмежувати до неї доступ — у нашому матеріалі.
#поради
#законодавство
#війна
Перейти
19.05.2023
Практичні поради для роботодавців при користуванні е-сервісами Пенсійного Фонду України
«U-LEAD з Європою» організувала інформаційну сесію, на якій учасники розібралися з новаціями електронних сервісів ПФУ та особливостями сервісу «е-лікарняний», дізналися про типові помилки під час заповнення е-документів і прояснили тонкощі оплати лікарняних.
#поради
#законодавство
#новини
Перейти
17.05.2023
Громади здатні покращити свою енергоефективність уже зараз
Учасники навчального курсу "Енергетична безпека громад" дізналися про практичні рішення, рекомендації та закономірності споживання енергії.
#енергетична безпека
#поради
#новини
Перейти
15.05.2023
Війна впливає на освіту: що таке освітні та психологічні втрати?
Як правильно завершити найважчий у нашій історії навчальний рік та чи мусять ОМС компенсувати дітям втрачені можливості?
#війна
#освіта
#поради
#школи
Перейти
11.05.2023
Програма U-LEAD започаткувала новий формат комунікацій між Національною службою здоров'я України та засновниками медзакладів
Учасники «Діалогів із НЗСУ» обговорили подальші етапи трансформації системи охорони здоров’я, функціонування медичних закладів та надання послуг в умовах повномасштабної війни.
#новини
#охорона здоров’я
#поради
#комунікація
Перейти
30.04.2023
Правовий куточок. Квітень 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 30.04.2023 р.
#законодавство
#правовий куточок
Перейти
26.04.2023
Евакуація населення: громади повинні мати готовий комплекс документів
Про вимоги до ОМС під час організації евакуаційних заходів — у інтерв'ю з членом робочої групи з цивільного захисту та громадської безпеки Програми U-LEAD.
#поради
#омс
#новини
#інтерв'ю
Перейти
12.04.2023
Запровадження мінімального податкового зобов’язання збільшить надходження до бюджетів громад
Як новий закон №1914 впливає на Податковий кодекс, що змінюється для орендарів сільськогосподарських земель та як правильно сплачувати МПЗ — розповідає радник U-LEAD.
#новини
#законодавство
#поради
Перейти
06.04.2023
Особливості обліку благодійної допомоги для релокованих громад
Про брак законодавства та норми, яких необхідно дотримуватися під час прийому та розподілення гуманітарки розповідає Ігор Агібалов.
#законодавство
#поради
#міжнародна допомога
Перейти
05.04.2023
Організація мережі культурних центрів: від базового рівня і до вершин
Представники ОМС Дніпропетровської області дізналися від U-LEAD про формування мережі таких закладів, багатозадачність і пошук фінансування під час війни.
#культура
#поради
#децентралізація
Перейти
30.03.2023
14 громад Житомирщини одержали від U-LEAD у 2022 році допомогу на суму майже 1 мільйон євро
В основному це пакети з обладнанням та матеріалами для стабілізації енергетики та для допомоги в розселенні переселенців.
#новини
#навчальні програми
#фінанси
#місцеві бюджети
#екстрена допомога
Перейти
29.03.2023
Навіщо громаді стратегічні енергетичні документи?
Цикл навчально-консультативних заходів з енергетичної безпеки триває.
#енергетична безпека
#поради
#війна
#новини
Перейти
27.03.2023
Новий закон дав громадам додаткові інструменти у сфері пожежної охорони
U-LEAD ознайомлює зі змінами у законодавсті та пояснює їхнє значення.
#новини
#законодавство
#добровільні пожежні бригади
Перейти
27.03.2023
Правовий куточок. Березень 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 27.03.2023 р.
#законодавство
#правовий куточок
#дайджест
Перейти
21.03.2023
Громади Чернігівської області отримали від U-LEAD у 2022 році майже 1 мільйон євро допомоги
Найбільше вартували техніка й матеріали для стабілізації енергетики та для допомоги в розселенні переселенців.
#новини
#навчальні програми
#фінанси
#місцеві бюджети
#екстрена допомога
Перейти
16.03.2023
Захистити працівників та запобігти штрафам
Таке завдання Держпраці поставила громадам на березень.
#законодавство
#поради
#бізнес
#підприємництво
Перейти
15.03.2023
Як органам місцевого самоврядування використовувати інформацію з електронних даних на сайті НСЗУ
Це потрібно під час стратегічного планування та прийняття операційних рішень у сфері охорони здоровʼя.
#охорона здоров’я
#поради
#омс
Перейти
15.03.2023
Як громаді сформувати свою енергетичну безпеку?
Про модернізацію інфраструктури та створення власної генерації говорить U-LEAD.
#енергетична безпека
#поради
#новини
Перейти
14.03.2023
Атестація посадовців ОМС під час воєнного стану
Експерти U-LEAD розповіли про особливості її проведення.
#війна
#поради
#законодавство
Перейти
09.03.2023
Як воєнний стан впливає на доступ до публічної інформації, пояснюють експерти U-LEAD
В дні повномасштабного вторгнення важливим викликом для ОМС стало питання захисту інформації, особових даних та протидія дезінформуванню жителів громад.
#війна
#публічна інформація
#законодавство
Перейти
08.03.2023
З допомогою U-LEAD фахівці громад змінюють підхід до налагодження благоустрою
Згуртованість жителів, нові робочі місця, забезпечення комфортного і безпечного проживання на території — це все результати якісної організації благоустрою в громаді.
#поради
#благоустрій
Перейти
28.02.2023
Правовий куточок. Лютий 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 28.02.2023 р.
#правовий куточок
#законодавство
#дайджест
Перейти
07.03.2023
Громади мають працювати над формуванням продовольчих резервів при взаємодії з військовими адміністраціями
Формування такого резерву — це новий виклик воєнного стану, особливого періоду для ОМС та органів державної влади.
#продовольча безпека
#поради
Перейти
03.03.2023
Дев'ять комунікаційних інструментів для роботи з внутрішніми переселенцями
Комунікація — важливий аспект соціальної інтеграції ВПО в життя громади. Для допомоги у її налагодженні Програма U-LEAD організувала низку заходів та залучила для роз’яснення експертів.
#поради
#комунікація
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
02.03.2023
Що таке Центри підтримки бізнесу — пояснює U-LEAD
Програма допомагає громадам розібратися з основними кроками їхнього створення.
#бізнес
#поради
#підприємництво
#новини
Перейти
01.03.2023
Оцінка ефективності бюджетних програм: як це має відбуватися під час воєнного стану?
Цю тему обговорювали під час заходу «Виконання паспортів бюджетних програм: звітність та оцінка ефективності», яку для громад Донецької, Луганської, Харківської, Сумської, Полтавської та Черкаської областей організувала Програма U-LEAD.
#місцеві бюджети
#війна
#поради
Перейти
28.02.2023
Розпочато цикл навчально-консультативних заходів з енергетичної безпеки у громадах
Експерти допоможуть проаналізувати їхній енергетичний потенціал, визначити цілі на шляху підвищення рівня енергетичної безпеки та зорієнтуватись у доцільності проектів з відновлювальних джерел енергії.
#енергетична безпека
#поради
#війна
#новини
Перейти
28.02.2023
Заборона чи дозвіл на виїзд за кордон: на кого у громадах розповсюджується новий Закон
Уряд запровадив нові правила перетину кордону, якими введено ряд обмежень, що торкнулися і місцевого самоврядування.
#законодавство
#новини
#війна
Перейти
27.02.2023
Про території, де можна не сплачувати деякі види податків - розмова з експертами на Харківщині
Регіональний офіс Програми спільно з Головним управлінням ДПС у Харківській області організував інформаційну сесію для понад 40 громад.
#законодавство
#фінанси
#новини
Перейти
16.02.2023
Експерти U-LEAD у партнерстві Державною податковою службою роз’яснюють громадам законодавчі новації
Програма «U-LEAD з Європою» разом з партнерами працює над тим, щоб підвищити податкову культуру населення та бізнесу.
#законодавство
#фінанси
#новини
Перейти
16.02.2023
Експерти U-LEAD пояснили громадам алгоритм виділення паїв під час воєнного стану
Порядок виділення земельних часток (паїв) став темою для обговорення під час заходу «Кава з експертами», організованого регіональним офісом «U-LEAD з Європою» у Запорізькій області.
#оренда землі
#новини
#законодавство
Перейти
13.02.2023
Як стабілізувати бюджетну систему громад? Поради від U-LEAD
Фінансисти 40 громад з усієї країни здобули практичні навички щодо розробки та впровадження заходів із стабілізації фінансового стану громад.
#фінанси
#новини
#місцеві бюджети
Перейти
01.02.2023
Законодавча підтримка: громади можуть створювати місцеві та добровільні пожежні охорони
Про останні зміни у законодавстві, організацію та забезпечення місцевих пожежно-рятувальних підрозділів у нашому матеріалі.
#добровільні пожежні бригади
#новини
#законодавство
Перейти
26.01.2023
Значення закону "Про адміністративну процедуру" для громадян в цілому і для місцевого самоврядування зокрема: приклад Німеччини
Інтерв'ю з пані Мануелою Зьоллер-Вінклер, колишньою державною секретаркою, міжнародною експерткою проєкту «U-LEAD з Європою»
#законодавство
#реформа місцевого самоврядування
#німеччина
Перейти
31.01.2023
Правовий куточок. Січень 2023
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 31.01.2023 р.
#законодавство
#правовий куточок
Перейти
23.12.2022
Що робити в разі втрати паспорту, водійських прав та інших особистих документів – відповідають експерти U-LEAD
Через війну та інші надзвичайні непереборні обставини кожен може втратити персональні документи.
#документообіг
#поради
Перейти
22.12.2022
Експерти U-LEAD пояснили фахівцям громад особливості фінансування медичних закладів у 2023 році
Як забезпечити фінансову стійкість закладу охорони здоров’я? Яким має бути фінансовий план і що є необхідним для прибутковості?
#охорона здоров’я
#поради
Перейти
20.12.2022
Організація процесу поводження з відходами від руйнувань в громадах: як правильно здійснити перші кроки
“U-LEAD з Європою” допомагає громадам долати щоденні негативні наслідки агресії російської федерації (рф). Серед цих наслідків особливої уваги потребує питання поводження з відходами від руйнувань.
#поради
#війна
#побутові відходи
Перейти
19.12.2022
Нове у регулюванні земельних відносин - пояснюють експерти U-LEAD
Новий закон, серед іншого, повертає земельні аукціони для передачі сільськогосподарських земель в користування та частково відновлює можливість безоплатної приватизації для власників нерухомого майна.
#земельна реформа
#новини
#поради
Перейти
07.12.2022
Концепція «Vision Zero» допомагає знизити рівень ДТП в громаді
В цьому матеріалі пояснюємо простий алгоритм для аналізу ситуації з безпекою на дорогах вашої громади, а також наводимо перелік засобів, які допоможуть підвищити безпеку руху.
#безпека руху
#поради
Перейти
31.12.2022
Правовий куточок. Грудень 2022
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 31.12.2022.
#законодавство
#правовий куточок
#дайджест
Перейти
01.12.2022
Як громадам відновити втрачені через війну документи?
Експерти U-LEAD дають відповідь на це питання.
#поради
#документообіг
#війна
Перейти
26.11.2022
Фахівці громад з Одеської та Запорізької областей навчаються у сусідів забезпеченню продовольчої безпеки
Експерти U-LEAD допомагають їм розробляти програми для підвищення стійкості та самодостатності в умовах воєнного часу.
#продовольча безпека
#війна
#поради
Перейти
24.11.2022
Громади можуть перетворювати занедбані об'єкти у простори для ведення бізнесу
Експерти U-LEAD доводять необхідність таких перетворень та розбирають успішні кейси.
#внутрішньо переміщені особи
#поради
#бізнес
Перейти
30.11.2022
Правовий куточок. Листопад 2022
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 30.11.2022.
#правовий куточок
#законодавство
#дайджест
Перейти
09.11.2022
U-LEAD навчає освітні заклади громад фінансовій автономії
Інформаційну сесію, присвячену фінансовій автономії освітніх закладів, організували для громад Харківщини. Говорили також і про бухгалтерське обслуговування автономних закладів освіти та особливості трудових відносин з працівниками освітніх закладів в умовах воєнного стану.
#освіта
#фінанси
#поради
Перейти
31.10.2022
Експерти U-LEAD допомагають громадам розробляти програми продовольчої безпеки
Програма «U-LEAD з Європою» продовжує комплексно допомагати територіальним громадам долати виклики, зумовлені війною.
#продовольча безпека
#війна
#поради
Перейти
27.10.2022
Громади Закарпаття за підтримки U-LEAD працюють над популяризацією велоруху
Останніми роками територіальні громади активно розвивають велосипедну інфраструктуру та сприяють популяризації велоруху. Програма «U-LEAD з Європою» надає усю необхідну для цього методичну підтримку.
#велоінфраструктура
#поради
Перейти
31.10.2022
Правовий куточок. Жовтень 2022
Дайджест усіх новин законодавства в частинах, що можуть стосуватися місцевого самоврядування. Ця інформація постійно оновлюється. Дана версія актуальна станом на 31.10.2022.
#правовий куточок
#законодавство
#дайджест
Перейти
26.10.2022
U-LEAD навчає відновлювати втрачену документацію та налагоджувати ефективний документообіг в громадах
Тема відновлення документообігу та самих документів буде актуальною для громад, що були в окупації та тих, що постраждали від обстрілів.
#поради
#документообіг
Перейти
25.10.2022
U-LEAD роз’яснює громадам особливості дистанційної роботи
Запровадження воєнного стану внесло чимало змін в діяльності органів місцевого самоврядування, особливо це стосується трудових відносин.
#трудові відносини і організація праці
#поради
Перейти
24.10.2022
Експерти U-LEAD навчають старост громад інформаційній безпеці та комунікації з мешканцями
Зберігати критичне мислення та підтримувати якісні комунікації з мешканцями громади в період воєнного стану є важливими навичками старости.
#старости
#поради
#комунікація
Перейти
20.10.2022
Управління відходами під час воєнного стану: поради для громад (ІНФОГРАФІКА)
Війна вплинула та змінила громади України, багато наших співвітчизників змушені були залишити свої домівки, що спричинило в більшості громад зміну навантаження на критичну інфраструктуру. Не стала винятком для громад сфера поводження з відходами.
#побутові відходи
#поради
#внутрішньо переміщені особи
#війна
Перейти
12.10.2022
Експерти U-LEAD пояснили громадам півдня України, як міняти назви об’єктів топоніміки
У представників громад часто виникає запитання про зміну назв вулиць, бульварів, площ та інших об'єктів топоніміки, особливо, враховуючи історичні обставини, в яких ми перебуваємо.
#поради
#правові питання
Перейти
28.09.2022
Е-договір оренди землі. Як з цим інструментом працювати орендодавцю – місцевій раді?
Андрій Погорілий розглядає процес укладання договору оренди земельної ділянки з позиції орендодавця – органу місцевого самоврядування.
#аналітика
#поради
#оренда землі
Перейти
27.09.2022
Експерти U-LEAD допомагають місцевому самоврядуванню перетворювати занедбане майно в актив громади
Шелтери, тимчасові прихистки, облаштовані у спортивних, освітніх або соціальних закладах громад, гуртожитки дають змогу людям, які рятуються від війни, отримати дах над головою. Але для тривалого проживання не підходять. Тому громади шукають шляхи, як збільшити житловий фонд.
#поради
#житловий фонд
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
16.09.2022
Представникам громад Дніпропетровської області презентували «дорожню карту» по роботі з переселенцями
«Дорожня карта» для внутрішньо переміщених осіб – це один з інструментів, який допомагає в інтеграції зазначеної категорії осіб у громаду.
#поради
#внутрішньо переміщені особи
Перейти
09.09.2022
Безпечне освітнє середовище: школярі впродовж навчального року можуть змінювати форму навчання
Навчання під час війни є викликом для вчителів й для школярів. Проте створення безпечного освітнього середовища є одним з основних завдань для організаторів освітнього процесу та органів місцевого самоврядування.
#освіта
#школи
#поради
Перейти
08.09.2022
Проєктний менеджмент для громад під час війни: змінено умови і терміни подачі на конкурси міжнародної підтримки
U-LEAD продовжує надавати експертну підтримку територіальним громадам й у питаннях використання інструментів міжнародної технічної допомоги, зокрема й задля залучення додаткових ресурсів для відбудови інфраструктури та підтримки населення під час війни.
#поради
#міжнародна допомога
#проєктний менеджмент
Перейти
12.09.2022
Енергобезпека під час війни: громади під час підготовки до опалювального сезону мають досягти чотирьох головних цілей
Йдеться не тільки про допомогу населенню в підготовці до зими та розробці плану пошуку майбутніх ресурсів на опалення, а й про дії направлені на максимальне зменшення витрат тепла в комунальних закладах при мінімальних затратах та забезпечення будівель альтернативними джерелами енергії під час аварійних ситуацій.
#поради
#опалювальний сезон
Перейти
16.11.2021
Як вистояти громаді в кризових ситуаціях, - поради від експертів U-LEAD
Лідери громад Кіровоградщини і Дніпропетровщини взяли участь у воркшопі "Управління кризовими ситуаціями у громадах", який відбувся на базі Регіонального офісу з Європою в Кіровоградській області.
#поради
#кризові ситуації
#воркшопи
Перейти
26.10.2021
Як організувати благоустрій у громаді, - досвід старости із Запорізької області
Про те, як організована робота старости, за які напрямки та сфери відповідає, розповіла Ірина Недобуга, староста Комиш-Зорянської селищної ради Запорізької області під час семінару "Організація виконання старостою контрольних функцій", який відбувся в рамках навчання "Кроки для старост 2021" від U-LEAD.
#поради
#старости
Перейти
Показати
##навчальнийвізит ##освіта #4pager #COVID-19 #автономія #адміністративно-територіальний поділ #Азовське море #аналітика #аналітика #анонс #анонси #безпека #безпека #безпека в громаді #безпека руху #бізнес #бізнес #благоустрій #боротьба з корупцією #боротьба з корупцією #бренд #бухгалтерія #бухгалтерія #велоінфраструктура #відбудова #відбудова #війна #війна #внутрішньо переміщені особи #внутрішньо переміщені особи #водопостачання #волонтери #волонтерство #воркшопи #ВПО #Ґендер #гендерні аспекти #гендерні аспекти #грант #громада #громадський діалог #громадський діалог #громадський простір #дайджест #дані #Данія #державне замовлення #державні фінанси #дерусифікація #децентралізація #децентралізація #діти #Дія #добровільні пожежні бригади #документообіг #Донецька область #дослідження #дослідження #еко-туризм #екологія #екологія #економіка #екстрена допомога #екстрена допомога #енергетична безпека #енергетична безпека #енергоефективність #Європейський Союз #житловий фонд #жіноче лідерство #Закарпаття #законодавство #законодавство #заощадження #запитання - відповідь #Запорізька область #звіт #земельна реформа #зміни до Конституції #інвестиції #інвестиції #інвестиційний паспорт #інвестори #інтерв'ю #Іспанія #Італія #кадрова політика #каталог заходів #Керівний комітет #коментар #комунальне майно #комунальне майно #комунальні послуги #комунальні служби #комунікація #комунікація #корупційні ризики #корупція #кризові ситуації #кроки #кроки для спеціалістів #кроки для спеціалістів #Кроки для старост #культура #Лист для керівників #Магдебурзьке право #магдебурзьке право #міжмуніципальна співпраця #міжмуніципальна співпраця #міжнародна допомога #міжнародна співпраця #міжнародна співпраця #Міжнародне експертне обговорення #міжнародне співробітництво #Міністерство цифрової трансформації #місцевий бюджет #місцеві бюджети #місцеві бюджети #місцеві вибори #мобільність #мобільність #молодіжні ради #молодь #Мости довіри #навчальний візит #навчальні програми #навчальні програми #національні меншини #німеччина #новини #оголошення #омс #омс #онлайн-візит #опалення #опалення #опалювальний сезон #організаційна структура #оренда землі #освіта #освіта #охорона здоров'я #охорона здоров’я #партнерство #ПДФО #підприємництво #планування #побутові відходи #поводження з тваринами #податки #події #Польща #поради #правила дорожнього руху #правовий куточок #правові питання #презентація #Програма Interreg #продовольча безпека #проєктний менеджмент #просторове планування #просторове планування #професійна технічна освіта #публічна інформація #публічна політика #пункти незламності #реверсна дотація #результати #релігійні спільноти #Республіка Словенія #реформа місцевого самоврядування #реформа місцевого самоврядування #розвиток спроможності #Румунія #секторальні реформи #СЕРЕДА #Словаччина #соціальні медіа #соціальні послуги #соціальні послуги #соціологічне дослідження #спеціаліст з безпеки #стала мобільність #старости #статистика #стратегія розвитку #транспорт #Трембіта #трудові відносини і організація праці #туризм #Угорщина #укриття #управління побутовими відходами #управління фінансами #фінанси #фінанси #фінансування #Франція #харчування #Херсонська область #цифрова трансформація #цифровізація #цифровізація #ЦНАП #ЦНАП #шелтер #школи #школи